fbpx

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Avatar photo
Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
pexels

Jak GPW Benchmark podaje w swoim komunikacje, rozpoczęte 20 grudnia 2021 roku publikowanie indeksu WIG140 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Inwestorzy zgłaszali potrzebę otrzymywania zbiorczej informacji o kondycji dużych, średnich i małych spółek.

Nowy indeks będzie obliczany w formule dochodowej. Oznacza to, że oprócz kursów transakcji do jego wyliczenia uwzględniane będą także dywidendy i prawa poboru z akcji.

W portfelu WIG140 największy udział mają akcje PKO BP, PKN ORLEN oraz PZU – odpowiednio bank, koncern paliwowy i firma ubezpieczeniowa. Łącznie stanowią one około 22% portfela tego indeksu.

Zdaniem Łukasza Świtka, dyrektora ds. sprzedaży we Flash Investment Group, publikacja nowego indeksu to krok w dobrą stronę, na który czekało wielu uczestników rynku kapitałowego. Pozwoli on uzyskać szerszy obraz kondycji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Ekspert docenia również zastosowanie formuły dochodowej, dzięki czemu WIG140 będzie obrazował realne zyski. Po uzupełnieniu zakresu wskaźników GPW Łukasz Świtek oczekuje rozszerzenia instrumentów finansowych dostępnych na rynku o te bazujące na WIG140. Będą one atrakcyjną formą inwestowania dla osób, które z różnych powodów nie chcą nabywać akcji bezpośrednio.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Od 20 lat ceny nie rosły tak szybko

Następny Wpis

Kosmiczna szansa SatRevolution

Powiązane wpisy

Czy warto inwestować w sztukę?

Rynek sztuki notuje kolejne rekordy. W ubiegłym roku w Polsce inwestorzy oraz kolekcjonerzy przeznaczyli na dzieła sztuki ponad 600 mln zł. Inwestowanie w sztukę to długoterminowa forma lokowania kapitału. Często na zysk trzeba poczekać nawet pięć czy dziesięć lat. Dla wielu inwestorów angażowanie środków w materialny przedmiot zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala skutecznie zdywersyfikować portfel.
Avatar photo
Więcej

Czym jest finansowanie dłużne?

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 
Avatar photo
Więcej