fbpx

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Avatar photo
Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
pexels

Jak GPW Benchmark podaje w swoim komunikacje, rozpoczęte 20 grudnia 2021 roku publikowanie indeksu WIG140 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Inwestorzy zgłaszali potrzebę otrzymywania zbiorczej informacji o kondycji dużych, średnich i małych spółek.

Nowy indeks będzie obliczany w formule dochodowej. Oznacza to, że oprócz kursów transakcji do jego wyliczenia uwzględniane będą także dywidendy i prawa poboru z akcji.

W portfelu WIG140 największy udział mają akcje PKO BP, PKN ORLEN oraz PZU – odpowiednio bank, koncern paliwowy i firma ubezpieczeniowa. Łącznie stanowią one około 22% portfela tego indeksu.

Zdaniem Łukasza Świtka, dyrektora ds. sprzedaży we Flash Investment Group, publikacja nowego indeksu to krok w dobrą stronę, na który czekało wielu uczestników rynku kapitałowego. Pozwoli on uzyskać szerszy obraz kondycji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Ekspert docenia również zastosowanie formuły dochodowej, dzięki czemu WIG140 będzie obrazował realne zyski. Po uzupełnieniu zakresu wskaźników GPW Łukasz Świtek oczekuje rozszerzenia instrumentów finansowych dostępnych na rynku o te bazujące na WIG140. Będą one atrakcyjną formą inwestowania dla osób, które z różnych powodów nie chcą nabywać akcji bezpośrednio.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Od 20 lat ceny nie rosły tak szybko

Następny Wpis

Kosmiczna szansa SatRevolution

Powiązane wpisy

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Burza mózgów (ang. brainstorming) to jedna z technik służących do generowania nowych pomysłów. Polega na rozwiązywaniu problemów w sposób twórczy poprzez pracę w grupie. Powszechnie technika kojarzy się błyskawicznym rzucaniem pomysłami w danym temacie przez członków określonej grupie. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić burzę mózgów, żeby była skuteczna.
Avatar photo
Więcej

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.
Avatar photo
Więcej

Bank Japonii: eksperyment z poluzowaniem monetarnym

Bank Japonii, znany również jako Nippon Ginko, od dawna jest jednym z najważniejszych graczy na globalnej scenie gospodarczej. To jedna z najstarszych instytucji finansowych na świecie, pełniąca kluczową rolę w kształtowaniu japońskiej polityki pieniężnej i stabilności finansowej. W ostatnich latach Bank Japonii przeprowadził szereg niestandardowych działań w zakresie luzowania monetarnego w celu stymulacji gospodarki kraju oraz przezwyciężenia deflacji. Ostatnie posunięcia banku, które są uważane za precedensowe, wywołują zarówno podziw, jak i obawy wśród ekonomistów i obserwatorów.
Avatar photo
Więcej