fbpx

Czy nieruchomości to wciąż bezpieczna przystań?

Avatar photo
Niepewność na rynku nieruchomości rośnie. Podwyżki stóp procentowych, inflacja i coraz droższe materiały budowlane negatywnie wpływają na ten sektor. Mimo to akcje deweloperów wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Rynek mieszkaniowy w Polsce zdaje się łapać lekką zadyszkę. 2021 rok był rekordowy, ale jego końcówka przyniosła wyraźne spowolnienie. W IV kwartale deweloperzy notowani na warszawskiej giełdzie sprzedali aż o 13,8% mniej mieszkań w porównaniu z III kwartałem. Była to najniższa wartość od 10 lat. Chociaż rośnie niepewność co do przyszłych miesięcy, to i tak inwestorzy stosunkowo chętnie angażują swój kapitał w spółki deweloperskie.

Wezwanie na akcje Develii

W ostatnim czasie grupa trzech funduszy podjęła decyzję dotyczącą ogłoszenia wezwania na akcje wrocławskiego dewelopera – spółki Develia. Na ten cel przeznaczono aż 1 miliard złotych. Wezwanie dotyczy 66% akcji.

– Intencją wzywających jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej spółki na rynku nieruchomości oraz wsparcie realizacji strategii spółki i jej dalszego rozwoju. Ponadto, wzywający spodziewają się, że w okresie ich zaangażowania w spółkę, spółka utrzyma dotychczasowy kierunek rozwoju i podejmie działania w celu zwiększenia skali prowadzonej działalności poprzez rozpoczęcie realizacji nowych projektów mających na celu zwiększenie wartości spółki. – napisano w wezwaniu.

Akcje ma nabyć spółka Lentiya Investments. Rozpoczęcie zapisów zaplanowano na 1 lutego 2022 r. Ma potrwać do 15 lutego br.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Jak pisaliśmy wcześniej, końcówka 2021 roku nie była zbyt udana dla rynku mieszkaniowego w Polsce. Deweloperzy odnotowali wyraźny spadek sprzedaży, na co złożyło się wiele czynników.

Po pierwsze wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła w ubiegłym roku cykl ich podwyżek. Wzrost stawki WIBOR wprost przekłada się na wyższe koszty udzielanych kredytów oraz wzrost rat dla już udzielonych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem (a tych w Polsce mamy około 98%). W efekcie klienci detaliczni, którzy bardzo często potrzebują zewnętrznego finansowania, aby nabyć nieruchomość, mają ograniczoną zdolność kredytową. Tym samym mogą sobie pozwolić na kupno mniejszego mieszkania, a część z nich musi na jakiś czas całkowicie odłożyć te plany. Według zapowiedzi RPP stopy procentowe jeszcze wzrosną. Popyt na mieszkania ze strony klientów detalicznych posiłkujących się kredytem prawdopodobnie będzie z tego powodu ograniczony także w kolejnych miesiącach.

Niekorzystnie na sytuację na rynku nieruchomości wpływają także coraz droższe grunty i materiały budowlane. Ceny działek budowlanych wciąż rosną. Dostępność gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach jest bardzo ograniczona. Powoduje to, że z jednej strony ich właściciele oczekują wyższej zapłaty, z drugiej zaś deweloperzy są skłonni zaoferować więcej. Konkurencja między nimi jest bowiem dość duża, a wolne zasoby coraz mniejsze. Co prawda firmy budujące osiedla mieszkaniowe mają zabezpieczone grunty na kolejne kilka lat, ale nie oznacza to, że nie myślą oni już teraz o dłuższej perspektywie. Ważnym czynnikiem są także ceny materiałów budowlanych. Te w 2021 roku potrafiły poszybować nawet o kilkaset procent. W efekcie nie spodziewamy się spadku cen mieszkać. To w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi negatywnie wpływa na popyt.

Trzeci czynnik to inflacja. Wiele osób posiadających znaczne oszczędności poszukuje teraz możliwości ich zabezpieczenia przed jej wpływem. Dość naturalnie ich zainteresowanie przyciągają nieruchomości. Są one postrzegane jako bezpieczna przystań inwestycyjna. Chętnych na zakup mieszkania za gotówkę zatem przybywa.

Na koniec zostawiliśmy popyt ze strony funduszy inwestycyjnych. Zagraniczne instytucje asset management coraz częściej interesują się nieruchomościami w Polsce jako składowymi ich portfolio. Dysponują one pokaźnymi zasobami gotówki, które są w stanie przeznaczyć na zakup nawet kilkudziesięciu mieszkań w jednej lokalizacji. Popyt z ich strony najprawdopodobniej również nie pozwoli cenom spaść.

Czy bańka na rynku nieruchomości pęka?

Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że rynek nieruchomości w Polsce jest już przegrzany. Wielu wieszczy jego rychłe załamanie. Na przekór tym głosom jednak ceny mieszkań nie chcą spadać. Rynkowych malkontentów może także zastanowić zainteresowanie inwestorów spółkami deweloperskimi, między innymi przytoczoną Develią. WIG-nieruchomości w 2021 roku wzrósł o pokaźne 19,1%. Taka wartość nie wygląda na poważną zadyszkę. Być może nadchodzące miesiące będą trudniejsze niż poprzednie i nie przyniosą już rekordów, ale w tej chwili trudno jest z przekonaniem powiedzieć, że sektorem nieruchomości już nie warto się interesować.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Polskie jednorożce 2022. Które startupy mają szansę zabłysnąć w nowym roku?

Następny Wpis

Zielona rewolucja wśród startupów

Powiązane wpisy

European Chips Act. Co to? 

Europa dąży do umocnienia swojej pozycji w sektorze produkcji półprzewodników i związanych z nimi technologii. Jest to istotny krok w kierunku realizacji celów transformacji cyfrowej i zielonej, a Europejski Akt Półprzewodnikowy (European Chips Act) ma wesprzeć wspomniane ambicje.
Avatar photo
Więcej

Na świecie jest coraz cieplej, a ludzi jest coraz więcej. W jaki sposób zmiany klimatyczne i demograficzne wpłyną na społeczeństwo i gospodarkę?

Co czeka Polskę i świat w ciągu najbliższej dekady? Patrząc globalnie można wyróżnić kilka megatrendów, które już determinują życie gospodarcze i społeczne w różnych krajach oraz regionach. Jeden najczęściej przytaczanych to zmiany klimatyczne i rosnąca średnia globalna temperatura. Drugi megatrend dotyczy rosnącej liczby ludności. O zmianach mówi się od dawna wciąż jednak niewiele osób wie, w jaki sposób wpływają na codzienność społeczną i gospodarczą, a także na jakie zmiany należy się jeszcze przygotować.
Avatar photo
Więcej

Czym jest pakiet e-commerce? Przepisy, które warto znać 

Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze - coraz więcej osób robi zakupy online. Eksperci prognozują, że do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Decydując się na otwarcie e-commerce, warto mieć pełną świadomość obowiązujących regulacji. W lipcu 2021 roku weszły w życie przepisy obejmujące tzw. pakiet e-commerce ułatwiający rozliczanie VAT w ramach państw Unii Europejskiej. Poza tym warto również pamiętać o możliwościach zapewnionych przez system informatyczny TAX FREE.
Avatar photo
Więcej