fbpx

Dofinansowania nawet dla 500 startupów. Środki z nowych programów we wsparciu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

Avatar photo
Wkrótce nawet 500 startupów otrzyma środki finansowe z programów realizowanych przez PFR Ventures wspartych z unijnego budżetu w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Na koniec 2022 roku do około 50 funduszy venture capital trafią również środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki, które następnie przekazane zostaną startupom o dużym potencjale rynkowym. Łącznie do innowacyjnych spółek trafi około 3,2 mld zł.

Środkami z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki zarządzać będzie PFR Ventures, a zasobami w ramach Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki –  Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Na przełomie 2022/2023 wystartuje kolejna edycja programów wspierających innowacyjne spółki na różnym etapie rozwoju. 

Wsparcie dla startupów z unijnego budżetu 

Programy zostaną wsparte środkami z budżetu Unii Europejskiej. Inicjatywy zarządzane przez PFR Ventures otrzymają 1,9 mld zł, a programy realizowane we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to wsparcie publiczne w wysokości 1,9 mld zł oraz 1,3 mld zł od inwestorów prywatnych. 

Instrumenty kapitałowe współfinansowane z środków unijnych to jeden z czynników wpływających na dynamiczny rozwój venture capital w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat, zwrócił uwagę Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Środki z UE wesprą również program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027. 

Celem programów jest wsparcie rozwoju startupów poprzez stymulację inwestycji w spółki na różnym etapie działalności. Inicjatywy prowadzone przez PFR Ventures i BGK spełnianią wymagania i potrzeby początkujących innowacyjnych spółek w zakresie dostępu do finansowania. Docierają również do organizacji dłużej funkcjonujących na rynku, które szukają wsparcia partnerów – korporacji i aniołów biznesu. Realizowane programy to duża różnorodność. Środki pozwolą m.in. na realizację prototypu czy rozwój ekspansji zagranicznej. 

Środki unijne odgrywają dużą rolę w rozwoju polskiego ekosystemu finansowania startupów, podkreśla Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Ważny czynnik to również zmiana świadomości uczestników rynku – inwestorzy coraz częściej wspierają projekty, które kilka lat temu nie miały szansy przebicia. 

Programy dla spółek na różnym etapie rozwoju 

Środki z Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki wesprą spółki na różnych etapach rozwoju. Zaplanowano pięć programów. 

Jedną z grup docelowych są spółki dopiero wchodzące na rynek i będące na etapie projektowania modelu biznesowego. Młode firmy dopiero planują sprzedaż produktu albo wprowadzenie usługi. 

Programy to: 

  • PFR Starter – obejmuje inwestycje za pośrednictwem funduszy venture capital w małe i średnie startupy oraz spółki na etapie seed będące przed sprzedażą produktu czy usługi. Budżet programu wynosi 816 mln zł;
  • PFR Biznest – koncentruje się na inwestycji w małe i średnie spółki – startupy i firmy na etapie seed. Celem jest również aktywizacja inwestorów prywatnych, przede wszystkim Aniołów Biznesu, którzy działają w formule smart money. Budżet wynosi 210 mln zł. 

Spółki działające już na rynku i będące w fazie wzrostu również mogą otrzymać wsparcie finansowe. Promowane są inicjatywy i plany związane z wdrażaniem albo rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań oraz wchodzeniem na nowe, międzynarodowe rynki. 

Programy to: 

  • PFR Otwarte Innowacje –  obejmuje inwestycje za pośrednictwem funduszy venture capital w małe i średnie spółki z komponentem B+R+I. Inwestycje mają dotyczyć spółek na różnym etapie rozwoju. Planowane dofinansowanie wynosi 424 mln zł;
  • PFR KOFFI – dotyczy inwestycji przez pośredników finansowych w małe i średnie spółki na różnym etapie działalności – od wzrostu, przez rozwój, po ekspansję na nowe rynki. Budżet programu to 165 mln zł; 
  • PFR CVC – koncentruje się na wsparciu segmentu MŚP przez fundusze corporate venture capital oraz środki inwestorów korporacyjnych. Wysokość dofinansowania to 295 mln zł. 
Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Motywacja pracowników. Dlaczego warto motywować i jak to robić skutecznie?

Następny Wpis

Jak sprawdzić, czy biznes wypali? 5 skutecznych sposobów i narzędzi

Powiązane wpisy

Ułatwienia dla inwestorów. Nowe przepisy wchodzą w życie 

Na początku września prezydent podpisał nowelizację przepisów wprowadzających usprawnienia związane z wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, ale również zapewniających łatwiejszą procedurę w przypadku inwestycji - głównie drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. W niektórych przypadkach zarządca drogi będzie mógł wejść na teren nieruchomości bez zgody właściciela. 
Avatar photo
Więcej

Coraz więcej inwestycji na zagranicznych rynkach

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych opublikowało wyniki już 20 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Od lipca do października 2022 r. zapytano łącznie 4137 inwestorów co pozwoliło stworzyć profil polskiego inwestora indywidualnego. Z przedstawionych danych wynika, że polscy inwestorzy to głównie mężczyźni z wyższym wykształceniem. Wyniki badania pozwoliły również uzyskać odpowiedzi na pytania związane z motywacjami, sposobami podejmowania decyzji czy głównymi formami lokaty kapitału.
Avatar photo
Więcej