fbpx

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Avatar photo
Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, jest jednym z przodujących globalnych banków inwestycyjnych, który regularnie publikuje analizy dotyczące globalnych wydarzeń politycznych i ich wpływu na gospodarkę. Tym razem jego analitycy wraz z Kevinem Dalym na czele, dokonali szczegółowej interpretacji ostatnich wyborów w Polsce, prognozując zmiany, które mogą nastąpić w przypadku nowej władzy. W raporcie zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, jeśli dojdzie do utworzenia nowego rządu koalicyjnego z udziałem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przyszłość czeka Polaków? Czy dojdzie do kolejnego konfliktu politycznego? O tym piszemy poniżej!

Przewidywania dotyczące nowego rządu

Według szacunków Goldman Sachs — ewentualny nowy rząd może napotkać trudności w interakcji z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, zwłaszcza w kontekście braku większości parlamentarnej do odrzucania prezydenckiego weta. Analitycy spodziewają się, że Donald Tusk może objąć stanowisko premiera, co byłoby sygnałem powrotu do bardziej proeuropejskiej polityki i przyspieszenia rozwiązania kwestii związanych z wypłatą zablokowanych środków unijnych. Sam raport podkreśla, że potencjalna koalicja rządowa mogłaby szybko zająć się poprawą stosunków z Unią Europejską, co mogłoby odblokować dostęp do około 36 miliardów euro z Funduszu Odbudowy UE. 

Zmiany w gospodarce 

Jednocześnie szacuje się, że zmiana rządu mogłaby również zmniejszyć ryzyko przyszłych ograniczeń finansowych z UE, które mogłyby wynieść od 2 do 3 procent polskiego PKB.

W kontekście polityki pieniężnej Goldman Sachs rachuje, że prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, mógłby przyjąć bardziej “jastrzębią” postawę w krótkiej perspektywie, co byłoby powrotem do jego wcześniejszej pozy z czasów rządów Platformy Obywatelskiej. To z kolej mogłoby doprowadzić do znaczących obniżek stóp procentowych w roku 2024.

Węgry w Izolacji

Na koniec, Goldman zwraca uwagę na możliwe zmiany w relacjach międzynarodowych, szczególnie przybierając azymut na izolację Węgier w Unii Europejskiej. Węgierski premier Viktor Orban, który wcześniej współpracował z PiS w kwestiach ograniczania wpływów UE, może znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji po zmianie rządu w Polsce. Dotychczasowy sojusznik prawdopodobnie zmieni się w proeuropejski rząd, który nie będzie popierać wielu aspektów polityki Orbana — w szczególności tej, która ma antyunijny charakter. Ile wiadomości sprawdzi się z powyższego raportu? O tym dowiemy się pewnie niebawem!

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Nowa zimna wojna? USA nakłada kolejne sankcje na Chiny

Następny Wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Powiązane wpisy

Ile wynosi dług publiczny Polski? 

Dług publiczny ma duży wpływ na ocenę sytuacji ekonomicznej w konkretnym kraju. Wysokość zadłużenia publicznego odnosi się najczęściej do nominalnej wartości produktu krajowego brutto. Pozwala to poznać względy poziom długu oraz określić możliwości gospodarki służące generowaniu nakładów finansowych do bieżącej obsługi. Parametry uwzględniane są przez inwestorów, a także wpływają na ocenę międzynarodowych instytucji finansowych i agencji ratingowych.
Avatar photo
Więcej

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kompetencji związanych nie tylko z konkretnym zawodem, ale również nowymi technologiami. Jakich pracowników potrzebuje rynek? Które kompetencje warto rozwijać?
Avatar photo
Więcej