fbpx

Hemp Hotel. Najwyższy budynek z betonu konopnego

Avatar photo
W drugim największym mieście w  Republice Południowej Afryki, Kapsztadzie, powstała najwyższa budowla wykonana z betonu konopnego. Ten innowacyjny materiał może być odpowiedzią na kryzys klimatyczny i problem emisji CO2.
Źródło: africa.com

Hemp Hotel w Kapsztadzie to 12-piętrowa budowla, mająca w swojej ofercie 54 pokoje, w całości wykonana z betonu konopnego. Właściciele hotelu chwalą się, że budynek posiada ujemny ślad węglowy. Wynika to z właściwości „betonu konopnego”, materiału wytworzonego z konopi włóknistych, znanych inaczej jako konopie przemysłowe. Konopie włókniste już teraz mają zastosowanie w wielu sektorach, takich jak włókiennictwo, kosmetyka, sektor spożywczy, medyczny lub farmaceutyczny. Wykorzystanie konopi jako materiału budowlanego rozwija się od lat 80. XX wraz z modą na bio budownictwo.

Powrót do korzeni

Budownictwo z wykorzystaniem betonu konopnego (hemp concrete) opiera się na użyciu paździerzy pozyskiwanych z łodyg pochodzących ze słomy konopnej. Ten lekki materiał może przypominać wyglądem klocki lego. Mokre łodygi są cięte i mieszane ze spoiwem powstałym na bazie wapna. W tradycyjnym betonie spoiwem jest żwir, albo cement. Budulec z konopi nazwany jest betonem, ponieważ wykonany jest z wypełniacza i spoiwa, oraz ze względu na swoje właściwości- wapno stopniowo twardnieje wraz z upływem czasu. “Hempcrete” jest świetnym wypełnieniem ściany jako materiał izolacyjny. Ponieważ składa się z celulozy, jego zdolność akumulacji ciepła jest większa niż materiałów mineralnych, takich jak wełna mineralna. Co ważniejsze, w konstrukcjach z betonu konopnego brak jest mostków termicznych, co oznacza, że konstrukcja jest szczelna termicznie i posiada zdolności absorbowania i odprowadzania wilgoci z powietrza wewnątrz. Jest niepalny, odporny na rozwój grzybów i pleśni, a w przypadku rozbiórki w 100% degradowalny. Do budowy nie potrzeba specjalnych maszyn, nowy materiał jest bardzo lekki, porównywalny do lekkich odmian gazobetonu.

Źródło: biohemp.pl

Praca z betonem konopnym wiąże się z ryzykiem pylenia oraz kontaktu z wapnem, które jest spoiwem zasadowym. Dlatego odpowiednim zabezpieczeniem jest praca w rękawiczkach i ochrona dróg oddechowych. Przeszkodą w niektórych projektach może być również stosunkowo mała trwałość betonu z konopi.

Zrównoważone budownictwo

Produkcja każdego kilograma betonu uwalnia około 0,8 kg dwutlenku węgla, co sprawia, że materiały budowlane odpowiadają za 11% światowej emisji CO2. Beton konopny jest ceniony przede wszystkim za swoje zdolności pochłaniania dwutlenku węgla. Posiada on ujemny ślad węglowy, oznacza to, że konopie są w stanie pochłonąć więcej dwutlenku węgla, niż zostało wyemitowane do obiegu podczas produkcji materiałów budowlanych. To właśnie projekt osiedla robotniczego w Kalifornii, wykonanego z betonu konopnego, wygrał w konkursie „Architecture at zero”. Jest to konkurs organizowany przez kalifornijską organizację, który ma za zadanie promować zerową emisyjność, otwarty dla architektów z całego świata.

Zdolności do zerowej emisyjności materiału może dawać możliwość sprzedawania kredytów węglowych. Kredyt węglowy jest to nowy instrument finansowy, który ma służyć ochronie środowiska poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla. 

Konopny hotel nie jest jedynym projektem powstałym na bazie “hemp concrete”. Pierwszą większą konstrukcją, wybudowaną z betonu konopnego, była zbudowana w grudnie 2021 roku hala sportowa Pierre Chevet we Francji o powierzchni 380 metrów kwadratowych.

W Polsce pierwszy budynek z betonu konopnego powstał już w 2014 roku na terenie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu i ma charakter gospodarczy, natomiast pierwszy mieszkalny budynek znajduje się w Teodorowie pod Białymstokiem.

Beton konopny ma potencjał przejść do budowlanego mainstreamu, ponieważ nie posiada istotnych wad, które by go trwale dyskredytowały. Jedyne, czego mu brakuje to zainteresowania medialnego, które pomoże wypromować go na szerszą skalę.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Następny Wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Powiązane wpisy

Większa transparentność na rynku nieruchomości. Ruszy Portal Cen Mieszkań 

W lipcu br. rząd przyjął przepisy umożliwiające stworzenie Portalu Cen Mieszkań, czyli ogólnodostępnej platformy gromadzącej statystyki dotyczące rynku nieruchomości. Użytkownicy zyskają szansę na sprawdzenie cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w całej Polsce. Prowadzeniem portalu zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykonujący również inne zadania nastawione na zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. 
Avatar photo
Więcej

Jak zacząć oszczędzać na prądzie? Sposoby na niższe rachunki w domu i firmie

Oszczędzanie energii pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Często wystarczy zmiana drobnych, codziennych nawyków, żeby poprawić sytuację. Wyłączanie światła, kiedy jest niepotrzebne, energooszczędne urządzenia czy przemyślane zarządzanie ogrzewaniem to proste sposoby, które regularnie wykonywanie przez wiele osób przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Oszczędzanie energii w domu czy biurze jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Avatar photo
Więcej