fbpx

Kobiety w IT. Kim są i na jakich stanowiskach pracują?

Avatar photo
Z roku na rok przybywa kobiet pracujących w IT. Chociaż panie wciąż stanowią mniejszość, stopniowo upadają kolejne mity. Szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy dostrzegają absurd powszechnych opinii dotyczących np. większej predyspozycji mężczyzn do pracy z nowymi technologiami. Kim są kobiety w polskiej branży IT i jakie stanowiska najczęściej zajmują?

Portal z ofertami pracy No Fluff Jobs przedstawił czwartą odsłonę raportu Kobiety w IT. Pod uwagę wzięto profil specjalistek, zarobki, obszary działalności, umiejętności, a także ogólną sytuację w minionych miesiącach. W edycji 2023 przeanalizowano dane z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech oraz Holandii.

Kim są i czym się zajmują kobiety w IT?

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w IT pracują głównie kobiety w wieku od 25 do 34 lat (59,67 proc.). Większość, bo aż 35,5 proc. ankietowanych pracuje na stanowiskach mid, a 24,8 proc. – junior. W raporcie zwrócono uwagę, że ponad połowa kobiet zatrudnionych na stanowisku junior ma mniej niż rok doświadczenia, a 11,4 proc. odpowiedziało, że wykonuje obowiązki w IT od ponad 2 lat. Nie potwierdziło się powszechne przekonanie, że awans po 2 latach pracy jest pewny. 

Aż 45,5 proc. nie programuje, a zadania dotyczą innych obszarów IT. Respondentki pracujące z kodem najczęściej związane są z SQL (28,7 proc.) oraz JavaScript (20,5 proc.). 

Wśród stanowisk przeważa testing (14,9 proc.), project management (10 proc.) oraz backend i UX/UI (po 8 proc.). 

Testing dominuje również w innych państwach europejskich – Węgrach (13,7 proc.), Ukrainie (22,17 proc.) oraz Czechach (19,6 proc.). Natomiast w Holandii kobiety w IT specjalizują się głównie w frontend (11,8 proc.)

Równość w miejscu pracy

W raporcie zwrócono również uwagę na aspekty związane z nierównością w miejscu pracy, która dotyczy także branży IT. 

Autorzy raportu wymieniają trzy główne przyczyny gender pay gap: 

  1. duża liczba kobiet w branżach o niskich wynagrodzeniach, 
  2. nierówności w podziale obowiązków – kobiety statystycznie poświęcają więcej czasu na prowadzenie domu, 
  3. szklany sufit związany z niewielką liczbą kobiet na wyższych stanowiskach. 

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce luka płacowa jest jedną z niższych i wynosi 4,2 proc. Tymczasem, np. na terenie Węgier jest to – 17,2 proc. a Czech – 16,4 proc. 

Najwięcej kobiet pracując w IT w Polsce zadeklarowało zarobki w wysokości od 4,5 do 7 tys. zł netto (27,5 proc.). Więcej niż 23 tys. wskazało jedynie 3,5 proc. Na najwyższe zarobki mogą liczyć Holenderki – 27 proc. odpowiedziało, że zarabia w przedziale 9,5 a 12 tys. zł. 

Co ciekawe, z badania No Fluff Jobs wynika, że 66 proc. kobiet w IT nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie doświadczenia.

Polki awansują i chętnie szukają nowych wyzwań

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że aż 40 proc. specjalistek w Polsce awansowało w minionym roku. Niewiele więcej, bo 42 proc. zmieniło pracę, a w tym znalazło się ponad 60 proc. juniorek. 

Polki nie boją się nowych wyzwań, nie tylko szukają innego zatrudnienia, ale również możliwości przebranżowienia. 42,8 proc. ankietowanych zaczęło pracę w IT dzięki zmianie branży. Z badań wynika, że polskie specjalistki są samodzielne, aż 76 proc. przebranżowiła się poprzez własną naukę, a 22,6 proc. ukończyła studia kierunkowe. W pozostałych analizowanych państwach sytuacja wygląda nieco inaczej. Na Węgrzech i w Czechach prawie 10 proc. kobiet kontakt z programowaniem miało już w szkole podstawowej. 

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wystartowała emisja spółki gamingowej VeCube

Następny Wpis

Fotowoltaika w 2022 roku. Polska z kolejnym wzrostem i wśród europejskich liderów

Powiązane wpisy

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Avatar photo
Więcej

Złoto może odzyskać blask

W okresie podwyższonej zmienności na rynku kapitałowym wielu analityków rekomenduje inwestycje w realne aktywa. Podobnie teraz, w czasie wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego na wielu rynkach, zespół Goldman Sachs wskazuje, że podejmowanie tego typu decyzji inwestycyjnych jest warte uwagi, szczególnie jeśli chodzi o złoto.
Avatar photo
Więcej