fbpx

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Avatar photo
Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kompetencji związanych nie tylko z konkretnym zawodem, ale również nowymi technologiami. Jakich pracowników potrzebuje rynek? Które kompetencje warto rozwijać?

Instytut Badań Edukacyjnych zrealizował raport „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących”. Eksperci wzięli pod uwagę aż 11 branż i sprawdzili powiązania pomiędzy wymaganiami pracodawców a umiejętnościami osób szukających pracy. Jak wskazuje organizator raport pozwolił znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie nowe umiejętności zawodowe są potrzebne w określonych branżach. 

Jakich kompetencji szukają pracodawcy?

Z badań wynika, że na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kwalifikacji oczekiwanych przez pracodawców. Głównie dotyczą konkretnych branż oraz stanowisk, a także nowych technologii, są to takie kompetencje jak m.in. montowanie turbin wiatrowych w morskiej energetyce wiatrowej, programowanie pojazdów autonomicznych, zarządzanie optymalizacją tworzenia opakowań, obsługa robotów i cobotów magazynowych. 

Zdobycie kompetencji, których szukają pracodawcy to szansa na wzajemne korzyści dla obu stron. Firmy otrzymują odpowiednich specjalistów, a pracownicy mogą nie tylko otrzymywać wyższe zarobki, ale również przebranżowić się i rozwijać w obszarze zawodowym. IBE oferuje Zintegrowany System Kwalifikacji umożliwiający weryfikację i obiektywne porównywanie kwalifikacji rynkowych kandydatów. 

Umiejętności ważniejsze niż wykształcenie?

W ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę na popularnych portalach nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Eksperci zwracają uwagę, że nie do końca oznacza to brak oczekiwań ze strony pracodawców. Większość firmy zakłada, że jest to oczywiste w kwestii określonego zawodu. Najczęściej pracodawcy wymieniają kompetencje zawodowe (85,4 proc.) i osobiste (64,7 proc.)

Deficyty kompetencyjne winą oświaty? 

Większość pracodawców szuka kandydatów z wiedzą branżową oraz umiejętnościami dopasowanymi do konkretnego stanowiska, np. znajomość programów i systemów czy umiejętność obsługi maszyn. Praktyczne kompetencje to wciąż jeden z najważniejszych parametrów wpływających na decyzję o zatrudnieniu kandydata. Druga grupa to kompetencje społeczne. Pracodawcy cenią komunikatywność, współpracę w zespole, umiejętność szybkiego uczenia się i zaangażowanie. 

Eksperci w danych branżach zwracają uwagę, że kandydatom często brakuje kompetencji związanych z zawodem. Często wykazują braki w obszarze znajomości prawa, obowiązujących norm oraz przepisów, a także procedur. W procesie rekrutacji widoczne są także ograniczenia związane np. ze znajomością konkretnej technologi czy języków obcych. 

Wśród głównych przyczyn braków kompetencji u kandydatów wymienia się niedopasowanie programów i form kształcenia do sytuacji na rynku pracy. Programy kształcenia bardzo rzadko uczą ważnych umiejętności jak np. myślenie analityczne, delegowanie zadań czy kompetencje praktyczno-techniczne. Pracownicy muszą mierzyć się z koniecznością ciągłego doszkalania i rozwoju nie tylko w obszarach kompetencji twardych, ale również miękkich. 

W jakich branżach można znaleźć pracę?

W raporcie przytoczono analizę ogłoszeń o pracę zamieszczonych na popularnych portalach. Z danych wynika, że najwięcej wolnych stanowisk jest w handlu – 35 proc. ofert pracy. Na drugim miejscu znalazło się budownictwo (17,6 proc.), a na trzecim transport (15,3 proc.) Ponad 30 proc. to ogłoszenia dedykowane specjalistom o wysokich kwalifikacjach. Natomiast ponad 50 proc. ofert dotyczy stanowisk pracowników szeregowych i fizycznych. Pracodawcy szukają magazynierów, doradców klienta i kierowców samochodów ciężarowych. Na rynku widoczne jest zapotrzebowanie także na stanowiskach sprzedawców, sprzedawców-konsultantów w sprzedaży telefonicznej/internetowej oraz sprzedawców obwoźnych z samochodu (vansellerów). 

Wciąż poszukiwani są również specjaliści w branży IT, ale nie jest to największa grupa, w której można zauważyć deficyt pracowników. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Ponad 80 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty

Następny Wpis

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Powiązane wpisy

Co warto wiedzieć o inwestycjach za granicą?

Inwestycje na giełdzie w spółki niedostępne w Polsce czy zakup nieruchomości to najpopularniejsze formy lokowania kapitału za granicą. Decyzja o inwestycji poza lokalnym rynkiem to dobry pomysł na dywersyfikację portfela. Wymaga wiedzy, doświadczenia, a często również większych środków niż w polskich warunkach z uwagi m.in. na wysokie prowizje.
Avatar photo
Więcej

6 najpopularniejszych barier w rozwoju startupów w Polsce

Startupy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Część z nich, np. szybkie tempo zmian prawnych czy biurokracja to bariery spotykające firmy na wszystkich etapach rozwoju. Z kolei niektóre jak pozyskiwanie finansowania, walka o specjalistów czy presja płacowa to bariery charakterystyczne dla rynku młodych innowacyjnych przedsiębiorstw.
Avatar photo
Więcej

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej