fbpx

Czy w Polsce zabraknie energii i jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu w sieci?

Avatar photo
Od kilku miesięcy widmo kryzysu energetycznego wisi nie tylko nad Polską, ale prawie całą Europą. Wydaje się, że prosumenci nie muszą martwić się o przerwy w dostawie prądu z sieci czy awarie. W praktyce jednak większość instalacji w Polsce jest połączona z siecią publiczną. Jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu? Co warto wiedzieć na wypadek awarii?
Instalacje fotowoltaiczne on-grid a brak prądu 

Instalacje fotowoltaiczne on-grid stanowią zdecydowaną większość w Polsce. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, które łączy się w moduły. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Ogniwa są miejscem, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Panel fotowoltaiczny tworzy kilka modułów zasilających falownik, czyli miejsce gdzie trafia energia i zostaje przekształcona w prąd zmienny. Instalacja on-grid jest podłączona do zewnętrznej sieci, która zajmuje się gromadzeniem nadwyżek. Ten typ instalacji pozwala na odebranie przesłanej energii z sieci w przypadku zwiększonego zapotrzebowania czy niesprzyjających warunków atmosferycznych. Nadwyżki można pobierać np. jesienią czy zimą, gdy instalacja wytwarza mniej energii. Mikroelektrownia fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną poprzez licznik dwukierunkowy.

Jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu? System on-grid jest wyposażony w zabezpieczenia, które gwarantują wyłączenie inwertera, kiedy nastąpi przerwa w dostawie albo awaria. Instalacja tego typu nie działa w czasie braku prądu.  

Czy w Polsce zabraknie prądu? 

Napięte relacje z Rosją na arenie międzynarodowej sprawiły, że niemal od wybuchu konfliktu dużo mówi się o kryzysie energetycznym. Czy rzeczywiście w Polsce może zabraknąć prądu? 

Ubytki rezerw gazu i wzrost zużycia energii elektrycznej zależą od m.in. warunków pogodowych. Późną jesienią i zimą panele fotowoltaiczne ograniczają pracę i systematycznie wykorzystywane są stany magazynowe. Rząd uspokaja, że nie należy obawiać się braku surowców nie tylko na potrzeby gospodarstw domowych, ale również energetyki o różnej skali. Tymczasem eksperci zwracają uwagę, że może zabraknąć nawet 4 mln ton zasobów. Trudno jednak oszacować realną ilość bez znajomości stanów zapełnienia magazynów przy elektrowniach czy poziomu cen, jaki ukształtuje się w najbliższym czasie. 

Dane dotyczące kryzysy energetycznego oraz opinie ekspertów są podzielone. Nie ma jednak wątpliwości, że fotowoltaika to wciąż dobry sposób nie tylko na obniżenie rachunków, ale również ulokowanie nadwyżki środków. Jednym z bezpiecznych i zyskownych sposobów na inwestycje są farmy fotowoltaiczne. Flash Investment Group oferuje 

nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii (opcja „pod klucz”). Inwestor zyskuje aktywa generujące wysoki 

i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Farmy działają na takiej samej zasadzie jak instalacje, ale na dużo większą skalę. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. 

Odnawialne źródła energii to przyszłość, co potwierdzają ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej. Zielona energia pozwala w dużej mierze uniezależnić się od importu oraz niestabilnych cen surowców. Polska zadeklarowała osiągnięcie 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. W 2021 r. udział energii ze źródeł 

odnawialnych w zużyciu finalnym powinien wynosić 16,5 proc. Według nowej „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii brutto powinien osiągnąć nawet 50 proc. do 2030 r.

Instalacje off-grid i hybrydowe 

Inny rodzaj instalacji to off-grid. Energię można wykorzystać na własne potrzeby, a jej nadwyżki przechowywać w specjalnych akumulatorach. Rozwiązanie sprawdzi się w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Dla posiadaczy tego typu instalacji braki prądu w sieci nie są w żaden sposób odczuwalne. Wadą rozwiązania są wysokie ceny akumulatorów. Warto również upewnić się, czy dofinansowania i programy oferowane przez państwo obejmują instalacje off-grid. 

Istnieją również instalacje hybrydowe, które łączą cechy obu systemów. Mikroelektrownia są podłączone do sieci, ale również wyposażone w akumulatory magazynujące energię. Rozwiązanie nie jest odporne na przerwy w dostawie prądu – nie posiada modułu awaryjnego zasilania. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Mroczny klimat dla fanów mocnych wrażeń. Premiera gry Bloodhound już wkrótce

Następny Wpis

Aktywni inwestorzy. Jak podejmują decyzje i w co inwestują?

Powiązane wpisy

Dane walutą przyszłości, ale klienci niechętnie dzielą się informacjami

Dane nazywane są walutą przyszłości. Marki chętnie proszą klientów o różne informacje pozwalające na skuteczną personalizację ofert czy pozycjonowanie produktów. W Internecie dane o użytkownikach są zbierane niemal na każdym kroku. Marki mogą dopasowywać działania marketingowe do preferencji konkretnej osoby. Kluczowe jest nie tylko zbieranie danych, ale również ich analiza.
Avatar photo
Więcej