fbpx

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej. W planach rozwój OZE, wzmocnienie pozycji i konkurencyjności na rynku

Avatar photo
Wśród korzyści fuzji Orlenu z Lotosem wymienia się przede wszystkim stworzenie zdywersyfikowanego koncernu energetycznego i przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Fuzja ma również poprawić pozycję negocjacyjną z dostawcami oraz zwiększyć konkurencyjność na rynku globalnym i lokalnym.

Finalizacja fuzji Orlenu z Lotosem na nastąpić na przełomie czerwca i lipca 2022 roku. Do fuzji dojdzie w ramach połączenia przez przejęcie. W planach jest przeniesienie środków Lotosu do Orlenu, a akcjonariusze spółki z siedzibą w Gdańsku otrzymają akcje PKN Orlen. Udział Skarbu Państwa w koncernie wyniesie w przybliżeniu 35 proc. Jeżeli w przyszłości dojdzie do połączenia z PGNiG udział zwiększy się do nawet 50 proc. Działanie ma wzmocnić kontrolę nad koncernem o charakterze multienergetycznym. 

Zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i zawarły w czwartek plan połączenia obu spółek.

Korzyści z fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos 

Morskie farmy wiatrowe, petrochemia czy paliwa alternatywne to rodzaje odnawialnych źródeł energii, które mają zyskać na fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos. Koncern przyspieszy również cyfryzację oraz działalność w ramach badań i rozwoju. Orlen w komunikatach zwraca również uwagę na silniejszą pozycję negocjacyjną nie tylko z dostawcami, ale również partnerami technologicznymi. Lepsze warunki współpracy pozwolą na szybszy rozwój. 

Wśród korzyści wymienia się również synergię w różnych obszarach m.in. produkcji rafineryjnej, logistyce, handlu hurtowym, a także zakupach. 

Współdziałanie podmiotów pozwoli również osiągnąć lepszy wynik w ramach optymalizacji kapitału obrotowego, redukcji kosztów stałych oraz zmiennych w porównaniu do dotychczasowej sytuacji, gdy podmioty działały oddzielnie. Ważny aspekt to także dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz kapitałem ludzkim. 

Jaki będzie nowy koncern?

Nowy koncern zyska pozycję strategicznego dostawcy regionalnego w branży chemicznej. Zdolność rafinerii wyniesie ponad 45 mt rocznie, a moce energetyczne – 3,3 GW. Sieć stacji paliw przekroczy 300. Udział w krajowym rynku ma wynieść ok. 36 proc. 

Fuzja ma sprawić, że na rynku pojawi się do 199 mln nowych akcji serii E. Natomiast akcjonariusze Lotosu otrzymają 1,075 nowych akcji. Biorąc pod uwagę parytet przy obecnym kursie Lotosu wartość spółki szacuje się na 14,08 mld zł. Z kolei cena podczas zamknięcia sesji w czwartek wskazywała na wartość 13,1 mld zł. 

Orlen planuje walne zgromadzenia obu spółek na lipiec, a formalne połączenie ma nastąpić w sierpniu. Planowane warunki fuzji zostaną poddane głosowaniu walnych zgromadzeń. Niezbędne jest również m.in. zatwierdzenie nabywców będących stronami w umowach w celu realizacji środków zaradczych, a także warunków umów przez Komisję Europejską. 

Pierwsze oficjalne kroki w celu przejęcia Grupy Lotos odbyły się w lutym 2018 roku. PKN Orlen podpisało list intencyjny ze skarbem państwa posiadającym ponad 50 proc. głosów podczas walnego zgromadzenia. W lipcu 2020 roku koncern z Płocka otrzymał warunkową zgodę na przejęcie od Komisji Europejskiej. Miesiąc później podpisano porozumienie z Grupą Lotos oraz skarbem państwa dotyczące zakupu akcji spółki przez Orlen. W maju 2021 r. dwie spółki oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło porozumienie obejmujące zakres i strukturę nowego koncernu powstałego poprzez połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos oraz  PGNiG.

Następny krok? Fuzja z PGNiG

W planach Orlenu jest również fuzja z PGNiG już w trzecim kwartale 2022 roku. O podjęciu decyzji ma przesądzić płynna i dobrze przygotowana integracja z Grupą Lotos.  

Fuzja z Lotosem i PGNiG umożliwi spółce rozwój biopaliw oraz paliw alternatywnych, a także szybszy rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii. Orlen zyska także w zakresie rozwoju recyklingu i magazynowania energii. Stworzy zrównoważony portfel aktywów przede wszystkim gazowych. Wprowadzi również nowe kompleksowe usługi i formaty. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

5 najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami

Następny Wpis

Kiedy ceny mieszkań zaczną spadać? Prognozy i analizy na najbliższe lata

Powiązane wpisy

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Europejskie przedsiębiorstwa działające w branży solarnych technologii energetycznych wyrażają zaniepokojenie w związku z debatą polityczną w Unii Europejskiej na temat potencjalnego wprowadzenia taryf celnych na chińskie produkty fotowoltaiczne. Przedstawiciele branży ostrzegają, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii na kontynencie europejskim.
Avatar photo
Więcej