fbpx

Jaki był pierwszy kwartał nowego roku na rynku venture capital w Polsce?

Avatar photo
PFR Ventures i Inovo VC przygotowały kolejny raport podsumowujący sytuację na rynku venture capital w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku 127 spółek pozyskało łącznie 446 mln zł. Na polskim rynku venture capital zanotowano spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, ale równocześnie wzrost o 84 proc. biorąc pod uwagę analogiczny okres w 2021 roku. Spadek nie dotyczył wyłącznie polskiego rynku, ale również europejskiego i amerykańskiego.
Transakcje venture capital w pierwszym kwartale br. 

Z raportu PFR Ventures i Inovo VC wynika, że w pierwszym kwartale br. 68 funduszy zainwestowało łącznie 446 mln zł w 127 spółek. W porównaniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego na polskim rynku venture capital spadek wyniósł 27 proc., w Europie było to aż 66 proc., a w Stanach Zjednoczonych – 54 proc. 

Warto również dodać, że na rynku zanotowano spadek o 58 proc. porównując kwartał do kwartału. Jak podkreślono w raporcie przyczyn należy szukać w spadkach średnich wartości pojedynczych transakcji. W czwartym kwartale 2022 roku wartość wyniosła 7,6 mln zł, a w pierwszym kwartale br. – 3,5 mln zł. 

Równocześnie w Polsce zanotowano dużą liczbę rund – 127. W większości uczestniczyły fundusze wspierane przez kapitał publiczny, co pokazuje, że programy publiczne wciąż mają duży wpływ na polskie środowisko startupowe.

Największe rundy w pierwszym kwartale 

W raporcie eksperci zwrócili uwagę na brak transakcji o charakterze megarundy w pierwszych miesiącach 2023 roku. Natomiast w 2022 roku tego typu runda odbyła się wyłącznie jedna. W pierwszym kwartale br. najwięcej rund dotyczyło spółek na wczesnym etapie rozwoju. 

Największą transakcją była Runda A Vue Storefront – 94,2 mln zł. Na rynku zanotowano jeszcze 4 transakcje o wartościach przekraczających 20 mln zł – Contect – 47,1 mln zł, HiProMine – 34,5 mln zł, SatRevolution – 21,9 mln zł, Occubee – 20 mln zł. 

Karol Lasota, principal w Inovo VC zwrócił uwagę na spadek aktywności głównie po stronie podaży nowych projektów. Równocześnie inwestorzy nieustannie wykazują chęć angażowania się w kolejne inicjatywy. Wciąż trwa proces budowania wzajemnych relacji. Jednym z wyzwań dla spółek będzie również zwrócenie uwagi inwestorów zagranicznych. Biorąc pod uwagę liczbę transakcji podmioty zagraniczne wzięły udział w jedynie 8 transakcjach, co przełożyło się na 40 proc. łącznej wartości transakcji. Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures skomentował, że zaobserwowano mniejsze zainteresowanie funduszy zagranicznych, które dotychczas brały udział głównie w rundach A+. 

Chociaż zanotowano wysoką liczbę rund to większość bazowała na kapitale zalążkowym. Ten rodzaj finansowania miał miejsce w 112 transakcjach, w 2022 roku było ich 86, natomiast w 2021 roku – 88. Zwrócono również uwagę na spadek liczby późniejszych rund.

Najciekawsza transakcja 

Za najciekawszą i największą transakcję uznano pozyskanie przez Vue Storefront 20 mln dolarów kapitału. Numerem jeden wśród inwestorów był brytyjski fundusz Felix Capital, ale w transakcji wzięły udział również Creandum, Earlybird oraz SquareOne.
Vue Storefront to polska spółka technologiczna założona we Wrocławiu. Tworzy oprogramowanie dla firm przeznaczone do tworzenia szybkich, nowoczesnych i efektywnych witryn sklepów internetowych. Obecnie rozwiązanie uznawane jest za wiodące w obszarze frontend, a finansowanie pozwoli wzmocnić pozycję na arenie globalnej. Spółka powstała w 2021 r. i posiada biura w Warszawie oraz San Francisco. Z produktów korzysta ponad 2,2 tys. sklepów internetowych oraz blisko 100 agencji partnerskich na całym świecie. Firma zwiększyła w ostatnim roku ARR o ponad 300 proc.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Lejek marketingowy, czyli jak zrozumieć zakupową podróż klienta

Następny Wpis

Polacy coraz bardziej zadłużeni? Rosną problemy z wypłacalnością

Powiązane wpisy