fbpx

Jak działać bez finansowania zewnętrznego? Bootstrapping w praktyce

Avatar photo
Nie każdy przedsiębiorca zaczynający działalność decyduje się na wsparcie w postaci zewnętrznego kapitału. Bootstrapping to sposób prowadzenia firmy bez pozyskiwania środków od inwestorów czy banków. Jak działa bootstrapping? Kiedy zdecydować się na budowę firmy bez wsparcia z zewnątrz?

Bootstrapping dominuje wśród polskich startupów – założyciele w Polsce budują biznesy wykorzystując środki własne. Raport Fundacji Startup Poland, Polskie Startupy 2021 wskazuje, że ponad 70 proc. przedsiębiorców wykorzystuje oszczędności na rozwój działalności. Dlaczego bootstrapping cieszy się dużą popularnością? Czy zawsze jest najlepszą formą finansowania? 

Co to jest bootstrapping? 

Bootstrapping polega na finansowaniu działalności z własnych środków. Spółka nie korzysta ze wsparcia inwestorów, aniołów biznesu czy banków. Wielu przedsiębiorców decyduje się na metodę w początkowych fazach rozwoju, ale nie tylko. Pomysłodawcy wykorzystują własne oszczędności albo pożyczają od rodziny i znajomych. Kiedy firma zaczyna przynosić zyski wykorzystywane są przygody wygenerowane z działalności. 

Właściciel może rozwijać spółkę korzystając ze środków bankowych pod warunkiem, że kredyt zaciągnięto na osobę fizyczną. 

Bootstrapping – korzyści i zagrożenia 

Bootstrapping pozwala utrzymać pełną kontrolę w rękach założycieli. Decydując się na współpracę z inwestorami spółka musi liczyć się z przekazaniem części udziałów w zamian za dostęp do kapitału. Bootstrapping wiąże się z dużą niezależnością i możliwością podejmowania wszystkich decyzji samodzielnie. Rozwój biznesu trwa dłużej, ale wypracowane zyski trafiają wyłącznie do właścicieli oraz pracowników. 

Bootstrapping uczy również skutecznego zarządzania projektem oraz pozwala czerpać wiedzę i doświadczenie z nauki na własnych błędach. 

Do wad bootstrappingu można zaliczyć wolny rozwój oraz ograniczenia związane ze skalowalnością. Współpraca z funduszem venture capital czy aniołami biznesu to nie tylko dostęp do środków finansowych, ale również wiedzy, doświadczenia i sieci kontaktów. Budżet kurczący się z dnia na dzień sprawia, że przedsiębiorcy przestają skupiać się na strategicznych celach biznesowych. Środki zewnętrzne pozwalają skupić się na działalności bez obaw o źródła finansowania. Przedsiębiorca nie musi również samodzielnie kontrolować wszystkich kosztów i decydować o sposobie ich ograniczenia. 

Kiedy zdecydować się na bootstrapping?

Samodzielne finansowanie działalności sprawdzi się wśród przedsiębiorców, którzy cenią niezależność i pełną swobodę podejmowania decyzji. Ważne jest również zgromadzenie odpowiedniej wielkości środków pozwalających na efektywne prowadzenie firmy. Podczas codziennych zadań pojawia się wiele nieprzewidzianych sytuacji, na które również należy się przygotować tworząc poduszkę finansową. 

Bootstrapping to metoda dla przedsiębiorców,  którym nie zależy na globalnym rozwoju i skalowalności w szybkim tempie. Ograniczone zasoby wymuszają regularną kontrolę kosztów i rezygnację z niektórych działań. Biznes bez finansowania zewnętrznego nie jest z góry skazany na mniejsze zyski i zasięg działalności. Rozwój zajmuje jednak więcej czasu, wymaga dopracowanej strategii oraz zaangażowania pomysłodawców. Liczy się również kreatywność, elastyczność i chęć nieustannego zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. Founder musi wykazać się dobrą znajomością rynku oraz konkurentów, ale także prawa, księgowości, marketingu czy rozwiązań IT.  

Przed podjęciem decyzji o finansowaniu z własnej kieszeni warto przygotować rzetelne i szczegółowe analizy. Określenie potencjału biznesu i realnych szans powodzenia na rynku pozwoli zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Innowacyjne produkty mogą okazać się wielkim sukcesem, ale również wielką porażką. Decydując się na bootstrapping warto zadbać także o zabezpieczenie codziennych, życiowych wydatków. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

5 pytań do: Manager Games. Produkcja gier manager i tycoon

Następny Wpis

Gaming Factory ma porozumienie dotyczące rozwiązania umowy z Titanite Games

Powiązane wpisy

Jaki był pierwszy kwartał nowego roku na rynku venture capital w Polsce?

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały kolejny raport podsumowujący sytuację na rynku venture capital w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku 127 spółek pozyskało łącznie 446 mln zł. Na polskim rynku venture capital zanotowano spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, ale równocześnie wzrost o 84 proc. biorąc pod uwagę analogiczny okres w 2021 roku. Spadek nie dotyczył wyłącznie polskiego rynku, ale również europejskiego i amerykańskiego.
Avatar photo
Więcej

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Webinary szturmem weszły do codziennej pracy w cyfrowym świecie. W przestrzeni internetowej obecne były od kilku lat, ale dopiero w pandemii zyskały popularność, która wciąż nie słabnie. Webinary organizuje dzisiaj niemal każdy - od marketerów i sprzedawców, przez nauczycieli, aż po ekspertów w danej branży, np. dietetyków, psychologów czy analityków biznesowych. Webinary to stały element internetowej rzeczywistości, który wprowadził rewolucję w komunikacji zdalnej.
Avatar photo
Więcej

Młodzi startupowcy, którzy chcą zmienić świat

83% młodych ludzi chce podjąć pracę, nawet jeśli nie potrzebują pieniędzy. Kolejne 79% postrzega ją jako możliwość nauki czegoś nowego. Tak pokazują badania Deloitte. Pokolenie Z chce zmieniać świat, rozwijać się i podążać swoją własną drogą. Dziś będziemy mówić o tych, którzy znaleźli swoją ścieżkę.
Avatar photo
Więcej