fbpx

Instalacja słoneczna w Poznaniu — czyli Volkswagen i Quanty Energy

Avatar photo
Zakończył się pierwszy etap tworzenia ogromnej instalacji słonecznej na terenie fabryki Volkswagen Poznań we Wrześni. Jest to dopiero początek dużego, obiecującego projektu, który ma na celu stworzenie największej tego typu instalacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwsza część projektu obejmowała obszar około 4 hektarów. W tym miejscu powstała farma solarna o mocy 2 MW, która już teraz zaczęła wytwarzać energię. Zaznaczyć trzeba, że głównym zadaniem uzyskanej w ten sposób energii będzie zasilanie fabryki Volkswagen Poznań.

Drugi etap prac

Umowa na drugi etap budowy farmy słonecznej już została podpisana, co oznacza, że rozpoczęcie prac nastąpi w najbliższej przyszłości. Zadania tego podjęła się firma Quanta Energy.

Drugi etap to zaimplementowanie znacznie większej instalacji, bo o mocy aż 13 MW. Po zakończeniu tej części, cała farma solarna będzie zajmować obszar 22 hektarów, co da jej możliwość wytworzenia 15,75 GWh energii elektrycznej rocznie. Dla zobrazowania wskazać należy, że taki zapas energii wystarczyłby na zasilenie prawie 4 tys. domów przez rok. Niemniej jednak energia ta będzie głównie używana do zaspokajania potrzeb fabryki Volkswagena we Wrześni.

Rozpoczęcie prac nad drugą częścią projektu planowane jest jeszcze w tym roku, a koniec szacowany jest na czerwiec 2024 roku.

Volkswagen Poznań i zielona energia

Wszystkie fabryki Volkswagena są zasilane w 100% energią elektryczną z odnawialnych źródeł. Decyzja o budowie własnej instalacji słonecznej we Wrześni podyktowana była chęcią obniżenia przez firmę kosztów zakupu energii, przy jednoczesnym zwiększeniu jej ilości. 

Stworzenie nowej instalacji to tylko część większego planu Volkswagena Poznań. Firma również odzyskuje ciepło z procesów produkcyjnych, które następnie przekazuje do miejskiej sieci cieplnej. Dzięki temu ogrzewanych jest 6,5 tys. domów w Poznaniu.

Nowa instalacja będzie składała się z ponad 20 tys. paneli solarnych o mocy 590 W. Panele są dwustronne, co oznacza, że mogą zbierać energię z obu stron — to z kolei pozwoli na produkcję o 5-7% więcej energii w ciągu roku, niż w przypadku zwykłych paneli.

Quanta Energy — lider w branży solarnej

Quanta Energy to firma, która jest częścią Grupy R. Power — największego dostawcy usług solarnej energii dla biznesu w Polsce. Rozwija ona również swoją działalność na rynkach w Niemczech i we Włoszech. W ciągu ostatnich dwóch lat, Quanta Energy podpisała w Polsce umowy na instalację ponad 90 MW.

Volkswagen Poznań idzie do przodu

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Firma ciągle dąży do rozbudowy i wprowadzenia kolejnych innowacji. Decyzja o budowie największej instalacji solarnej w Europie Środkowo-Wschodniej to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologicznej produkcji. Takimi działaniami Volkswagen Poznań potwierdza swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i długofalową strategię związaną z odnawialną energią.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Z komiksu na stół. W oczekiwaniu na “Thorgal: Gra Planszowa”

Następny Wpis

Assassin’s Creed Mirage – powrót do korzeni

Powiązane wpisy

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Na koniec 2022 roku całkowita moc z odnawialnych źródeł energii oszacowana została na ponad 22 GW. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej to rekordowy wynik. Za 52 proc. całkowitej mocy odpowiadają elektrownie o mocy powyżej 1 MW i mniejsze działające na potrzeby biznesu. Natomiast instalacje prosumenckie odpowiadają za około 40 proc. mocy, a jest ich ponad milion.
Avatar photo
Więcej

Na czym polega sprzedaż prądu z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne często generują więcej energii niż podmioty są w stanie wykorzystać. Prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki wygenerowanej energii na różne sposoby odpowiadające wielkości elektrowni. Co warto wiedzieć o sprzedaży prądu z fotowoltaiki?
Avatar photo
Więcej

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Avatar photo
Więcej