fbpx

Czy warto inwestować w obligacje? – rodzaje, korzyści, zmiany

Avatar photo
1 czerwca 2022 roku ruszyła emisja nowego rodzaju obligacji skarbowych z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną NBP. Skarb Państwa wciąż oferuje różne rodzaje obligacji m.in. obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym oraz opartym na inflacji. Wśród zalet instrumentów można wymienić bezpieczeństwo, przejrzystość i prostotę inwestycji, a także pewny zysk.
pexels

W Polsce najpopularniejsze są obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Rzadziej dostępne są instrumenty gminne albo korporacyjne, a jeżeli występują to wyłącznie na rynku niepublicznym. Obligacje dzieli się również uwzględniając kryterium oprocentowania. Różnorodność ofert sprawia, że większość inwestorów prywatnych i podmiotów prawnych znajduje formę dopasowaną do własnego portfela. 

Co to jest obligacja? – definicja

Obligacje to papiery wartościowe uznawane za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe na świecie. W transakcji pojawia się emitent, który zostaje dłużnikiem obligatariusza tzn. właściciela obligacji i zobowiązuje się do wykupu papierów wartościowych na określonych warunkach (po wniesieniu środków za pożyczkę) oraz po określonym czasie. Dokument emisji definiuje wysokość odsetek oraz sposób ich wyliczenia. 

Jakie są obligacje?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów obligacji klasyfikowanych według różnych kryteriów. 

Najpopularniejszy podział uwzględnia kryterium emitenta. Wyróżnia się: 

 • obligacje skarbowe – emitowane przez Skarb Państwa, 
 • obligacje gminne – emitowane przez gminę, 
 • obligacje korporacyjne – emitowane przez przedsiębiorstwo. 

Ostatnie, czyli obligacje emitowane przez przedsiębiorstwo są najbardziej ryzykowne. Instrumenty finansowe wiążą się z ryzykiem niedotrzymania warunków przez emitenta. Najbezpieczniejsze są obligacje skarbowe. Zapewniają również gwarancję zwrotu środków z odsetkami i łatwość oszacowania zysku. 

Inne kryterium bierze pod uwagę oprocentowanie. Dostępne są:

 • obligacje o stałym oprocentowaniu, np. obligacje dwuletnie, obligacje pięcioletnie, obligacje dziesięcioletnie, 
 • obligacje o zmiennym oprocentowaniu, np. obligacje trzyletnie, obligacje dziesięcioletnie, 
 • obligacje zerokuponowe, 
 • obligacje indeksowane.

W czerwcu podniesiono oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Obecnie w przypadku obligacji 3-miesięcznych stałoprocentowych wynosi 3 proc., obligacji 3- i 4-letnich 5,50 proc., obligacji 4-letnich – 5,75 proc. a dla 10 – letnich – 6 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. 

Korzyści z zakupu obligacji 

Dlaczego warto mieć obligacje w portfelu inwestycyjnym? Główną zaletą jest bezpieczeństwo. Obligacje skarbowe wyróżniają się również prostotą strukturą, a ich zakup nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. To również łatwo dostępne instrumenty finansowe, których obsługą zajmuje się Bank PKO BP.

Zakup obligacji wiąże się z przejrzystymi zasadami, a inwestycję można zacząć już od 100 zł. Ceny nie zmieniają się, nabywca nie ponosi żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Nie trzeba również zakładać i utrzymywać konta. Obligacje to pewność zysku oraz możliwość wcześniejszego zakończenia inwestycji. 

Jak i gdzie kupić obligacje skarbu państwa?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić przez agenta emisji – w Polsce funkcję pełni Bank PKO BP. Dostępne są tzw. obligacje oszczędnościowe. 

Inwestorzy indywidualni mogą kupić w stałej ofercie: 

 • Trzymiesięczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS);
 • Roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR);
 • Dwuletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR);
 • Trzyletnie obligacje skarbowe o zmiennej stopie procentowej (TOZ);
 • Czteroletnie indeksowane obligacje skarbowe (COI);
 • Dziesięcioletnie emerytalne obligacje skarbowe (EDO. 

Obligacje kosztują 100 zł. 

Obowiązuje również oferta wyłącznie dla beneficjentów 500+. 

Transakcję można zrealizować w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz Oddziałach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem Internetu albo infolinii. Szczegóły dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego.

Obligacje hurtowe sprzedaje się na przetargach dla dużych inwestorów oraz przez biura maklerskie dla indywidualnych. 

Nowe obligacje – co warto wiedzieć? 

Obligacje, których sprzedaż zaczęto w czerwcu to roczne obligacje o oprocentowaniu zmiennym (ROR)  i 2-letnie obligacje o oprocentowaniu zmiennym (DOR). Oprocentowanie ROR wynosi w pierwszym miesiącu 5,25 proc. oraz 5,50 proc. w przypadku DOR. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe będzie oprocentowanie. Za jedną obligację trzeba zapłacić 100 zł. 

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii

Następny Wpis

Kim są interesariusze? Analiza krok po kroku

Powiązane wpisy