fbpx

Lewitujące pociągi stają się rzeczywistością. Kiedy pierwsza podróż?

Avatar photo
Na początku września Nevomo, czyli polska spółka opracowująca innowacyjną, szybką kolej magnetyczną, poinformowała o udanym teście lewitującego pociągu – pierwszej tego typu próbie na świecie. Z przedstawionych danych wynika, że udało się rozpędzić pojazd MagRail do prędkości aż 135 km/h poprzez wykorzystanie lewitacji. Jak podaje Nevomo, pasażerowie będą mogli pokonać pierwszą trasę nawet w ciągu 4-5 lat. 

Nevomo to polska spółka zajmująca się rozwojem technologii kolei magnetycznej – MagRail. Rozwiązanie ma pozwolić na szybką oraz wieloetapową implementację technologii transportu inspirowanego hyperloopem z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kolejowej. Nevomo podaje, że technologia pozwoli na transport towarów i ludzi z podwójną średnią prędkością porównując z koleją tradycyjną. 

Pierwszy udany test – jak wyglądał?  

Test przeprowadzono na ponad 720-metrowym odcinku toru testowego w Nowej Sarzynie. Nevomo potwierdziło, że pojazdy kolejowe mogą lewitować na konwencjonalnych liniach kolejowych. Zdaniem specjalistów jest to pierwsze rozwiązanie na świecie, które może już w bliskiej przyszłości wprowadzić rewolucję w transporcie kolejowym. Dużą zaletę stanowi możliwość połączenia tradycyjnych systemów z nowoczesnymi rozwiązaniami, np. hyperloop. 

W ramach testu wykorzystano pojazd o wadze ponad dwóch ton i długości sześciu metrów. Lewitacja rozpoczęła się przy prędkości około 70 km/h. Pojazd rozpędził się do 100 km/h w 11 sekund. Nevomo podaje, że zgodnie z założeniami szybkie pociągi pasażerskie MagRail osiągną prędkość do 550 km/h, co pozwoli skrócić czas podróży. 

Przyszłość lewitującej kolei 

Pierwsi pasażerowie wsiądą do lewitującego pociągu na przełomie 2027/2028. Nevomo dodaje, że w pierwszej kolejności planowane są pilotaże z dostępem publicznym. Następnie, po 2030 roku, odbędą się podróże transgraniczne. Przekraczanie granic państw wiąże się z większym wyzwaniem z uwagi na różnice dotyczące wymagań bezpieczeństwa, zasad operacyjnych czy eksploatacyjnych.

Do 2025 roku zaplanowano upowszechnienie rozwiązań dla transportu towarowego, certyfikację i wdrożenie komercyjne, ale również industrializację w ramach przewozu pasażerów, pilotaż i certyfikację. Nevomo pracuje nad m.in. dopasowaniem rozwiązań do transportu pasażerów, głównie rozważając kwestie związane z bezpieczeństwem, niezawodnością oraz skalowalnością produkcji elementów. Poza tym spółka będzie modernizować rocznie nawet po kilkaset kilometrów linii dużych prędkości. Koszty przedsięwzięcia wyniosą 8-10 mln euro na kilometr linii dwutorowej w przypadku systemów pasażerskich oraz około 2,5 mln euro na kilometr linii jednotorowej przy systemach towarowych. 

Plany firmy sięgają jednak dalej niż MagRail. Zespół pracuje również nad hyperloop, czyli tzw. koleją próżniową, a pojazdy będą mogły poruszać się z prędkością do 1200 km/h. W tym przypadku niezbędna jest nowa infrastruktura. Nevomo zwraca uwagę, że hyperloop to innowacyjne połączenie możliwości pociągu i samolotu – podróż z Gdańska do Krakowa może potrwać około 35 minut. Niezbędna jest specjalistyczna rura z ciśnieniem na poziomie podobnym jak na wysokości 10 km. W ramach technologii pojazd nie porusza się po podłożu, ale wykorzystuje lewitację. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Forever Skies, czyli polski survival dla każdego

Następny Wpis

Unia Europejska w obliczu ryzyka uzależnienia od technologii z Chin

Powiązane wpisy

Większa transparentność na rynku nieruchomości. Ruszy Portal Cen Mieszkań 

W lipcu br. rząd przyjął przepisy umożliwiające stworzenie Portalu Cen Mieszkań, czyli ogólnodostępnej platformy gromadzącej statystyki dotyczące rynku nieruchomości. Użytkownicy zyskają szansę na sprawdzenie cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w całej Polsce. Prowadzeniem portalu zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykonujący również inne zadania nastawione na zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. 
Avatar photo
Więcej

Cyfrowe kompetencje w biznesie

Kompetencje cyfrowe to kluczowe umiejętności nie tylko w obszarze kariery zawodowej, ale również życia codziennego. Komputer z dostępem do Internetu jest podstawowym narzędziem w wielu miejscach pracy, a pandemia znacząco przyspieszyła rozwój cyfryzacji i wirtualnej rzeczywistości. Z danych przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że nawet ok. 85 proc. wszystkich miejsc pracy na terenie Unii Europejskiej wymaga minimum podstawowych kompetencji cyfrowych.
Avatar photo
Więcej

Czas na złotą erę streamingu? 3 kierunki rozwoju branży gamingowej

Gaming to jedna z najszybciej rozwijających się branż w segmencie cyfrowej rozrywki. Co roku odnotowuje kolejne rekordy, a na rynku pojawia się coraz więcej wysokiej jakości produkcji dla graczy w każdym wieku. W jakim kierunku rozwija się rynek gier? Popularnością cieszą się niemal wszystkie typy gamingowej rozrywki - od klasycznych produkcji na konsole, przez mobile aż po VR i streaming.
Avatar photo
Więcej