Wzrost cen paliwa, globalnie rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii czy zmiany w świadomości klientów sprawiają, że fotowoltaika to wciąż stabilna inwestycja. Farmy generują dużą moc możliwą do sprzedaży z zyskiem według ustalonych przepisów i zasad.
Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna to elektrownia, na którą składa się instalacja zbudowana nawet z tysięcy paneli. Generuje energię o dużo większej mocy niż instalacja fotowoltaiczna w domowych warunkach, ale zasada wytwarzania prądu pozostaje bez większych zmian.
Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi w ogniwach, które składają się z materiału półprzewodnikowego, np. krzemu. Ogniwa łączy się w moduły, żeby móc wytwarzać więcej energii, a grupa modułów to panel fotowoltaiczny. Ważny element instalacji to falownik, który zamienia prąd stały w zmienny pozwalający na użytkowanie w domowych i firmowych warunkach.
Budynek z instalacją może w całości wykorzystać energię, ale najczęściej występuje nadwyżka. Właściciel ma do wyboru przesłać energię do sieci albo skorzystać z własnych akumulatorów. Nadwyżkę odbiera się, kiedy instalacja wyprodukuje mniej energii niż jest potrzebne, np. w pochmurny dzień.
Farmy fotowoltaiczne w Polsce – gdzie powstają?
Farma może powstać po uzyskaniu zgody na budowę. Jako podstawę wykorzystuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy oraz przyłączenia.
Przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii zakładają, że prowadzenie działalności gospodarczej w ramach produkcji energii z OZE wymaga koncesji. Obowiązkiem objęte są farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej 500 kWp. Koncesję wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Odpowiedni dokument można otrzymać dopiero po wybudowaniu instalacji, a jeszcze przed rozpoczęciem należy złożyć wniosek o promesę.
Gdzie w Polsce powstaje najwięcej farm? Warunki pod względem intensywności promieniowania są zbliżone na terenie całego kraju. Warto postawić na płaski teren, na którym instalacja jest dużo prostsza. Dużym atutem jest możliwość ustawienia paneli w stronę południową. Decydując się na farmę o mocy 1 MW potrzebne jest około 2 ha terenu.
Koszt budowy zależy głównie od wielkości oraz parametrów farmy i zazwyczaj wynosi kilka milionów złotych. Dużym ułatwieniem są programy wspierające, m.in. w ramach funduszy z Unii Europejskiej, rządowych albo samorządowych.
Jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej?
Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Specjaliści szacują, że w ciągu około 10 lat dochodzi do pełnego zwrotu z inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną przy korzystnych warunkach dofinansowania.
Pełną żywotność paneli fotowoltaicznych to około 15 lat. Producenci działają jednak w obszarze nowych rozwiązań, które zwiększają wydajność paneli.
Sprzedaż energii odbywa się podczas aukcji OZE. Do udziału uprawnieni są producenci posiadający infrastrukturę umożliwiająca przesył energii do sieci.
Właściciele farm mogą również sprzedawać energię poza przetargami. Między producentem a odbiorcą podpisywana jest umowa cywilnoprawna PPA o charakterze długoterminowym – zazwyczaj minimum 5 lat. Strony określają warunki związane z przesyłem energii biorąc pod uwagę m.in. odległość między farmą a miejscem odbioru.
Budowa farmy fotowoltaicznej to pomysł na rentowną i bezpieczną inwestycję. Na proces inwestycyjny składa się jednak szereg zadań o różnym charakterze – od audytu terenu, przez opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, aż po sam proces budowy.