fbpx

Getin Noble Bank ogłasza upadłość. Co z frankowiczami?

Avatar photo
Sąd rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył w kwietniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Przymusowa restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął procedurę 30 września 2022 roku. Wynikało to z trudnej sytuacji finansowej banku, ale było też kolejnym etapem procesu przymusowej restrukturyzacji wymaganej przez Komisję Europejską.

Co z frankowiczami?

Działalność GNB została przeniesiona do VeloBanku, którego właścicielem prócz BFG jest także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez największe polskie banki komercyjne: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millenium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

Dla osób, które posiadają kredyt we frankach niewiele to zmienia – jak podał prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Piotr Tomaszewski podczas konferencji, frankowicze nadal powinni spłacać kredyt jak dotychczas. Jednak jak informuje mecenas Bartosz Sierakowski w rozmowie z serwisem prawo.pl:

“Z chwilą ogłoszenia upadłości GNB kredytobiorcy frankowi nie będą już mogli skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, tj. nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Zamiast tego żądanie zwrotu określonych kwot kredytobiorca będzie musiał zgłosić syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego. Termin na zgłoszenie takiego żądania wynosić będzie 30 dni od dnia obwieszczenia w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych”

Poniżej załączamy treść Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości GNB:

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Następny Wpis

Koszmar w fabryce snów

Powiązane wpisy

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.
Avatar photo
Więcej

Jak pracować z trudnym klientem?

Krzyczy, szantażuje, szuka litości albo nie dotrzymuje obietnic - każdy handlowiec ma własną definicję trudnego klienta, ale często powtarzają się podobne cechy. Nie ma nic dziwnego w tym, że nie chcesz rozmawiać z osobą, która zachowuje się agresywnie czy roszczeniowo. Wyjście z biura i trzaśnięcie drzwiami kusi, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak rozpoznać trudnego klienta i w jaki sposób nawiązać zdrową relację?
Avatar photo
Więcej