Długoterminowe inwestycje są bezpieczniejsze i mniej ryzykowne niż krótkoterminowe. Równocześnie możliwość osiągnięcia wysokich korzyści jest mniejsza. Decydując się na formę lokowania kapitału warto najpierw zdobyć wiedzę na temat m.in. giełdy, rynków finansowych czy kursów giełdowych. Inwestycje krótkoterminowe często wymagają szybkiej reakcji i śledzenia zmian.
Inwestycje krótkoterminowe – co to?
Inwestycje krótkoterminowe to aktywa finansowe z terminem wymagalności krótszym niż 12 miesięcy. Inwestor nabywa aktywa w celu osiągnięcia korzyści, którą może być przyrost wartości, uzyskania przychodów, dywidend czy odsetek.
Głównym założeniem inwestycji krótkoterminowych jest to, że nie będą pracowały na zysk przez długi okres, np. kilku lat. Inwestorzy opracowują własne strategie, które pozwalają im osiągać oczekiwane korzyści ekonomiczne. Przed podjęciem decyzji biorą pod uwagę m.in. ryzyko, własne zasoby i zewnętrzne uwarunkowania. Plan działania zależy od celu, ale również doświadczenia, umiejętności i stanu posiadanej wiedzy. Strategia inwestycyjna zawiera informacje dotyczące otwarcia, zarządzania i zamknięcia transakcji. Inwestycje krótkoterminowe są bardziej ryzykowne niż długoterminowe.
Co zalicza się do inwestycji krótkoterminowych?
Inwestycje krótkoterminowe można podzielić na krótkoterminowe aktywa finansowe oraz inne inwestycje krótkoterminowe.
Krótkoterminowe aktywa finansowe to:
- udziały i akcje,
- inne papiery wartościowe,
- udzielone pożyczki,
- inne krótkoterminowe aktywa finansowe,
- środki pieniężne,
- inne aktywa pieniężne.
Wyróżnia się również inne inwestycje krótkoterminowe to m.in.:
- dzieła sztuki,
- historyczne i cenne przedmioty, antyki, biżuteria,
- metale szlachetne,
- monety o wartości numizmatycznej,
- oryginalne zapisy dzieł sztuki lub dokumentów.
Krótkoterminowe inwestycje należy wykazać w bilansie.
Przykłady inwestycji krótkoterminowych
Akcje
Jedną z najpopularniejszych, ale również najbardziej ryzykownych form inwestycji na giełdzie są akcje polskich i zagranicznych spółek. Papiery wartościowe łączą prawa majątkowe i niemajątkowe. Rozważając przeznaczenie środków na zakup akcji warto również uwzględnić dywersyfikację portfela. Angażowanie środków w akcje jednej lub kilku spółek to ryzykowne rozwiązanie ze względu na wysoką zmienność cen. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są spółki z wielu branż pogrupowane w tzw. indeksy sektorowe.
Udziały
Udział to wkład do spółki w formie kapitału albo aportu – wartości majątkowej w formie niematerialnej. Wnosząc wkład inwestor staje się równocześnie współwłaścicielem – przysługują mu określone prawa i obowiązki. Udziały można nabyć w formie zakupu już istniejących czy objęcia nowych udziałów.
Inne papiery wartościowe
Inne papiery wartościowe to głównie obligacje, certyfikaty inwestycyjne czy bony o terminie wymagalności maksymalnie 12 miesięcy. Obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą formę papierów wartościowych ze względu na wypłatę gwarantowaną przez państwo. Mniejsze ryzyko wiąże się jednak również z mniejszym zyskiem.
Udzielone pożyczki
Udzielone pożyczki to posiadane zobowiązania, które mają termin zapadalności wynoszący maksymalnie na koniec kolejnego roku obrotowego albo dłuższy niż rok finansowy pod warunkiem, że spłata pożyczki następuje w ratach.
Metale szlachetne
Popularne jest złoto wciąż postrzegane jako bezpieczna przystań, a jego obecność w portfelu skutecznie zwiększy dywersyfikację. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, nie można go również dodrukować tak jak gotówki. Wielu inwestorów przekonanych jest, że lokata kapitału w kruszec stanowi pewne zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą. Inne metale szlachetne to srebro lub platyna.