fbpx

Fotowoltaika w 2022 roku. Polska z kolejnym wzrostem i wśród europejskich liderów

Avatar photo
Polska należy do liderów produkcji energii z fotowoltaiki wśród państw Unii Europejskiej. Coraz większa liczba inwestycji przełożyła się na wzrost mocy zainstalowanej do 12,2 GW. Produkcja energii ze słońca wciąż zajmuje główną pozycję na polskim rynku odnawialnych źródeł energii.
Energia ze słońca w państwach Unii Europejskiej 

Z danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że na terenie Unii Europejskiej w 2022 roku powstały elektrownie generujące energię ze słońca o łącznej mocy 41,4 GW. Zanotowano wzrost o 47 proc. rok do roku. Łączna moc fotowoltaiki w Unii Europejskiej wyniosła 209 GW. 

Natomiast z danych stowarzyszenia europejskich operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E wynika, że w 2022 roku wzrost ilości energii przekazanej do sieci wyniósł 37 proc. W ubiegłym roku energia pochodząca z paneli słonecznych stanowiła 8 proc. łącznej ilości wyprodukowanej energii na terenie Unii, a wyniosła 184 TWh. 

Według Instytut Energetyki Odnawialnej w 2021 roku fotowoltaika w UE wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej. Dane Eurostatu wskazują, że udział fotowoltaiki w zużyciu energii elektrycznej wśród państw UE  wyniósł średnio 5,7 proc.

Fotowoltaika w Polsce zaliczyła kolejny wzrost

Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że na koniec 2022 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 12,2 GW. Polska zajęła trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem inwestycji w instalacje pozyskujące energię ze słońca. W 2022 roku uruchomione zostały elektrownie generujące moc około 4,5 GW. Natomiast jeszcze w 2021 roku było to 3,8 GW. W Polsce fotowoltaika wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 9 TWh energii elektrycznej, co zapewniło o ponad 100 proc. wyższy wynik niż w roku 2021. Wartość wyprodukowana przez Polskę przełożyła się na 5 proc. udział energii z PV wytworzonej na terenie UE

Polska w czołówce państw Unii Europejskiej  

Polskę wyprzedziły Niemcy z łączną mocą 7,9 GW oraz Hiszpania – około 7,5 GW.  Zachodni sąsiedzi wyprodukowali również więcej energii, bo 55 TWh, co stanowiło więcej niż 30 proc. całej energii z paneli słonecznych na terenie Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z wartością 31 TWh, a tuż za nimi Holandia – 19 TWh. 

Według danych przedstawionych przez Instytut Energetyki Odnawialnej Polska znalazła się wśród czterech krajów o najwyższym tempie rozwoju fotowoltaiki. Chociaż w krajach takich jak Włochy czy Francja znajdują się elektrownie o większej łącznej mocy to rozwój sektora fotowoltaiki zwolnił. Obecnie Polska znajduje się na 6. miejscu pod względem łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaiki i produkcji energii wśród krajów Unii Europejskiej. 

Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje, że również w 2023 roku tempo wzrostu mocy PV w Polsce będzie jednym z najwyższych na terenie UE. 

Inwestycje w fotowoltaikę wciąż opłacalne?

Odnawialne źródła energii to przyszłość, a ich znaczenie w kolejnych latach dalej będzie rosnąć. Zielona energia pozwala w dużej mierze uniezależnić się od importu oraz niestabilnych cen surowców. Polska zadeklarowała osiągnięcie 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. W 2021 r. udział energii ze źródeł 

odnawialnych w zużyciu finalnym powinien wynosić 16,5 proc. Według nowej „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii brutto powinien osiągnąć nawet 50 proc. do 2030 r.

Fotowoltaika pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki w domu czy firmie, ale także zarabiać. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Inwestor otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – od audytu działki przez budowę aż po zarządzanie obiektem. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kobiety w IT. Kim są i na jakich stanowiskach pracują?

Następny Wpis

ChatGPT został CEO startupu. Jak sobie poradził?

Powiązane wpisy

Venture capital w Polsce — statystyki i prognozy

Rok 2020 okazał się przełomowy dla venture capital w Polsce pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Pandemia zaburzyła bowiem funkcjonowanie wielu branż i raz na zawsze zmieniła sposób działania niejednego biznesu. Wyłoniły się jednak rynki i gałęzie gospodarki, które odnotowały dynamiczny wzrost, a międzynarodowy lockdown sprzyjał ich rozwojowi. Wśród nich znalazł się rynek VC. Jakie wyniki odnotowano w 2020 roku i jak przedstawiają się prognozy na kolejne lata?
Avatar photo
Więcej

Employer branding, czyli jak budować wizerunek pracodawcy

Chcesz, żeby do Twojej firmy trafiały największe talenty? Szukasz ludzi, którzy będą rozwijać organizację i jednocześnie czerpać satysfakcję z pracy? Employer branding to zestaw działań i narzędzi, które pozwalają nie tylko pozyskać pracowników, ale również utrzymać ich w firmie. Proces budowania marki pracodawcy warto zacząć już na początkowym etapie rozwoju.
Avatar photo
Więcej

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Na koniec 2022 roku całkowita moc z odnawialnych źródeł energii oszacowana została na ponad 22 GW. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej to rekordowy wynik. Za 52 proc. całkowitej mocy odpowiadają elektrownie o mocy powyżej 1 MW i mniejsze działające na potrzeby biznesu. Natomiast instalacje prosumenckie odpowiadają za około 40 proc. mocy, a jest ich ponad milion.
Avatar photo
Więcej