fbpx

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Avatar photo
Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, jest jednym z przodujących globalnych banków inwestycyjnych, który regularnie publikuje analizy dotyczące globalnych wydarzeń politycznych i ich wpływu na gospodarkę. Tym razem jego analitycy wraz z Kevinem Dalym na czele, dokonali szczegółowej interpretacji ostatnich wyborów w Polsce, prognozując zmiany, które mogą nastąpić w przypadku nowej władzy. W raporcie zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, jeśli dojdzie do utworzenia nowego rządu koalicyjnego z udziałem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przyszłość czeka Polaków? Czy dojdzie do kolejnego konfliktu politycznego? O tym piszemy poniżej!

Przewidywania dotyczące nowego rządu

Według szacunków Goldman Sachs — ewentualny nowy rząd może napotkać trudności w interakcji z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, zwłaszcza w kontekście braku większości parlamentarnej do odrzucania prezydenckiego weta. Analitycy spodziewają się, że Donald Tusk może objąć stanowisko premiera, co byłoby sygnałem powrotu do bardziej proeuropejskiej polityki i przyspieszenia rozwiązania kwestii związanych z wypłatą zablokowanych środków unijnych. Sam raport podkreśla, że potencjalna koalicja rządowa mogłaby szybko zająć się poprawą stosunków z Unią Europejską, co mogłoby odblokować dostęp do około 36 miliardów euro z Funduszu Odbudowy UE. 

Zmiany w gospodarce 

Jednocześnie szacuje się, że zmiana rządu mogłaby również zmniejszyć ryzyko przyszłych ograniczeń finansowych z UE, które mogłyby wynieść od 2 do 3 procent polskiego PKB.

W kontekście polityki pieniężnej Goldman Sachs rachuje, że prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, mógłby przyjąć bardziej “jastrzębią” postawę w krótkiej perspektywie, co byłoby powrotem do jego wcześniejszej pozy z czasów rządów Platformy Obywatelskiej. To z kolej mogłoby doprowadzić do znaczących obniżek stóp procentowych w roku 2024.

Węgry w Izolacji

Na koniec, Goldman zwraca uwagę na możliwe zmiany w relacjach międzynarodowych, szczególnie przybierając azymut na izolację Węgier w Unii Europejskiej. Węgierski premier Viktor Orban, który wcześniej współpracował z PiS w kwestiach ograniczania wpływów UE, może znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji po zmianie rządu w Polsce. Dotychczasowy sojusznik prawdopodobnie zmieni się w proeuropejski rząd, który nie będzie popierać wielu aspektów polityki Orbana — w szczególności tej, która ma antyunijny charakter. Ile wiadomości sprawdzi się z powyższego raportu? O tym dowiemy się pewnie niebawem!

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowa zimna wojna? USA nakłada kolejne sankcje na Chiny

Następny Wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Powiązane wpisy

Liftero pozyskało finansowanie. Kolejny krok w rozwoju polskiej branży kosmicznej

W maju br. spółka Liftero poinformowała o zamknięciu pierwszej rundy finansowania. W ramach venture capital pozyskano środki od Sunfish Partners, Freya Capital, bValue oraz aniołów biznesu. Nie ujawniono jednak wysokości rundy. Liftero działa w branży kosmicznej. Zespół dąży do wprowadzenia istotnych zmian w transporcie orbitalnym.
Avatar photo
Więcej

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Z najnowszego badania Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowanego przez Pracuj.pl wynika, że aż 41 proc. respondentów aktywnie szuka pracy albo planuje zmienić ją w najbliższym czasie. Równocześnie 84 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowego zatrudnienia w przypadku ciekawej oferty. Niepewność rynkowa nie sprawia, że pracownikom zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska. Duża część osób wykazuje inicjatywę i chętnie podejmie się nowego wyzwania. W ostatnich latach rynek pracy zmienia się dynamicznie głównie za sprawą pandemii, która wprowadziła nowe modele pracy, ale również wojny w Ukrainie czy wysokiej inflacji.
Avatar photo
Więcej