fbpx

Kto inwestuje w kryptowaluty? Profil inwestorów w Polsce i na świecie

Avatar photo
Bańka spekulacyjna czy innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych inwestycji? Kryptowaluty od lat wzbudzają zainteresowanie na rynku. Zwolennicy widzą w kryptowalutach przyszłość finansów – ochronę przed inflacją, początek globalnej rewolucji i krok milowy w świecie wirtualnych płatności. Kto inwestuje w kryptowaluty? Jakie cechy dominują wśród inwestorów?

Inwestorzy mogą zdecydować się na lokatę środków w bezpośrednio w walutę cyfrową albo produkty strukturyzowane. Inwestycje wiążą się z dużym ryzykiem, ale również ponadprzeciętną stopą zwrotu. Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnącą bańkę spekulacyjną, której pęknięcie może przynieść katastrofalne skutki. Nie ufają również walutom cyfrowym uznając je za chwilową modę, nieefektywny środek płatności czy skomplikowaną strukturę rynku. 

Bitcoin, Ethereum, Ripple – najpopularniejsze kryptowaluty

Bitcoin to najpopularniejsza waluta cyfrowa. Wyróżnikiem jest brak powiązań z wewnętrznymi systemami obowiązującymi w państwach. Kryptowaluta nie podlega emisji przez banki centralne, a żaden kraj nie jest gwarantem. Zdecentralizowany charakter waluty cyfrowej sprawia, że jej wartość na dany dzień opiera się głównie na spekulacjach. Popularne są również kryptowaluty alternatywne tzw. altcoiny, które zaczęły pojawiać się na rynku kilka lat po Bitcoinie. Inwestorzy często stawiają na m.in. Ethereum, czyli drugą najpopularniejszą kryptowalutę, Litecoin posiadającą ograniczoną podaż czy Ripple atrakcyjną ze względu na możliwość błyskawicznych transakcji. 

Kto inwestuje w kryptowaluty w Polsce? 

Z danych przedstawionych w raporcie Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021 wynika, że niemal 20 proc. inwestorów zaangażowało kapitał w kryptowaluty w ciągu 12 miesięcy. 

W badaniu wzięło udział ponad 4 tys. inwestorów różnej płci. Ponad 20 proc. mężczyzn wskazało zainteresowanie cyfrową walutą. Mniejszą grupę, bo 12,3 proc. stanowiły kobiety. W kryptowaluty inwestują przede wszystkim ludzie młodzi w wieku od 18 do 25 lat, co stanowiło 32 proc. ankietowanych. 

Dane przedstawione w raporcie zwracają również uwagę na wykształcenie inwestorów. Osoby z wyższym wykształceniem ekonomicznym albo finansowym rzadziej decydują się na lokatę kapitału w kryptowaluty 15,4 proc. inwestorów po studiach nie lokuje kapitału w kryptowalutach. Prawie 90 proc. reprezentantów grupy inwestuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

W Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2021 sprawdzono również relację pomiędzy inwestycją w kryptowaluty a wartością posiadanego portfela. Okazało się, że dotychczas posiadane aktywna nie odgrywają dużej roli w procesie decyzyjnym. 23 proc. inwestorów posiadających aktywa do 10 tys. zł oraz 17,5 proc. dysponujących środkami powyżej 500 tys. zł zdecydowało się na walutę cyfrową. 

Inwestorzy na rynku międzynarodowym 

Grupa naukowców po serii badań opublikowała pod koniec 2019 r. artykuł – Who Are the Bitcoin Investors? Evidence from Indirect Cryptocurrency Investments wskazując na najważniejsze cechy inwestorów na rynku kryptowalut. Badacze współpracowali z bankami, które zdecydowały się udostępnić dane dotyczące klientów. 

Z badań wynika, że aż 90 proc. inwestorów to mężczyźni. Wśród grupy dominowali doświadczeni gracze z dużym kapitałem ok. 30 tys. euro. 

Natomiast Europejski Bank Centralny informuje, że prawie 10. proc gospodarstw domowych w Belgii inwestuje w kryptowaluty. Dane przedstawione w maju 2022 r. wskazują, że ok. 500 tys. osób nabywa cyfrową walutę. 

Zainteresowanie wykazują również inwestorzy z Niderlandów. Pod koniec 2021 r. Rabobank i instytut informacji finansowej Nibud przedstawiły wyniki badania wskazujące, że aż 27 proc. Holendrów w wieku od 18 do 30 lat decyduje się na lokatę kapitału w kryptowaluty. Badacze podkreślają, że są to osoby posiadające mniej majątku oraz niższe wykształcenie. Doświadczeni inwestorzy częściej decydują się na tradycyjny sposób i lokują środki w nieruchomości albo obligacje. 

Kryptowaluty pozostają domeną młodych inwestorów – nie zawsze z doświadczeniem i wiedzą zdobytą na studiach. Zarówno w Polsce, jak i na świecie osoby po studiach ekonomicznych oraz bardziej doświadczeni gracze chętniej wybierają dobrze znane instrumenty i sposoby inwestycyjne. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Debiut Black Rose Projects na NewConnet

Następny Wpis

Outsourcing – kiedy zdecydować się na zewnętrzne wsparcie?

Powiązane wpisy

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Chociaż sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż budzi wiele niepewności, inwestorzy zaczynają szukać okazji. Bartosz Pakulski, analityk (Investment Analyst) z Flash Ventures ASI przekonuje, że okres zakupowy potrwa nawet do drugiej połowy 2023 roku. Większość inwestorów zmaga się jednak z obawami, które nie są bezpodstawne. Co może wydarzyć się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy?
Avatar photo
Więcej

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Po kilku stosunkowo dobrych latach polskie startupy czekają nowe wyzwania. W trakcie pandemii duża część innowacyjnych spółek zanotowała wzrosty, a kryzys nie dotknął rynku venture capital. Tymczasem wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja sprawiły, że inwestorzy ostrożniej podchodzą do angażowania kapitału. Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że dodatkowo spółki wciąż muszą mierzyć się z walką o pracowników, zmieniającym się prawem czy trudnościami z ekspansją zagraniczną.
Avatar photo
Więcej

Czym jest finansowanie dłużne?

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 
Avatar photo
Więcej