fbpx

Fotowoltaika w Polsce znów bije rekordy. Czy to oznaka stabilizacji? 

Avatar photo
W minionym roku krajowy rynek energetyki słonecznej musiał zmierzyć się z kilkoma trudnymi wyzwaniami. Jednak po miesiącach niepewności, rozwój fotowoltaiki w Polsce wraca do normy, co potwierdzają ostatnie rekordy.
Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW

Tempo rozwoju energetyki słonecznej w Polsce wróciło na właściwe tory. Od początku roku do krajowych sieci energetycznych dołączono około 1000 MW nowych instalacji PV. W efekcie, w marcu br. moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW i wyniosła dokładnie 13 021,2 MW – poinformowała Agencja Rynku Energii. Oznacza to, że w ciągu roku krajowa sieć powiększyła się o prawie 4 GW nowych mocy z elektrowni słonecznych.

Jakich instalacji przybyło najwięcej? Niezmiennie liderami energetyki słonecznej w Polsce pozostają prosumenci. Od końca grudnia 2022 roku do sieci przyłączono blisko 48,5 tys. nowych instalacji PV poniżej 50 kW. Obecnie fotowoltaika prosumencka stanowi 71,8% wszystkich mocy energii słonecznej w kraju.

Dwa rekordy w ciągu jednego dnia

Od początku 2023 roku zanotowaliśmy już kilka rekordowych wyników dziennej produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych. Ostatni z nich miał miejsce 9 maja. Tego dnia w południe średnia generacja źródeł fotowoltaicznych wyniosła 8473 MWh, co przebiło ostatni rekord ustanowiony w piątek 21 kwietnia br. o prawie 100 MW.

Jednak na tym się nie skończyło. Zaledwie godzinę później fotowoltaika pracowała z mocą 8 664 MWh! To pierwszy raz, gdy moc elektrowni słonecznych w Polsce przekroczyła 8,5 GWh. Co więcej, produkcja energii na poziomie przekraczającym 8 GWh utrzymywała się od 11:00 do 16:00.

A to nie koniec dobrej passy…

OZE pokryły 70% zapotrzebowania na energię elektryczną

Dzień po zanotowaniu najlepszego wyniku pracy instalacji fotowoltaicznych, odnawialne źródła energii po raz kolejny wyprzedziły węgiel pod względem produkcji prądu, ustanawiając nowy rekord. Ostatni miał miejsce w marcu tego roku. Wówczas elektrownie słoneczne i wiatrowe, czyli dwa największe źródła OZE w Polce, pracowały z mocą 11 GW. Zielona energia pokryła ponad 50% zapotrzebowania Polek i Polaków. 10 maja br. między 11:00 a 12:00 fotowoltaika działała z mocą 8 273 MWh, a wiatraki z mocą 5 575 MWh, co łącznie dało blisko 13,9 GWh. Dzięki temu odnawialne źródła energii zapewniły aż 68,5% popytu na energię elektryczną w tych godzinach. Co więcej, w ciągu całej doby liczonej od godziny 14:00, elektrownie słoneczne i wiatrowe produkowały więcej energii niż elektrownie węglowe zasilane węglem kamiennym.

Rozwój OZE wraca do równowagi

W świetle przedstawionych liczb, bez najmniejszych wątpliwości możemy stwierdzić, że energia słoneczna to nadal najprężniej rozwijająca się gałąź OZE w Polsce. Potwierdzają to wyniki zanotowane przez ARE. W marcu 2023 roku moc wszystkich odnawialnych źródeł energii w kraju wyniosła dokładnie 23 847,4 MW, z czego elektrownie słoneczne odpowiadają za 55% tego wyniku.

Co mówią nam te liczby? Po miesiącach niepewności, wyzwań i trudów wynikających m.in. z załamania na rynku energetycznym, zmiany systemu rozliczeń prosumentów, a także niedostępności kluczowych komponentów na rynku, rozwój fotowoltaiki w Polsce wrócił na właściwie tory. Dotychczasowe wyniki elektrowni słonecznych – zarówno w zakresie mocy, jak i produkcji – przynoszą wystarczające dowody na to, że transformacja energetyczna jest możliwa i opłacalna. A z pewnością to nie ostatnie rekordy, które zobaczymy jeszcze w 2023 roku.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Następny Wpis

Gaming Factory z kolejną premierą. Nowy DLC do Electrician Simulator 

Powiązane wpisy

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Avatar photo
Więcej