fbpx

House flipping, czyli jak zarobić na sprzedaży mieszkań

Avatar photo
Wielu początkujących inwestorów widzi szansę na zysk jedynie w zakupie mieszkań na wynajem. Tymczasem rynek nieruchomości dostarcza szansę osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu również w inny sposób. House flipping to forma inwestycji, przed którą wciąż największy boom w Polsce. Jak wygląda flipping nieruchomości? O czym warto pamiętać?

Inwestycje w nieruchomości kojarzą się przede wszystkim z bezpieczeństwem i stabilnością. W Polsce najpopularniejszą metodą jest zakup mieszkania na wynajem. House flipping wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pozwala na szybki obrót mieszkaniem albo domem i osiągnięcie wysokich zysków w krótkim czasie. 

Co to jest house flipping? 

House flipping polega na zakupie nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie poniżej ceny rynkowej. Inwestor odnawia mieszkanie podnosząc wartość, a następnie sprzedaje z dużym zyskiem. 

Kluczem do udanej transakcji jest wybór nieruchomości, która przyciągnie nabywców. Dobra lokalizacja, układ pomieszczeń czy sąsiedztwo to elementy, które należy wziąć pod uwagę szukając nieruchomości. House flipping skupia się na lokalach o ukrytym potencjale. Podczas zakupu nieruchomości wyróżniają się najczęściej złym stanem technicznym albo skomplikowaną sytuacją prawną. 

House flipping krok po kroku 

Chcesz zacząć inwestować na rynku nieruchomości? House flipping to forma, która sprawdzi się wśród inwestorów mających wiedzę i doświadczenie w obszarach związanych z architekturą i remontami. Jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania ze skomplikowaną sytuacją prawną niezbędna jest również znajomość zagadnień prawnych. Nie musisz być ekspertem w każdej dziedzinie, ale podstawy są niezbędne do oceny ryzyka oraz nawiązania współpracy z ekspertami i doradcami. Przed podjęciem decyzji o zakupie opracuj strategię inwestycyjną, która ułatwi szukanie nieruchomości spełniających wymagania. 

Jak wygląda proces house flippingu krok po kroku?

Krok 1: Szukanie okazji 

Pierwszy krok to dokładny przegląd i monitoring ofert dostępnych na rynku. Sprawdzaj nie tylko ogłoszenia na portalach internetowych, ale również przetargi w spółdzielniach czy licytacje komornicze. Uwzględnij cenę, metraż i lokalizację. Wielu inwestorów uważnie obserwuje mieszkania w kamieniach w centrum miasta z uwagi na przyciągającą architekturę. 

Krok 2: Analiza 

Nieruchomość wybrana? Spotkaj się w właścicielem i obejrzyj mieszkanie albo dom. Zabierz ze sobą przedstawiciela ekipy remontowej albo architekta. Specjaliści pomogą Ci oszacować zakres prac, koszty oraz potencjał nieruchomości. 

Krok 3: Negocjacje i zakup 

Pamiętaj, że cena nieruchomości to jeden z najważniejszych czynników składających się na sukces inwestycji. Znając koszty remontu i dodatkowych opłat zyskujesz możliwość oszacowania stopy zwrotu z inwestycji. Jeżeli mieszkanie ma skomplikowaną sytuację prawną, uwzględnij także koszty prawne. 

Krok 4: Remont 

Dobra ekipa remontowa przywróci mieszkanie do stanu atrakcyjnego dla nabywców. Postaw na proste, ale trwałe rozwiązania. Tworząc wnętrze w uniwersalnym stylu zwiększysz szansę na szybkie znalezienie klienta. Po wykonaniu najważniejszych prac możesz skorzystać z home stagingu, czyli technik podnoszących atrakcyjność nieruchomości.  

Krok 5: Sprzedaż

Umieść ogłoszenie o sprzedaży na portalu internetowym, zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia i rzetelny opis. Operuj językiem korzyści, podkreślając nie tylko cechy funkcjonalne nieruchomości, ale również zalety emocjonalne, np. wygodny dojazd do centrum czy możliwość relaksu z dala od zgiełku miasta. 

House flipping w Polsce – ile można zarobić?

House flipping w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Początkujący inwestorzy zwracają uwagę na konieczność długich poszukiwań czy nieznajomość branży remontowej. Flipping to jednak atrakcyjna forma inwestycji pozwalająca osiągnąć zyski w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych. 

Szacując stopę zwrotu z inwestycji weź pod uwagę m.in. lokalizację nieruchomości, koszty remontu czy cenę zakupu. House flipping sprawdzi się wśród inwestorów zainteresowanych nieruchomościami. Brak zaangażowania na etapie poszukiwań czy remontu negatywnie wpłynie na proces i zniechęci do flippingu.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nie tylko giełda. W co inwestować i jak chronić kapitał przed inflacją w 2022 roku?

Następny Wpis

Działalność nierejestrowana 2022 – kiedy i jak prowadzić?

Powiązane wpisy

Początek roku na rynku nieruchomości. Kolejny spadek liczby rozpoczętych inwestycji

Początek roku na rynku nieruchomości zwykle bywa spokojny, a uzyskane dane wskazują na spadki. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że po trudnym 2022 roku w styczniu br. zanotowano mniejszą liczbę rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym. Prognozy nie wskazują jednak, że w kolejnych miesiącach nastąpi gwarantowane odbicie.
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej