Energia ze słońca w państwach Unii Europejskiej
Z danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że na terenie Unii Europejskiej w 2022 roku powstały elektrownie generujące energię ze słońca o łącznej mocy 41,4 GW. Zanotowano wzrost o 47 proc. rok do roku. Łączna moc fotowoltaiki w Unii Europejskiej wyniosła 209 GW.
Natomiast z danych stowarzyszenia europejskich operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E wynika, że w 2022 roku wzrost ilości energii przekazanej do sieci wyniósł 37 proc. W ubiegłym roku energia pochodząca z paneli słonecznych stanowiła 8 proc. łącznej ilości wyprodukowanej energii na terenie Unii, a wyniosła 184 TWh.
Według Instytut Energetyki Odnawialnej w 2021 roku fotowoltaika w UE wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej. Dane Eurostatu wskazują, że udział fotowoltaiki w zużyciu energii elektrycznej wśród państw UE wyniósł średnio 5,7 proc.
Fotowoltaika w Polsce zaliczyła kolejny wzrost
Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że na koniec 2022 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 12,2 GW. Polska zajęła trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem inwestycji w instalacje pozyskujące energię ze słońca. W 2022 roku uruchomione zostały elektrownie generujące moc około 4,5 GW. Natomiast jeszcze w 2021 roku było to 3,8 GW. W Polsce fotowoltaika wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 9 TWh energii elektrycznej, co zapewniło o ponad 100 proc. wyższy wynik niż w roku 2021. Wartość wyprodukowana przez Polskę przełożyła się na 5 proc. udział energii z PV wytworzonej na terenie UE
Polska w czołówce państw Unii Europejskiej
Polskę wyprzedziły Niemcy z łączną mocą 7,9 GW oraz Hiszpania – około 7,5 GW. Zachodni sąsiedzi wyprodukowali również więcej energii, bo 55 TWh, co stanowiło więcej niż 30 proc. całej energii z paneli słonecznych na terenie Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z wartością 31 TWh, a tuż za nimi Holandia – 19 TWh.
Według danych przedstawionych przez Instytut Energetyki Odnawialnej Polska znalazła się wśród czterech krajów o najwyższym tempie rozwoju fotowoltaiki. Chociaż w krajach takich jak Włochy czy Francja znajdują się elektrownie o większej łącznej mocy to rozwój sektora fotowoltaiki zwolnił. Obecnie Polska znajduje się na 6. miejscu pod względem łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaiki i produkcji energii wśród krajów Unii Europejskiej.
Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje, że również w 2023 roku tempo wzrostu mocy PV w Polsce będzie jednym z najwyższych na terenie UE.
Inwestycje w fotowoltaikę wciąż opłacalne?
Odnawialne źródła energii to przyszłość, a ich znaczenie w kolejnych latach dalej będzie rosnąć. Zielona energia pozwala w dużej mierze uniezależnić się od importu oraz niestabilnych cen surowców. Polska zadeklarowała osiągnięcie 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. W 2021 r. udział energii ze źródeł
odnawialnych w zużyciu finalnym powinien wynosić 16,5 proc. Według nowej „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii brutto powinien osiągnąć nawet 50 proc. do 2030 r.
Fotowoltaika pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki w domu czy firmie, ale także zarabiać. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Inwestor otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – od audytu działki przez budowę aż po zarządzanie obiektem.