fbpx

Metro a rynek mieszkaniowy. Dlaczego warto wybrać mieszkanie blisko stacji metra?

Avatar photo
Od stycznia do września br. oddano do użytku ponad 164 tys. mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań z pozwoleniem na budowę oraz ilość rozpoczętych nowych budów mieszkań.
Adam Borkowski z Pexels

Mieszkańcy Warszawy doceniają metro za oszczędność czasu, komfort podróżowania i mniejsze korki. I linią podróżuje dziennie ok. 0,5 mln osób, a II ponad 150 tys. Jak wskazują wyniki Raportu Badanie zadowolenia pasażerów metra warszawskiego średnia wieku podróżujących koleją podziemną to 31 lat. Aż 60 proc. użytkowników stanowią osoby aktywne zawodowo. Dlaczego metro to atrakcyjny środek transportu i jak dostęp do komunikacji wpływa na rynek mieszkaniowy w Warszawie? 

Pierwszy odcinek oddano do użytkowania w latach 90. a do otwarcia I linii doszło w 2008 roku. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z 13 stacji II linii. Trasa wciąż jest rozbudowywana o kolejne przystanki, a w planach istnieje również III linia warszawskiego metra. 

Jak przebiega II linia metra w Warszawie? 

II linia metra to 12,6 km długości oraz 13 stacji łączących dzielnicę Wola z Targówkiem. Plany zakładają, że cała linia zostanie ukończona do 2023 i obejmować będzie 21 stacji. 

Obecnie II linia metra obejmuje następujące stacje: 

  • Rondo Daszyńskiego
  • Rondo ONZ
  • Świętokrzyska
  • Nowy Świat-Uniwersytet
  • Centrum Nauki Kopernik
  • Stadion Narodowy
  • Dworzec Wileński
  • Szwedzka
  • Targówek Mieszkaniowy 
  • Trocka

Trzy ostatnie stacje oddano do użytkowania w 2019 roku. Odcinek przebiega przez dzielnice takie jak Praga-Północ i Targówek. W 2020 roku linię wydłużono o kolejne 3 km, a do 10 stacji dołączyły:

  • Płocka, 
  • Młynów, 
  • Księcia Janusza. 

Plany zakładają, że w II połowie 2022 roku do użytku oddanych zostanie pięć kolejnych stacji na Bródnie i na Bemowie – Zacisze, Kondratowicza i Bródno oraz Ulrychów i Bemowo. Z kolei do 2024 roku na mapie II linii warszawskiego metra pojawią się takie stacje jak Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin. 

Dlaczego warto wybrać mieszkanie przy metrze? 

Dla wielu osób dobra infrastruktura komunikacyjna to jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru mieszkania. Metro zapewnia szybką komunikację z wieloma częściami miasta. Szczególnie młodzi, aktywni zawodowo mieszkańcy Warszawy decydują się na nieruchomość zlokalizowaną w niewielkiej odległości od kolei podziemnej. 

Mieszkanie niedaleko metra nie tylko poprawia komfort życia, ale również stanowi dobrą inwestycję kapitału. Nieruchomości na wynajem cieszą się dużą popularnością wśród studentów, osób pracujących czy obcokrajowców.  

Przykładem jest inwestycja Karolin Flash Development na warszawskim Bemowie. Osiedle zlokalizowane ok. 250 m od stacji metra to zespół budynków bliźniaczych dwulokalowych. Dobrze skomunikowana część miasta pozwala na szybkie dotarcie do centrum, a dogodny wyjazd na obwodnicę (Trasa S8) umożliwia dotarcie również samochodem. Nowoczesne i stylowe domy znajdują się również w bliskim sąsiedztwie punktów handlowo-usługowych. 

W pobliżu inwestycji znajduje się Park Górczewska oraz liczne żłobki i przedszkola. 

Stacja metra – więcej niż komunikacja 

Metro ma również znaczący wpływ na rozwój infrastruktury miejskiej. Obok stacji powstają punkty handlowo-usługowe, apteki czy galerie handlowe. Mieszkańcy decydujący się na mieszkanie w pobliżu metra nie muszą więc martwić się o trudności w dotarciu do sklepów czy banków. Coraz częściej rozbudowana infrastruktura sprawia, że również pracodawcy decydują się na lokalizację biura w okolicach kolei podziemnej. 

Mieszkania blisko metra zyskują nie tylko popularność, ale również wartość. Plany uruchomienia nowych stacji wpływają na atrakcyjność dzielnic. Warto obserwować, gdzie otworzą się kolejne punkty i jakie możliwości oferują w tym obszarze deweloperzy. Szybka reakcja pozwala na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, a wartość nieruchomości będzie systematycznie rosła z roku na rok. 

Budowa II linii metra przyczyniła się do wzrostu znaczenia takich dzielnic jak Wola (rejon Ronda Ignacego Daszyńskiego), Praga-Północ czy już wkrótce Bemowo. Rozbudowa linii metra oznacza więcej korzyści niż dobre połączenie z pozostałymi częściami Warszawy. Otwarcie nowych stacji zwiększa atrakcyjność w oczach mieszkańców także ze względu na poprawę infrastruktury handlowo-usługowej, dużą ilość żłobków i szkół oraz możliwości spędzania czasu wolnego.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kolejna rewolucja na rynku zakupów online. Automaty SelfMaker na duże i ciężkie produkty

Następny Wpis

Pierwszy zwiastun gry Car Mechanic Manager 2023

Powiązane wpisy
ekologiczne osiedla

Ekologiczne osiedla. 5 rozwiązań z korzyścią dla środowiska

Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zmian klimatycznych i wpływu podejmowanych działań na środowisko. Ekologiczne rozwiązania zmieniają decyzje zakupowe w różnych branżach. Budownictwo, architektura, gospodarka przestrzenna… świadomość ekologiczna wkracza również na rynek nieruchomości. Jakie rozwiązania wykorzystują deweloperzy w nowych osiedlach?
Avatar photo
Więcej