fbpx

Ekologiczne osiedla. 5 rozwiązań z korzyścią dla środowiska

Avatar photo
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zmian klimatycznych i wpływu podejmowanych działań na środowisko. Ekologiczne rozwiązania zmieniają decyzje zakupowe w różnych branżach. Budownictwo, architektura, gospodarka przestrzenna… świadomość ekologiczna wkracza również na rynek nieruchomości. Jakie rozwiązania wykorzystują deweloperzy w nowych osiedlach?
ekologiczne osiedla
Zieleń w strefach wspólnych 

Strefy zieleni na osiedlach stają się standardem. Pandemia jeszcze mocniej uświadomiła nabywcom, że potrzebują kontaktu z przyrodą i muszą wspólnie o nią dbać. Deweloperzy tworzą projekty uwzględniające place zabaw, miejsca do wyprowadzania psów, zewnętrzne siłownie czy strefy relaksu. Na osiedlach pojawiają się ławki w otoczeniu zieleni, a często również oczka wodne albo zbiorniki retencyjne. Roślinność wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Kontakt z naturą redukuje stres, uspokaja i poprawia nastrój. Dobry pomysł to lokowanie zieleni na dachach oraz ścianach budynków. Rośliny wspierają procesy filtracji powietrza czy pochłaniają dźwięki z otoczenia. 

Ekologiczne osiedla oferują również miejsca dla zwierząt. Domki dla owadów, np. pszczół czy karmniki coraz częściej pojawiają się na osiedlach. 

Smart home i nowe technologie 

Inteligentne domy pozwalają na komfortowe użytkowanie instalacji czy urządzeń często z poziomu innego urządzenia, np. telefonu. Zapewniają nie tylko wygodę, ale także optymalizację zużycia mediów. Efekt? Niższe rachunki i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Popularność zyskają również wszystkie rozwiązania związane z optymalizacją i efektywnym zarządzaniem przestrzenią oraz koncepcja Smart City, czyli miast skoncentrowanych na zwiększeniu wydajności infrastruktury. Technologie informacyjne i komunikacyjne powoli pozwalają tworzyć społeczności współdzielące wzajemną wiedzę i doświadczenia. Osiedla będą współpracować m.in. w zakresie produkcji energii. 

Miasta 15-minutowe 

Coraz częściej mieszkańcy cenią oszczędność czasu, komfort i funkcjonalności wynikające z przestrzeni. Jedną z najciekawszych koncepcji przyszłości jest wizja miast 15-minutowych,  koncentrująca się na dostarczaniu mieszkańcom możliwości realizacji podstawowych potrzeb w maksymalnie krótkim czasie. Punkty takie jak szkoła, sklepy, praca czy restauracje powinny znajdować się około 15 minut od miejsca zamieszkania. Rozszerzona koncepcja mówi o spełnieniu potrzeb już w budynku. Mieszkańcy mogą więc pracować, mieszkać, uczyć się i odpoczywać w granicach obiektu. 

Jak dobra infrastruktura wpływa na środowisko? Mniejsza konieczność przemieszczania się ogranicza m.in. wydzielanie spalin do atmosfery. Koncepcja wiąże się również z korzyściami zdrowotnymi dla mieszkańców – mniejszy stres, więcej czasu dla rodziny czy na realizację pasji oraz aktywności fizycznej. Zdrowe społeczeństwo chętniej angażuje się w inne inicjatywy. 

Odnawialne źródła energii 

Rola odnawialnych źródeł energii rośnie z roku na rok. Od kilku lat liderem jest fotowoltaika, a zainteresowanie wykazują już nie tylko domy jednorodzinne, ale również całe osiedla. 

W przyszłości będą wyróżniać się dużą efektywnością energetyczną, a z czasem nawet samowystarczalnością. Już wkrótce budynki będą nie tylko konsumować energię, ale również tworzyć. 

Coraz więcej osób decyduje się również na pojazdy elektryczne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Na osiedlach mieszkaniowych standardem będą więc stacje ładujące. Coraz więcej deweloperów dostarcza również rozwiązania dla użytkowników rowerów – miejsca postojowe czy stacje do napraw pojawiają się coraz częściej. 

Przemyślane budynki 

Na ekologicznych osiedlach znaczenie ma nie tylko otoczenie, ale również budynki. Dobra praktyka to dopasowanie projektu do środowiska naturalnego. Coraz więcej deweloperów zwraca uwagę na wielkość oraz lokalizację okien. Przemyślana konstrukcja pozwala długo cieszyć się światłem dziennym i ograniczyć włączanie oświetlenia. Wybór odpowiednich okien, ale również drzwi wpływa na temperaturę wewnątrz. W ekologicznym mieszkaniu nie jest ani za gorąco (nie trzeba włączać klimatyzacji) ani za zimno (nie trzeba dogrzewać).

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
reinwestycja

Reinwestycja. Co warto wiedzieć?

Następny Wpis

Jak przygotować pitch deck?

Powiązane wpisy

Jaki wpływ na rynek nieruchomości w Polsce ma wojna w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie zmieniła wiele na arenie politycznej, ale nie tylko. Rynek nieruchomości w Polsce i tak już stymulowany przez wiele czynników otrzymał kolejny bodziec. Inwazja na Ukrainę, chociaż  dla wielu ekspertów do tej pory nierealna, mimo wszystko stała się faktem i niesie ze sobą duże konsekwencje dla  sektora budownictwa w Polsce. Ceny mieszkań i tempo budów nie spowolniły, mimo trwającej już od ponad 2 lat pandemii, a teraz na rynek działa kolejne wstrząsające wydarzenie jakim jest wojna Rosji z Ukrainą. Kto liczył na spadek cen mieszkań może się zawieść. A oto główne powody dla których ceny mieszkań będą rosły w najbliższym czasie zamiast spadać.
Avatar photo
Więcej

Nowe zmiany i ograniczenia dla deweloperów. Kiedy przepisy wejdą w życie? 

Przedstawiciele rządu już na początku roku zapowiedzieli zmiany w prawie nastawione na ograniczenie tzw. patodeweloperki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budę nowe rozwiązania mają wejść w życie prawdopodobnie do końca wakacji. Deweloperzy będą musieli dostosować się do zmian i ograniczeń. Obecnie zakończono etap konsultacji publicznych.
Avatar photo
Więcej

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Z raportu EY "Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023" wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.
Avatar photo
Więcej