fbpx

Instalacja słoneczna w Poznaniu — czyli Volkswagen i Quanty Energy

Avatar photo
Zakończył się pierwszy etap tworzenia ogromnej instalacji słonecznej na terenie fabryki Volkswagen Poznań we Wrześni. Jest to dopiero początek dużego, obiecującego projektu, który ma na celu stworzenie największej tego typu instalacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwsza część projektu obejmowała obszar około 4 hektarów. W tym miejscu powstała farma solarna o mocy 2 MW, która już teraz zaczęła wytwarzać energię. Zaznaczyć trzeba, że głównym zadaniem uzyskanej w ten sposób energii będzie zasilanie fabryki Volkswagen Poznań.

Drugi etap prac

Umowa na drugi etap budowy farmy słonecznej już została podpisana, co oznacza, że rozpoczęcie prac nastąpi w najbliższej przyszłości. Zadania tego podjęła się firma Quanta Energy.

Drugi etap to zaimplementowanie znacznie większej instalacji, bo o mocy aż 13 MW. Po zakończeniu tej części, cała farma solarna będzie zajmować obszar 22 hektarów, co da jej możliwość wytworzenia 15,75 GWh energii elektrycznej rocznie. Dla zobrazowania wskazać należy, że taki zapas energii wystarczyłby na zasilenie prawie 4 tys. domów przez rok. Niemniej jednak energia ta będzie głównie używana do zaspokajania potrzeb fabryki Volkswagena we Wrześni.

Rozpoczęcie prac nad drugą częścią projektu planowane jest jeszcze w tym roku, a koniec szacowany jest na czerwiec 2024 roku.

Volkswagen Poznań i zielona energia

Wszystkie fabryki Volkswagena są zasilane w 100% energią elektryczną z odnawialnych źródeł. Decyzja o budowie własnej instalacji słonecznej we Wrześni podyktowana była chęcią obniżenia przez firmę kosztów zakupu energii, przy jednoczesnym zwiększeniu jej ilości. 

Stworzenie nowej instalacji to tylko część większego planu Volkswagena Poznań. Firma również odzyskuje ciepło z procesów produkcyjnych, które następnie przekazuje do miejskiej sieci cieplnej. Dzięki temu ogrzewanych jest 6,5 tys. domów w Poznaniu.

Nowa instalacja będzie składała się z ponad 20 tys. paneli solarnych o mocy 590 W. Panele są dwustronne, co oznacza, że mogą zbierać energię z obu stron — to z kolei pozwoli na produkcję o 5-7% więcej energii w ciągu roku, niż w przypadku zwykłych paneli.

Quanta Energy — lider w branży solarnej

Quanta Energy to firma, która jest częścią Grupy R. Power — największego dostawcy usług solarnej energii dla biznesu w Polsce. Rozwija ona również swoją działalność na rynkach w Niemczech i we Włoszech. W ciągu ostatnich dwóch lat, Quanta Energy podpisała w Polsce umowy na instalację ponad 90 MW.

Volkswagen Poznań idzie do przodu

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Firma ciągle dąży do rozbudowy i wprowadzenia kolejnych innowacji. Decyzja o budowie największej instalacji solarnej w Europie Środkowo-Wschodniej to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologicznej produkcji. Takimi działaniami Volkswagen Poznań potwierdza swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i długofalową strategię związaną z odnawialną energią.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Z komiksu na stół. W oczekiwaniu na “Thorgal: Gra Planszowa”

Następny Wpis

Assassin’s Creed Mirage – powrót do korzeni

Powiązane wpisy

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Fotowoltaika systematycznie pobija kolejne rekordy. Z danych przedstawionych w raporcie Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 zrealizowanego przez PMR dla spółki Corab wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet 26,7 GWp. Eksperci zwracają uwagę, że wynik może być jeszcze wyższy jeżeli wysokie ceny energii elektrycznej utrzymają się w długiej perspektywie. W najbliższych latach prognozuje się m.in. wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych oraz instalacji o charakterze biznesowym.
Avatar photo
Więcej

Transformacja energetyczna Polski i Europy Środkowej. 5 najważniejszych punktów strategii ORLEN2030

Grupa Orlen przedstawiła strategię do 2030 roku. Głównym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Orlen to pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej, który założył neutralność emisyjną do 2050 roku. W planach jest nie tylko rozwój OZE, ale również inwestycje w energetykę jądrową czy petrochemię i recykling.
Avatar photo
Więcej
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej