fbpx

Getin Noble Bank ogłasza upadłość. Co z frankowiczami?

Avatar photo
Sąd rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył w kwietniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Przymusowa restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął procedurę 30 września 2022 roku. Wynikało to z trudnej sytuacji finansowej banku, ale było też kolejnym etapem procesu przymusowej restrukturyzacji wymaganej przez Komisję Europejską.

Co z frankowiczami?

Działalność GNB została przeniesiona do VeloBanku, którego właścicielem prócz BFG jest także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez największe polskie banki komercyjne: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millenium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

Dla osób, które posiadają kredyt we frankach niewiele to zmienia – jak podał prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Piotr Tomaszewski podczas konferencji, frankowicze nadal powinni spłacać kredyt jak dotychczas. Jednak jak informuje mecenas Bartosz Sierakowski w rozmowie z serwisem prawo.pl:

“Z chwilą ogłoszenia upadłości GNB kredytobiorcy frankowi nie będą już mogli skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, tj. nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Zamiast tego żądanie zwrotu określonych kwot kredytobiorca będzie musiał zgłosić syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego. Termin na zgłoszenie takiego żądania wynosić będzie 30 dni od dnia obwieszczenia w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych”

Poniżej załączamy treść Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości GNB:

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Następny Wpis

Koszmar w fabryce snów

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej