fbpx

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Avatar photo
Wysoka inflacja i skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie wywołały globalną niepewność i kilkukrotnie zachwiały gospodarkami. PwC przedstawiło wyniki 26. dorocznego badania CEO Survey, z których wynika, że kadra zarządzająca w pierwszej kolejności mierzy się z ogólnoświatowymi problemami wymuszającymi wewnętrzne zmiany.

Ponad 70 proc. prezesów w Polsce i na świecie uważa, że wzrost gospodarczy na świecie spowolni w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Początek ubiegłego roku był bardziej optymistyczny z perspektywy zarządzających. Na początku 2022 r. słabnąca pandemia dawała sygnały do poprawy sytuacji. Niewiele osób było zdania, że inwazja Rosji na Ukrainę faktycznie jest możliwa. Tymczasem w lutym wojska rosyjskie wkroczyły na teren sąsiada, a wydarzenia zachwiały gospodarkami państw na skalę globalną. Wojna wpłynęła na wzrost cen energii i towarów, a także przyspieszyła wzrost płac i cen towarów oraz usług.

Polscy prezesi pełni obaw, ale nie o przychody własnej firmy

Prawie połowa prezesów w Polsce (49 proc.) jest “bardzo pewna” wzrostu sprzedaży swojej firmy. Tymczasem globalnie było to 42 proc. Prezes PwC Polska Michał Mastalerz zwrócił uwagę, że polskie firmy bardziej obawiają się trwającej inflacji. Niesprzyjające otoczenie nie wpłynie jednak znacząco na redukcję zatrudnienia. Natomiast zauważalnie wzrosną ceny produktów i usług. Polskie organizacje są gotowe inwestować w rozwój i transformację.

Głównym kierunkiem rozwoju zagranicznego mają być Niemcy. Polscy prezesi zwrócili również uwagę na możliwość działania na terenie Ukrainy. Aż 21 proc. dyrektorów generalnych w Polsce wskazało na wschodnich sąsiadów, tymczasem w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej zrobiło to 8 proc. liderów. Biorąc pod uwagę wyniki można wysnuć wniosek, że przedstawiciele polskich organizacji wykazują inicjatywę do uczestnictwa w procesie odbudowy. PwC podkreśla, że najpierw pandemia, a później sytuacja geopolityczna sprawiła, że państwa CEE szukając partnerów do współpracy bliżej macierzystej siedziby. Pozwala to zacieśniać relacje, a także skracać i wzmacniać łańcuchy dostaw. 

Czego obawiają się polscy prezesi?

Numerem jeden na liście zagrożeń w Polsce, ale również globalnie pozostaje inflacja. Drugim czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo bez wątpienia jest wojna w Ukrainie, czyli konflikt geopolityczny. Ostatnie zagrożenie uznawane za najbardziej znaczące to zmienność makroekonomiczna. Wszystkie trzy elementy wpływają na siebie, wzmacniając poszczególne problemy.

Zdaniem 77 proc. polskich liderów biznesu ich firmy są  “bardzo narażone” na działanie inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Natomiast tego samego zdania jest 55 proc. organizacji w CEE oraz 40 proc. przedstawicieli światowego biznesu. Biorąc pod uwagę perspektywę pięciu lat 44 proc. prezesów w Polsce uważa inflację za znaczące zagrożenie, a 36 proc. wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz 28 proc. globalnych liderów.

Polscy liderzy biznesu widzą potrzebę transformacji. Aż 54 proc. prezesów uważa, że ich firmy nie będą w stanie utrzymać się na rynku za dekadę, jeśli będą podążać obecną ścieżką. W regionie jest to 45 proc., a globalnie 40 proc.

Jak polscy liderzy biznesu radzą sobie w trudnych warunkach?

Organizacje w Polsce i na świecie zaczęły wdrażać rozwiązania pozwalające zminimalizować negatywne skutki czynników zewnętrznych. 77 proc. firm w kraju zdecydowało się na podwyżki cen w celu pobudzenie wzrostu przychodów. Wśród innych państw CEE na rozwiązanie zdecydowało się 58 proc. firm, a globalnie 51 proc. Warto zwrócić uwagę, że inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w regionie.

Inne działania podjęte przez polskie firmy to cięcie kosztów operacyjnych (62 proc.), ograniczenie inwestycji (36 proc.), zamrożenie zatrudnienia (28 proc.) oraz obniżenie wynagrodzeń (15 proc.).

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

ChatGPT z najlepszymi wynikami w historii. Twórcy ogłaszają płatną subskrypcję

Następny Wpis

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Powiązane wpisy

Kim jest product owner?

Product owner to osoba odpowiedzialna za proces tworzenia produktu w branży IT. Jest jednym z filarów interdyscyplinarnego zespołu Scrumowego, który pracuje nad rozwiązaniem dla klienta. Produktem może być np. platforma internetowa, oprogramowanie albo aplikacja. Czym zajmuje się product owner i jaką rolę pełni w zespole?
Avatar photo
Więcej

Pitch deck u polskich startupów. Jak wyglądają prezentacje inwestorskie?

Dobry pitch deck to pierwszy krok w przekonaniu inwestora do zaangażowania kapitału w pomysł. W prezentacjach znajdują się najważniejsze informacje dotyczące projektu, ale również organizatorów. Wiele poradników wskazuje na duże znaczenie dodatkowych materiałów - elementów graficznych, badań rynkowych i konsumenckich czy wizualizacji oraz biznesplanu. Jak wyglądają prezentacje inwestorskie w praktyce? PFR Ventures przeanalizowało 131 pitch decków, a wyniki przedstawiono w raporcie Analiza prezentacji inwestorskich polskich startupów.
Avatar photo
Więcej