470 studiów gamingowych zatrudniających ponad 12 tys. pracowników – to stan na sierpień 2021 r. Polski rynek gier rośnie w siłę i może pochwalić się coraz większymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Jak wygląda sytuacja polskiego rynku gamingowego w ostatnich latach? Czy branżę czeka pierwsze spowolnienie od ponad 10 lat?
Rynek gier to ewenement wśród branż kreatywnych w Polsce. Jako jedyny generuje korzystny bilans handlowy – sprzedajemy więcej niż kupujemy. Wysoki eksport świadczy nie tylko o pozytywnym zjawisku ekonomicznym, ale również potencjale produkcyjnym. Polskie studia gamingowe tworzą rocznie około 600 produktów.
Mocna pozycja na globalnym rynku, czyli polski game development
Tylko w 2020 r. spółki z branży gamingowej wygenerowały 969 mln euro przychodów. Obecną wartość rynku szacuje się na 792 – 920 mln dolarów, a wiele prognoz wskazuje, że w 2022 r. przekroczy miliard dolarów.
Na początku 2021 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowano 58 spółek z sektora gamedev. W Polsce występuje wysoki współczynnik obecności na giełdzie spółek z branży gier – przewyższa średnią europejską.
Z danych przedstawionych w raporcie The Game Industry of Poland 2021 wynika, że polski rynek gier tworzy obecnie 470 spółek zatrudniających ponad 12 tys. pracowników. W 2021 r. liczba osób zatrudnionych w sektorze gamedev wzrosła o 24 proc. a ilość studiów projektowych o niemal 10%. Na rynku zadebiutowało ponad 600 nowych produktów, które osiągnęły prawie 1 mld euro przychodów. Polskie spółki zakończyły poprzedni rok z 73 proc. wzrostem przychodów w stosunku do 2019 r.
Rynek gier w Polsce z przewagą eksportu
Dane zawarte w raporcie The Game Industry of Poland 2021 wskazują również na pozytywny bilans handlowy w branży gamingowej. Sytuacja, kiedy wartość eksportu przeważa nad importem to ewenement w polskiej branży kreatywnej. Produktom z branży filmowej czy muzycznej nigdy nie udało się osiągnąć takiego sukcesu. Przychody polskich producentów gier pochodzą w 97 proc. od zagranicznych graczy, głównie ze Stanów Zjednoczonych.
Liderem wśród producentów gier w Polsce pozostaje CD Projekt. Twórca takich bestsellerów jak trylogia Wiedźmina czy Cyberpunk 2077 projektuje gry znane na całym świecie. Tylko w 2020 r. spółka wygenerowała przychody w wysokości 2,13 mld zł, a wycena wyniosła 8 661 mln euro. Na kolejnych pozycjach pod względem wyceny wartości rynkowej plasują się: producent gier mobilnych Ten Square Games (887 milionów euro), wydawca gier komputerowych PlayWay (736 milionów euro) oraz 11 bit Studios (268 milionów euro).
Polska jest krajem o dużym potencjale produkcyjnym i dystrybucyjnym na świecie. Międzynarodowe sukcesy produkcji takich jak Wiedźmin 3, Fishing Clash, The Outriders czy Car Mechanic Simulator 2021 potwierdzają, że Polacy rozumieją potrzeby konsumentów i wiedzą, jak projektować wysokiej jakości produkty na rynku game development.
Kto tworzy polski rynek gier?
Z raportu przygotowanego przez DFC Intelligence wynika, że w 2020 r. blisko 40% ludzi na świecie grało w gry. Ponad 3 mld osób tworzy konsumencki międzynarodowy rynek gier. Szacuje się, że w Polsce mamy nawet 20 mln graczy, z czego ponad 80 proc. to osoby dorosłe, a prawie połowę stanowią kobiety.
Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży gier Polska znajduje się na 19 miejscu na świecie. Międzynarodowi producenci zauważają rosnące zainteresowanie nowymi produkcjami wśród Polaków. Blisko 37 proc. tytułów na Steam posiada polską wersję językową. Jeszcze 10 lat temu wartość ta wynosiła niecałe 19 proc.
53 proc. polskich deweloperów tworzy gry przede wszystkim na PC. Jak wskazuje lista Top 200 Global Top Wishlist platformy Steam aż 38 polskich tytułów znajduje się wśród najbardziej oczekiwanych produkcji. Na drugim miejscu plasują się gry na konsole. Oprócz xbox popularnością cieszy się również platforma Nintendo Switch.
W 2020 r. siła polskiego rynku gier leżała w CD Projekt. Obecnie coraz częściej podkreśla się rolę mniejszych studiów, przede wszystkim DRAGO entertainment (Gas Station Simulator) czy Mechanistry (Timberborn). Poza CD Projekt najwyżej notowane na GPW są spółki tworzące mobilne gry F2P jak Ten Square Games czy Huuuge Games.
Gaming na świecie zwalnia tempo?
Jak zakończy się 2021 r.? Eksperci prognozują drobny spadek wartości rynku gier. Poprzednie 12 miesięcy było rekordowe ze względu na pandemię i międzynarodowy lockdown. Analitycy podkreślają, że trudno będzie przebić wyniki z minionego roku.
Prognozowany spadek w porównaniu do 2020 r. wyniesie 1,1 proc. a wartość rynku ukształtuje się na poziomie 175,8 mld dolarów.
Długoterminowe prognozy pozostają jednak pozytywne. Szacuje się, że w 2023 r. wartość rynku gier przekroczy 204 mld dolarów.
Rynek gier pozostaje więc jednym z najszybciej rozwijających się segmentów nowych technologii.