Zieleń w strefach wspólnych
Strefy zieleni na osiedlach stają się standardem. Pandemia jeszcze mocniej uświadomiła nabywcom, że potrzebują kontaktu z przyrodą i muszą wspólnie o nią dbać. Deweloperzy tworzą projekty uwzględniające place zabaw, miejsca do wyprowadzania psów, zewnętrzne siłownie czy strefy relaksu. Na osiedlach pojawiają się ławki w otoczeniu zieleni, a często również oczka wodne albo zbiorniki retencyjne. Roślinność wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Kontakt z naturą redukuje stres, uspokaja i poprawia nastrój. Dobry pomysł to lokowanie zieleni na dachach oraz ścianach budynków. Rośliny wspierają procesy filtracji powietrza czy pochłaniają dźwięki z otoczenia.
Ekologiczne osiedla oferują również miejsca dla zwierząt. Domki dla owadów, np. pszczół czy karmniki coraz częściej pojawiają się na osiedlach.
Smart home i nowe technologie
Inteligentne domy pozwalają na komfortowe użytkowanie instalacji czy urządzeń często z poziomu innego urządzenia, np. telefonu. Zapewniają nie tylko wygodę, ale także optymalizację zużycia mediów. Efekt? Niższe rachunki i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Popularność zyskają również wszystkie rozwiązania związane z optymalizacją i efektywnym zarządzaniem przestrzenią oraz koncepcja Smart City, czyli miast skoncentrowanych na zwiększeniu wydajności infrastruktury. Technologie informacyjne i komunikacyjne powoli pozwalają tworzyć społeczności współdzielące wzajemną wiedzę i doświadczenia. Osiedla będą współpracować m.in. w zakresie produkcji energii.
Miasta 15-minutowe
Coraz częściej mieszkańcy cenią oszczędność czasu, komfort i funkcjonalności wynikające z przestrzeni. Jedną z najciekawszych koncepcji przyszłości jest wizja miast 15-minutowych, koncentrująca się na dostarczaniu mieszkańcom możliwości realizacji podstawowych potrzeb w maksymalnie krótkim czasie. Punkty takie jak szkoła, sklepy, praca czy restauracje powinny znajdować się około 15 minut od miejsca zamieszkania. Rozszerzona koncepcja mówi o spełnieniu potrzeb już w budynku. Mieszkańcy mogą więc pracować, mieszkać, uczyć się i odpoczywać w granicach obiektu.
Jak dobra infrastruktura wpływa na środowisko? Mniejsza konieczność przemieszczania się ogranicza m.in. wydzielanie spalin do atmosfery. Koncepcja wiąże się również z korzyściami zdrowotnymi dla mieszkańców – mniejszy stres, więcej czasu dla rodziny czy na realizację pasji oraz aktywności fizycznej. Zdrowe społeczeństwo chętniej angażuje się w inne inicjatywy.
Odnawialne źródła energii
Rola odnawialnych źródeł energii rośnie z roku na rok. Od kilku lat liderem jest fotowoltaika, a zainteresowanie wykazują już nie tylko domy jednorodzinne, ale również całe osiedla.
W przyszłości będą wyróżniać się dużą efektywnością energetyczną, a z czasem nawet samowystarczalnością. Już wkrótce budynki będą nie tylko konsumować energię, ale również tworzyć.
Coraz więcej osób decyduje się również na pojazdy elektryczne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Na osiedlach mieszkaniowych standardem będą więc stacje ładujące. Coraz więcej deweloperów dostarcza również rozwiązania dla użytkowników rowerów – miejsca postojowe czy stacje do napraw pojawiają się coraz częściej.
Przemyślane budynki
Na ekologicznych osiedlach znaczenie ma nie tylko otoczenie, ale również budynki. Dobra praktyka to dopasowanie projektu do środowiska naturalnego. Coraz więcej deweloperów zwraca uwagę na wielkość oraz lokalizację okien. Przemyślana konstrukcja pozwala długo cieszyć się światłem dziennym i ograniczyć włączanie oświetlenia. Wybór odpowiednich okien, ale również drzwi wpływa na temperaturę wewnątrz. W ekologicznym mieszkaniu nie jest ani za gorąco (nie trzeba włączać klimatyzacji) ani za zimno (nie trzeba dogrzewać).