fbpx

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Avatar photo
Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?

W rozmowie z Radio Zet minister rolnictwa skomentował podwyżki cen żywności i wpływ sytuacji w Ukrainie na polską i światową gospodarkę. Kowalczyk podkreśla, że Polska posiada wystarczające zasoby surowców niezbędnych do produkcji żywności dla mieszkańców i ponad 2 mln emigrantów z Ukrainy. 

Wzrost cen żywności nie wyhamuje  

Minister rolnictwa prognozuje, że jeżeli sytuacja w Ukrainie nie ulegnie zmianie, wzrost cen żywności nie wyhamuje. Zdaniem Kowalczyka podwyżka wyniesie nawet od 25 do 30 proc. w stosunku rok do roku. Dużą rolę odgrywa blokada portów na Morzu Czerwonym uniemożliwiającą eksport do światowych gospodarek. Braki zaczną być zauważalne w drugim półroczu. Kryzys zbożowy staje się coraz bardziej prawdopodobny. 

W najbliższym czasie, żadne prognozy nie przewidują wyhamowania wzrostu cen surowców rolnych. Głównym powodem wzrostu cen zbóż jest konflikt zbrojny między Rosją i Ukrainą, które są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów – komentuje Bartosz Pakulski analityk inwestycyjny Flash Ventures. – Dodatkowym argumentem opowiadającym za kolejnymi podwyżkami cen surowców rolnych mogą być niekorzystne warunki pogodowe, które jak co roku są czynnikiem losowym – dodaje. 

Czy w Polsce zabraknie żywności? 

Polacy nie muszą obawiać się braków żywności. Szef MRiRW podkreśla, że Polska posiada wystarczającą ilość zasobów oraz wciąż eksportuje produkty i surowce za granicę. Największe problemy mogą spotkać kraje Bliskiego Wschodu oraz część państw arabskich, które są największymi odbiorcami zbóż z Rosji i Ukrainy. 

Oprócz zbóż rosną również ceny olei żywnościowych. W następnej kolejności wzrosną ceny produktów pochodzenia zwierzęcego – pasze stanowią ważny czynnik produkcji. 

Rosnąca inflacja i rynek inwestycji w surowce rolne 

Podwyżki na rynku żywności to kolejny impuls sprzyjający wzrostowi inflacji na świecie. Z kolei inwestycje w surowce rolne wciąż generują zyski. Popyt na zboża, kawę czy kakao nigdy nie zniknie, trudno również znaleźć substytuty. Inwestycje w surowce to dobra alternatywa dla akcji i obligacji ale również sposób na dywersyfikację portfela. 

Z perspektywy inwestora, hossa na giełdach produktów rolnych wciąż trwa – CRB Commodity Index (^CRY), najbardziej znany indeks śledzący rynek surowców urósł od początku roku o 31 proc. – zwraca uwagę Bartosz Pakulski. 

Wśród najpopularniejszych instrumentów na rynku surowców można wymienić inwestycje poprzez fundusze, certyfikaty strukturyzowane czy inwestycje w kontrakty terminowe oraz inwestycje CFD oparte o kontrakty terminowe. 

Warto przypomnieć, że inwestując w surowce rolne, należy uważnie wybierać instrumenty, ponieważ większość z nich jest silnie lewarowana – komentuje Bartosz Pakulski. – Dobry przykład to kontrakty terminowe oraz instrumenty CFD. Na rynku dochodzi do dużych i gwałtownych wahań, które mogą spowodować znaczące straty w naszym portfolio. Warto zabezpieczyć transakcję za pomocą zlecenia stop loss, które pozwoli zminimalizować stratę – wyjaśnia. 

Total
27
Shares
Poprzedni wpis

UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Następny Wpis

4 pomysły na skuteczny gaming marketing

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej

Megatrendy 2030. Jak zmieniają się miasta?

Coraz więcej ludzi mieszka w miastach szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Od wieków miasta stanowią centrum przedsiębiorczości oraz innowacji oferując miejsca pracy i wyższy komfort życia niż na terenach wielkich. Szybkie tempo zmian na skalę globalną wiąże się również z wieloma wyzwaniami. W ciągu najbliższej dekady miasta będą musiały zmierzyć się z m.in. migracjami nie tylko zarobkowymi, ale również na skutek zmian klimatycznych, a także rosnącym zapotrzebowaniem na energię.
Avatar photo
Więcej