fbpx

Kobiety w IT. Kim są i na jakich stanowiskach pracują?

Avatar photo
Z roku na rok przybywa kobiet pracujących w IT. Chociaż panie wciąż stanowią mniejszość, stopniowo upadają kolejne mity. Szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy dostrzegają absurd powszechnych opinii dotyczących np. większej predyspozycji mężczyzn do pracy z nowymi technologiami. Kim są kobiety w polskiej branży IT i jakie stanowiska najczęściej zajmują?

Portal z ofertami pracy No Fluff Jobs przedstawił czwartą odsłonę raportu Kobiety w IT. Pod uwagę wzięto profil specjalistek, zarobki, obszary działalności, umiejętności, a także ogólną sytuację w minionych miesiącach. W edycji 2023 przeanalizowano dane z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech oraz Holandii.

Kim są i czym się zajmują kobiety w IT?

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w IT pracują głównie kobiety w wieku od 25 do 34 lat (59,67 proc.). Większość, bo aż 35,5 proc. ankietowanych pracuje na stanowiskach mid, a 24,8 proc. – junior. W raporcie zwrócono uwagę, że ponad połowa kobiet zatrudnionych na stanowisku junior ma mniej niż rok doświadczenia, a 11,4 proc. odpowiedziało, że wykonuje obowiązki w IT od ponad 2 lat. Nie potwierdziło się powszechne przekonanie, że awans po 2 latach pracy jest pewny. 

Aż 45,5 proc. nie programuje, a zadania dotyczą innych obszarów IT. Respondentki pracujące z kodem najczęściej związane są z SQL (28,7 proc.) oraz JavaScript (20,5 proc.). 

Wśród stanowisk przeważa testing (14,9 proc.), project management (10 proc.) oraz backend i UX/UI (po 8 proc.). 

Testing dominuje również w innych państwach europejskich – Węgrach (13,7 proc.), Ukrainie (22,17 proc.) oraz Czechach (19,6 proc.). Natomiast w Holandii kobiety w IT specjalizują się głównie w frontend (11,8 proc.)

Równość w miejscu pracy

W raporcie zwrócono również uwagę na aspekty związane z nierównością w miejscu pracy, która dotyczy także branży IT. 

Autorzy raportu wymieniają trzy główne przyczyny gender pay gap: 

  1. duża liczba kobiet w branżach o niskich wynagrodzeniach, 
  2. nierówności w podziale obowiązków – kobiety statystycznie poświęcają więcej czasu na prowadzenie domu, 
  3. szklany sufit związany z niewielką liczbą kobiet na wyższych stanowiskach. 

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce luka płacowa jest jedną z niższych i wynosi 4,2 proc. Tymczasem, np. na terenie Węgier jest to – 17,2 proc. a Czech – 16,4 proc. 

Najwięcej kobiet pracując w IT w Polsce zadeklarowało zarobki w wysokości od 4,5 do 7 tys. zł netto (27,5 proc.). Więcej niż 23 tys. wskazało jedynie 3,5 proc. Na najwyższe zarobki mogą liczyć Holenderki – 27 proc. odpowiedziało, że zarabia w przedziale 9,5 a 12 tys. zł. 

Co ciekawe, z badania No Fluff Jobs wynika, że 66 proc. kobiet w IT nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie doświadczenia.

Polki awansują i chętnie szukają nowych wyzwań

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że aż 40 proc. specjalistek w Polsce awansowało w minionym roku. Niewiele więcej, bo 42 proc. zmieniło pracę, a w tym znalazło się ponad 60 proc. juniorek. 

Polki nie boją się nowych wyzwań, nie tylko szukają innego zatrudnienia, ale również możliwości przebranżowienia. 42,8 proc. ankietowanych zaczęło pracę w IT dzięki zmianie branży. Z badań wynika, że polskie specjalistki są samodzielne, aż 76 proc. przebranżowiła się poprzez własną naukę, a 22,6 proc. ukończyła studia kierunkowe. W pozostałych analizowanych państwach sytuacja wygląda nieco inaczej. Na Węgrzech i w Czechach prawie 10 proc. kobiet kontakt z programowaniem miało już w szkole podstawowej. 

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Wystartowała emisja spółki gamingowej VeCube

Następny Wpis

Fotowoltaika w 2022 roku. Polska z kolejnym wzrostem i wśród europejskich liderów

Powiązane wpisy

Kryzys w firmie. Jak przetrwać?

Każdą organizację bez względu na branżę czy posiadane zasoby czeka sytuacja kryzysowa. Nie sposób jest zupełnie wyeliminować kryzysów z życia firmy. Wiele sytuacji można jednak przewidzieć i ograniczyć czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Określenie potencjalnych zagrożeń pozwala również lepiej radzić sobie ze skutkami.
Avatar photo
Więcej