Globalizacja ułatwiła dostęp do zagranicznych rynków inwestycyjnych. Różnorodność instrumentów sprawia, że wielu inwestorów znajduje rozwiązania dla siebie. Przed podjęciem decyzji warto jednak szczegółowo przeanalizować sytuację, a nawet wziąć udział w konsultacjach z doradcą, który wesprze w zrozumieniu specyfiki rynku oraz instrumentów.
Jak inwestować za granicą?
Inwestycję za granicą można realizować przez kilka banków zlokalizowanych w Polsce. Dostęp do rynków europejskich jest łatwiejszy niż do giełd w pozostałych częściach świata. Coraz więcej placówek pracuje nad umożliwieniem inwestowania w Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Inwestorzy mogą również skorzystać z platform transakcyjnych. Przed podjęciem decyzji warto poznać mechanizmy działania i oferowane możliwości m.in. dostępne instrumenty finansowe oraz wysokość prowizji.
Lokata kapitału na giełdzie za granicą pozwala na większą dywersyfikację portfela zwiększając bezpieczeństwo i ograniczając ryzyko. Inwestycje na zagranicznych giełdach mogą również przynieść ponadprzeciętne stopy zwrotu szczególnie w przypadku krajów rozwijających się. Inwestor zyskuje dostęp do akcji globalnych organizacji z perspektywicznych branż.
Największa wad zagranicznych inwestycji to prowizje. Inwestorzy posiadający mniejszy kapitał muszą dokładnie przemyśleć opłacalność aktywności poza granicami kraju. Banki ułatwiające dostęp do giełd liczą najczęściej od 5 euro/dolarów i więcej za zakup akcji. Kolejna wada to sposób rozliczania podatku. Niezbędny jest dokument PIT-8C, a w przypadku, gdy spółka wypłaca dywidendę inwestor musi rozliczyć się samodzielnie. Kolejną barierą może być znajomość języka angielskiego. Decydując się na lokatę kapitału warto przyswoić specjalistyczne, branżowe zwroty, które pozwolą na swobodne czytanie informacji i podsumowań.
W co inwestować za granicą?
Akcje spółek zagranicznych i ETF-y to najpopularniejsze instrumenty wśród inwestorów lokując kapitał za granicą. ETF-y to fundusze bazujące na określonych indeksach, posiadające strategię skoncentrowaną na odwzorowaniu w portfelu ich składu. Inwestor posiada akcje wszystkich spółek, które należą do funduszu. Rozwiązanie sprawdzi się u początkujących na zagranicznym rynku inwestycyjnym. ETF-y zapewniają wiele możliwości odpowiadających oczekiwaniom np. pod względem kategorii czy wypłacanej dywidendy. Zarówno fundusze, jak i inwestycje bezpośrednio w spółki wymagają rachunku maklerskiego.
Inwestor może również zdecydować się na zagraniczne fundusze inwestycyjne czy polskie TFI działające za granicą. Do wyboru są także m.in. obligacje, opcje, kontrakty terminowe czy kontrakty CFD.
Instrumenty finansowe poza granicami kraju wyróżniają się większą różnorodnością. Inwestor ma do dyspozycji również aktywa, które nie występują w polskim systemie. Wielkość rynków sprawia, że może lokować kapitał w całe branże czy segmenty zamiast w kilka spółek. Zwiększa się również zyskowność przedsięwzięcia.
Zakup nieruchomości za granicą
Hiszpania, Chorwacja czy Grecja to popularne kraje na inwestycje w nieruchomości. Zakup mieszkania czy domu w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji może okazać się dochodowym przedsięwzięciem. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy za granicę nie tylko w sezonie urlopowym. W trakcie pandemii na popularności zyskały tzw. workaction czyli połączenie pracy zdalnej ze spędzaniem czasu w atrakcyjnym miejscu.
Jak kupić nieruchomość za granicą? Warto skorzystać z usługi pośrednika albo agencji nieruchomości na miejscu. Specjaliści doradzą również w kwestii finansowania i pozyskania kredytu w kraju. Rosnąca popularność formy inwestycji sprawia jednak, że dużo łatwiej jest kupić nieruchomość za gotówkę. Przed zakupem warto również przeanalizować rynek i zastanowić się, nad sposobem wynajmowania oraz obsługi przestrzeni.