fbpx

Debiuty na NewConnect

Avatar photo
Koniec roku to czas podsumowań właściwie w każdej branży. Pierwsze przymiarki do przeglądu mijającego roku 2021 podjęto także w przypadku NewConnect – alternatywnego rynku obrotu akcjami w Polsce.
pexels

Rekordowy rok na NewConnect

Jakie są pierwsze wnioski? Od stycznia do 22 grudnia 2021 na NewConnect zadebiutowały aż 32 spółki spółek, głównie producentów gier wideo. To imponująca liczba – debiutów było bowiem prawie 2,5 razy więcej niż w całym 2020 roku. Na kolejne dni nie zaplanowano pojawienia się nowych graczy, więc możemy śmiało zakładać, że będzie to ostateczna statystyka dla 2021 roku.

Wejściu na NewConnect w ostatnich miesiącach sprzyjał sentyment na rynku kapitałowym w Polsce. Niemal zerowe oprocentowanie lokat bankowych  sprawia, że wiele osób fizycznych, a także instytucji i przedsiębiorstw, szuka innych sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności przed wciąż rosnącą inflacją. Są one skłonne podjąć ryzyko, jakim jest zaangażowanie kapitału w debiutujące na NewConnect spółki, jednocześnie licząc na satysfakcjonujące stopy zwrotu w dłuższym terminie – takie, które będą co najmniej wyższe od inflacji, a optymalnie pozwolą cieszyć się zyskami w ujęciu realnym.

W parze z poszukiwaniem alternatywnych sposobów lokowania kapitału idzie także moda, która narodziła się w czasie pandemii. Okazuje się bowiem, że najbardziej pożądane i najszybciej rozwijające się spółki zaliczają się do dwóch sektorów – gamingowego i biotechnologicznego. Inwestorzy chcą skorzystać na tym trendzie, dzięki czemu przedsiębiorcy mają szansę na pozyskanie finansowania dla swoich projektów.

Więcej spokoju w obrocie akcjami

2020 rok przyniósł bardzo wysoką zmienność na rynku kapitałowym, której przyczyn należy dopatrywać się w zagrożeniach wynikających z pandemii koronawirusa. Po tym burzliwym okresie przyszedł czas na wyraźne uspokojenie, chociaż nie oznacza to, że niepewność minęła na dobre. Porównując jedenaście pierwszych miesięcy 2020 roku do analogicznego okresu w 2021 roku, dostrzegamy duży spadek aktywności inwestorów na małym parkiecie. Wciąż jest ona jednak wyraźnie wyższa niż w czasach przed COVID-19. W 2020 roku inwestorów napędzała perspektywa wysokich zysków spółek, które najbardziej zyskały na pandemii, m. in. gamingowych i biotechnologicznych. W 2021 roku spora część inwestorów utrzymała zajęte wcześniej pozycje, stąd ograniczony obrót.

Wartość obrotów akcjami na NewConnect od stycznia do listopada 2021 r. była ponad dwukrotnie niższa niż w odpowiadającym okresie ubiegłego roku. Nie możemy jednak patrzeć na te wartości bez omówionego już, szerszego kontekstu. Rekordowa liczba debiutów świadczy o tym, że NewConnect ma się bardzo dobrze i wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem do poszukiwania inwestycji.

Na „mały parkiet” powinniśmy patrzeć przez wspomnianą już liczbę nowych spółek oraz wartość kapitału pozyskaną w prywatnych ofertach. Te w 2021 roku są imponujące. Warto zwrócić uwagę także na różnorodność spółek, które poszukują finansowania na NewConnect. Często są to biznesy w bardzo wczesnej fazie rozwoju, ale przyciągające uwagę innowacyjnymi koncepcjami. Alternatywny rynek obrotu akcjami staje się dla nich często trampoliną do sukcesu, niejednokrotnie na tyle dużego, że stają się znaczącymi graczami na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Medtech. Jak radzą sobie startupy medyczne w Polsce?

Następny Wpis
lean canvas

Lean Canvas. Co to jest i jak pomoże Twojemu biznesowi?

Powiązane wpisy

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Avatar photo
Więcej

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Dynamiczne zmiany rynkowe i rozwój konkurencji sprawiają, że obecnie dobry produkt to za mało. Jednym z czynników wpływających na sukces biznesu online jest wprowadzenie elastycznych form zapłaty i realizacji transakcji. Coraz więcej e-sklepów decyduje się na wdrożenie płatności odroczonych. Usługa pozwala na zakup produktu i realizację płatności w ciągu określonej liczby dni. W Polsce popularność usługi rośnie chociaż pojawiła się na rynku dopiero niedawno.
Avatar photo
Więcej