fbpx

Gaming a sprawa Ukrainy – reakcje developerów oraz organizacji gamingowych [News aktualizowany]

SZACH MACH #4: Od tygodnia jesteśmy świadkami agresji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. Agresja najeźdźcy nie pozostaje jednak bez reakcji i to na każdej płaszczyźnie, w każdym sektorze. Również producenci gier nie pozostają bierni w swej postawie. Studia zarówno z Polski, jak i całego świata wyrażają swoje wsparcie na różnych płaszczyznach. Warto więc się im przyjrzeć z nieco bliższa.

Jednym z pierwszych komunikatów (związane z branżą game dev), jakie pojawiły się w sieci była informacja od największej Ukraińskiej grupy e-sportowej Natus Vincere:

„Rosja zaatakowała Ukrainę. Aktualnie prowadzone są działania wojenne, odbierające ludziom życie i niszczą nasz kraj. Niemożliwym jest udawać, że podczas tej wojny wszystko jest w porządku. Nie jest. Jesteśmy zdruzgotani. Naszym głównym celem aktualnie jest zachowanie spokoju i zapewnienie bezpieczeństwa sobie, naszym rodzinom i wszystkim, potrzebującym pomocy. Ta sytuacja dotyczy nas wszystkich i wszyscy razem przez nią przejdziemy”.

W reakcji słowa wsparcia okazało wiele organizacji e-sportowych m.in.:

 • Anonymo e-sport
 • Izako Boars
 • Fnatic
 • Asteris
 • G2 Esport

Jednocześnie studia mieszczące się w okupowanej Ukrainie zaapelowały do środowiska game dev o wsparcie. GSC Games World, odpowiedzialne za nadchodzący S.T.A.L.K.E.R. 2 wystosowało apel do środowiska game dev o wsparcie jednocześnie, podając nr konta do wpłat na rzecz Ukraińskich Sił Zbrojnych.

W reakcji wiele firm zaoferowało swoją pomoc:

 • 11bit studio, odpowiedzialne za produkcję This War of Mine (tytuł poruszający tematykę wojny, z perspektywy cywila) poinformowało, że cały dochód ze sprzedaży gry uzyskany w terminie 7 dni od 24 lutego, przekaże na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża (w pierwszym dniu w ten sposób pozyskano 160 tys. dolarów).
 • Raw Fury Games, szwedzkie studio za pośrednictwem mediów społecznych wyraża wsparcie sprawie Ukraińskiej oraz zachęca do wpłat na Ukraiński Czerwony Krzyż.
  Eletric Succubi, developer odpowiedzialny za KeeperRL poinformował, że każdy, kto wpłaci min. 20 dolarów na rzecz ukraińskich organizacji charytatywnych, otrzyma darmowy egzemplarz ich produkcji.
 • CD Projekt RED, producentpoinformował o przekazaniu miliona złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, celem wsparcia Ukrainy.
 • Amanita Design (czeskie studio) wraz z naszymi rodzimymi studiami Farm 51 oraz Crunching Koalas, (zainspirowane 11bit studio, co sami oficjalnie potwierdzili) zaoferowało, że dochody ze sprzedaży ich gier za okres 28 lutego – 7 marca zostaną przekazana na rzecz charytatywnej organizacji pomagającej ofiarom wojny.
 • Bloober Team, krakowskie studio zaoferowało płatne stypendia dla ukraińskich developerów, szukających pomocy w naszym kraju. Developer zamierza pomóc stażystom również w sprawach formalnych w naszym kraju, jak i organizacji mieszkań.

W efekcie coraz większa liczba producentów zaczęła oferować swoją pomoc, zarówno poprzez nawet udostępnienie swoich biur dla uchodźców jak Artificer czy też wsparcie finansowe:

 • Techland – milion złotych, na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.
 • Red Limb Studios – cały przychód z gryKamikaze Veggiesz następnych 30 dni od ogłoszenia, studio przekaże organizacjom charytatywnym.
 • Huuge Games– 1 mln zł przekazany różnym organizacjom charytatywnym.
 • Orbital Knight – 50 tys. zł przekazane PAH.
 • Ten Square Games – 1 mln zł przekazany różnym organizacjom charytatywnym.
 • Rage Quit Games – 100 tys. zł przekazane PAH.
 • Warto również nadmienić, że Białoruskie studio Wargaming (autorzy Warld of Tanks) zwolniło dyrektora kreatywnego, Siergieja Bukatowskiego, w związku z jego wpisem w mediach społecznościowych, popierającym atak Rosji na Ukrainę. W efekcie studio wystosowało oficjalny komunikat:

„Siergiej jest pracownikiem firmy i wyraził swoją osobistą opinię, która kategorycznie nie pokrywa się ze stanowiskiem firmy. Wszystkie nasze siły są teraz skoncentrowane na pomocy naszym ponad 550 kolegom z Kijowa i ich rodzinom. Opinia Siergieja stoi w całkowitej sprzeczności ze stanowiskiem firmy. Nie jest on już pracownikiem Wargaming”.

Jednocześnie kijowski oddział studia poinformował o przekazaniu 30 milionów hrywien (ok. 4,2 miliona złotych) na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

W obliczu tragedii, jaka obecnie dzieje się w Europie warto nie stać bezczynnie i podobnie starać się wesprzeć najbardziej potrzebujących, zarówno finansowo, poprzez zbiórki, a przede wszystkim solidaryzując się przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy, jak choćby gracze Final Fantasy XIV, którzy gromadzą się w produkcji w duże grupy, ubierając swoje postacie w ukraińskie barwy celem protestu. Wszystko to jednocześnie przeraża, jak i pokazuje, jak ludzie jednoczą się w sytuacji wspólnego zagrożenia.

Aktualizacja – 4 marca 2022

 • 11bit studio poinformowało przez media społecznościowe, że w ciągu tygodnia udało się pozyskać 3 miliony złotych ze sprzedaży This War of Mine. Cała kwota zostanie przekazana na Ukraiński Czerwony Krzyż.
 • Ubisoft zapowiedział przekazanie 200 tysięcy euro na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża oraz fundacji Save The Children.
 • Embracer grupa do której należą między innymi THQ, czy Gearbox przekazała kwotę miliona dolarów na rzecz wsparcia Ukrainy (pieniądze trafią m.in. na rzecz SOS Wioski Dziecięce oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż).
 • BLAST Premier organizacja e-sportowa odpowiedzialna za organizację wielu turniejów w CS:GO ogłosiła wykluczenie wszystkich rosyjskich drużyn do odwołania.
 • SCS Games poinformowało o wypuszczeniu dwóch DLC do Euro Truck Simulator oraz American Truck Simulator. Dodatki zostały wydane z myślą o wsparciu Ukrainie, a cały dochód zostanie przekazany, by wesprzeć ofiary na Ukrainie. Jednocześnie studio poinformowało o przekazaniu dodatkowych 20 tysięcy euro różnych organizacjom charytatywnym, pomagającym Ukrainie.

Jednocześnie należy wspomnieć, że wielu developerów, chcących wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów musi się mierzyć z review bombingiem. Przejawia się on napływem negatywnych recenzji na Steam’ie pod tytułami, których dochód ma być przekazany Ukrainie (m.in. This War of Mine czy Space Engeneers). Negatywne recenzje pochodzą głównie z Rosji oraz Chin. Na szczęście administratorzy Valve (właściciel Steam’a) prowadzą regularną weryfikacje ocen, dzięki czemu działania rosyjskich oraz chińskich “trolli” nie przynoszą długofalowych efektów.

Aktualizacja – 7 marca 2022

 • Ubisoft – spółka z wcześniej zapowiadanych 200 tysięcy dolarów pomocy, podwyższyła kwotę do jednego miliona. Jednocześnie firma skupia się aktualnie na ewakuacji pracowników (około tysiąca osób) oraz ich rodzin ze studiów mieszczących się w Kijowie i Odessie.
 • Roit Games – studio odpowiedzialne za Leage of Legends pomimo wcześniejszego „nabrania wody w usta”, ostatecznie ogłosiło pod naciskiem graczy, że cały dochód ze sprzedaży Battle Pass’ów przekaże na rzecz pomocy Ukrainie. Jednocześnie poinformowało, że dodatkowo przekaże, celem wsparcia kwotę miliona dolarów.
 • Sony – poinformowano o przekazaniu kwoty dwóch milionów dolarów wsparcia. Niestety jest to bardziej zagranie PR – owe, o czym świadczy wydane przez japońskiego giganta platoniczne oświadczenie, gdzie “na około” nawoływano ku zaprzestaniu działań wojennych. Gracze zwracają jednak uwagę na fakt, że firma ani razu nie nazwała sytuacji atakiem, czy agresją ze strony Rosji. Ponadto w tym kraju nadal działa platforma sprzedażowa od Sony – PS Network.
 • Nvidia, CD – Projekt, Bloober Team, Epic Games, RockStar, EA, Activision Blizzard – Wszystkie te podmioty oficjalnie ogłosiły zaprzestanie sprzedaży swoich produktów w Rosji. Wiąże się to z nasilającym review bombingiem ze strony zarówno rosyjskiej, jak i chińskiej.
 • Google – globalny gigant przekazał kwotę 35 milionów dolarów na rzecz wsparcia, jednocześnie wykorzystując swoje narzędzia, chroniące ukraińskie strony przed atakami DdoS, jednocześnie wyłączając informacje o ruchu drogowym na Ukrainie (aby nie były wykorzystywane przez rosyjska armię).
 • Microsoft – firma poinformowała, o zaprzestaniu sprzedaży swoich produktów, jak i „wstrzymaniu wielu aspektów działalności” na terenie agresora, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem “zachodnich” użytkowników.
 • Amazon – podobnie jak Google zastosował bardziej zachowawcze środki. Firma przekazała kwotę 10 milionów dolarów, zawieszając jednocześnie prace nad rosyjska wersją tytułu New World. Jednocześnie firma zaoferowała wsparcie logistyczne w dostawach na Ukrainę. Jeżeli Amazon realnie zaangażuje się w ostatni z wymienionych elementów, może wówczas okazać się on naprawdę wartościowym długofalowym wsparciem.

  Jednocześnie w sieci nasilają się głosy o bardziej radykalne kroki ze strony globalnych gigantów takich jak:
 • Valve
 • Take Two
 • EA
 • Google
 • Activision Blizzard

Celem takich ruchów jest pośrednie wymuszenie na firmach zamknięcie serwerów w Rosji i całkowite odcięcie tamtejszych graczy od wirtualnej rozrywki. Póki co w/w firmy wstrzymują się od tego typu ruchów. Jedynie z „obozu” Google daje się słyszeć głosy o przymiarkach w tym kierunku.

Aktualizacja – 9 marca 2022

● Koch Media – spółka poinformowała o przekazaniu kwoty 500 tysięcy dolarów na różne organizacje charytatywne, jednocześnie deklarując dołożenie takiej samej kwoty do datków zbieranych przez swoich pracowników.

Twitch – w efekcie inwazji Rosji na Ukrainę platforma streamingowa poinformowała oficjalnie o zawieszeniu płatności dla rosyjskich streamerów. W efekcie monetyzacja swoich treści wraz z nałożonymi wcześniej sankcjami jest dla Rosjan wręcz niemożliwa.

itch.io – w serwisie ruszyła zbiórka w której można nabyć paczkę kilkuset gier. Warunkiem jest przekazanie kwoty minimum dziesięciu dolarów, na rzecz pomocy Ukrainie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Aktualizacja – 10 marca 2022

Nintendo – dziś firma oficjalnie potwierdziła zawieszenie wszystkich dostaw do Rosji “w najbliższej przyszłości”.

● Sony Interactive Entertainment – japoński gigant dołączył do firm ,,wyprowadzających” się z Rosji. Po cichym wycofaniu tytułu Grand Turismo 7 z rosyjskiego PS Store spółka poinformowała o całkowitym zaprzestaniu dystrybucji zarówno swoich tytułów, jak i sprzętu na terenie okupanta, w ramach apelu o przywrócenie pokoju na Ukrainie. Tym samym Sony jest ostatnim ,,zachodnim” gigantem technologicznym, który zaprzestał działań na terenie Rosji. Jednocześnie firma poinformowała (via. CNBC) o przekazaniu dwóch milionów dolarów na rzecz Save the Children oraz Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

John Romero – legendarny twórca gier, stworzył specjalną mapę do klasycznego Doom II, z której cały dochód również wesprze sprawę Ukrainy.

● CI Games – polskie studio, znane z takich produkcji jak Lords of Fallen, czy Sniper Ghost Warrior poinformowało o zaprzestaniu sprzedaży swoich produkcji w Białorusi oraz Rosji.

● Supercell – fińskie studio, znane z takich hitów mobilnych jak Brawl Stars oraz Clash of Clans poinformowało o przekazaniu miliona euro na rzecz urzędu ds. uchodźców ONZ. Jednocześnie spółka poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży swoich produkcji zarówno na rynku rosyjskim, jak i białoruskim.

● Koei Temco – japoński wydawca oraz producent gier video poinformował o przekazaniu kwoty 500 tysięcy euro, celem wsparcia Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (urząd podlegający ONZ).

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Fakty i mity o wyborze hostingu

Następny Wpis

Wirtualna rzeczywistość wkracza do realu

Powiązane wpisy

“Najważniejszy jest pomysł na fabułę”. Rozmowa z Markiem Dembowskim z VeCube Studio

VeCube to dynamicznie rozwijające się studio gamingowe. Specjalizuje się w tworzeniu gier z gatunku horror, przygodowych i survivalowych. Niedługo po zakończeniu kampanii crowdfundingowej, w ramach której pozyskano ponad 1,6 mln złotych, udało nam się porozmawiać z Markiem Dembowskim – liderem zespołu deweloperskiego VeCube, który pełni rolę prezesa spółki oraz głównego programisty.
Avatar photo
Więcej