fbpx

Getin Noble Bank ogłasza upadłość. Co z frankowiczami?

Avatar photo
Sąd rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył w kwietniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Przymusowa restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął procedurę 30 września 2022 roku. Wynikało to z trudnej sytuacji finansowej banku, ale było też kolejnym etapem procesu przymusowej restrukturyzacji wymaganej przez Komisję Europejską.

Co z frankowiczami?

Działalność GNB została przeniesiona do VeloBanku, którego właścicielem prócz BFG jest także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez największe polskie banki komercyjne: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millenium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

Dla osób, które posiadają kredyt we frankach niewiele to zmienia – jak podał prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Piotr Tomaszewski podczas konferencji, frankowicze nadal powinni spłacać kredyt jak dotychczas. Jednak jak informuje mecenas Bartosz Sierakowski w rozmowie z serwisem prawo.pl:

„Z chwilą ogłoszenia upadłości GNB kredytobiorcy frankowi nie będą już mogli skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, tj. nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Zamiast tego żądanie zwrotu określonych kwot kredytobiorca będzie musiał zgłosić syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego. Termin na zgłoszenie takiego żądania wynosić będzie 30 dni od dnia obwieszczenia w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych”

Poniżej załączamy treść Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości GNB:

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Następny Wpis

Koszmar w fabryce snów

Powiązane wpisy

Rynek pracy w kwietniu 2023: mniej ofert, ale spadek bezrobocia

Z danych przedstawionych w cyklicznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 roku wyniosło 7430,65 zł. czyli o 1 proc. mniej niż w marcu, a o 12,1 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Zanotowano również spadek stopy bezrobocia, a równocześnie mniejszą liczbę nowych ofert pracy.
Avatar photo
Więcej

Dlaczego startupy upadają? 5 popularnych przyczyn

Prowadzenie biznesu wiąże się z niepewnością. W przypadku startupów ryzyko niepowodzenia rośnie. Wdrażanie innowacyjnego produkt czy usługi wiąże się z możliwością popełniania błędów przez założycieli, ale również ryzykiem związanym z czynnikami zewnętrznymi. Niektórych błędów można jednak uniknąć. Jakie są najpopularniejsze przyczyny upadku startupów?
Avatar photo
Więcej

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, jest jednym z przodujących globalnych banków inwestycyjnych, który regularnie publikuje analizy dotyczące globalnych wydarzeń politycznych i ich wpływu na gospodarkę. Tym razem jego analitycy wraz z Kevinem Dalym na czele, dokonali szczegółowej interpretacji ostatnich wyborów w Polsce, prognozując zmiany, które mogą nastąpić w przypadku nowej władzy. W raporcie zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, jeśli dojdzie do utworzenia nowego rządu koalicyjnego z udziałem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przyszłość czeka Polaków? Czy dojdzie do kolejnego konfliktu politycznego? O tym piszemy poniżej!
Avatar photo
Więcej