fbpx

Co to jest venture capital? Działalność funduszy VC

Avatar photo
Dostęp do wiedzy doświadczonych specjalistów, wsparcie w stworzeniu modelu biznesowego czy większa wiarygodność rynkowa spółki — to wszystko gwarantuje współpraca z funduszem. Venture capital to bowiem więcej niż finansowanie innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju. Dowiedz się, czym jest venture capital i poznaj korzyści ze współpracy z funduszem.

Venture capital — co to? 

Venture capital to forma finansowania przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju. Polega na wsparciu kapitałowym spółek przez zewnętrznych inwestorów, którzy w zamian za dostarczenie środków, obejmują akcje lub udziały firmy. W ramach finansowania inwestor lub fundusz zostaje współwłaścicielem przez ściśle określony czas — najczęściej od jednego roku do nawet 5 lat. Fundusze VC zapewniają inwestorom możliwość wyjścia z inwestycji i wycofania kapitału poprzez sprzedaż udziałów lub akcji. 

Venture capital to element niepublicznego rynku kapitałowego. Dotyczy jedynie spółek nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych. Finansowanie obejmuje innowacyjne spółki we wczesnej fazie rozwoju. Venture capital dotyczy więc zarówno organizacji będących na etapie przekształcania pomysłu w ustrukturyzowany model biznesowy, jak i spółek w początkowej fazie ekspansji — przed lub po weryfikacji rynkowej projektu. Wsparcie finansowe pozwala na dalszy rozwój w kraju oraz na międzynarodowych rynkach. 

Wśród projektów korzystających ze wsparcia venture capital przeważają spółki z branży IT i nowych technologii. Coraz większe znaczenie zyskują jednak branże takie jak: 

  • Game Development, 
  • MedTech, 
  • Przemysł 4.0,
  • Odnawialne źródła energii,
  • Aplikacje webowe, 
  • Digitalizacja procesów biznesowych.  

Flash Ventures koncentruje się na inwestycjach w startupy o dużym potencjale wzrostu wartości, które uwzględniają w modelu biznesowym wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w terminie od 18 do 60 miesięcy. 

Inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju wiążą się z kapitałem wysokiego ryzyka. 

Inwestorzy decydują się na finansowanie i współtworzenie spółek, ponieważ spodziewają się wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanych środków. Venture capital łączy więc cele biznesowe spółki i inwestorów. Fundusze venture capital, takie jak Flash Ventures, zapewniają dostęp do sprawdzonych projektów o wysokim potencjale wzrostu. Skutecznie wspieramy founderów i inwestorów w osiąganiu celów biznesowych i inwestycyjnych.

Fundusz venture capital — korzyści ze współpracy dla inwestorów i startupów 

Venture capital zapewnia finansowanie rozwoju produktu lub dalszą ekspansję na międzynarodowe rynki. Spółki tworzące produkty o globalnym potencjale rozwoju w szybko rosnących segmentach rynku otrzymują kwotę wsparcia finansowego dopasowaną do potrzeb biznesu. W Flash Ventures wynosi ona od 0,5 do 20 mln PLN. 

Dostęp do wiedzy doświadczonych specjalistów to kolejna korzyść ze współpracy z funduszem venture capital z perspektywy spółki. Fundusze wspierają startupy w zakresie strategii i modeli biznesowych, optymalizacji procesów, a także w kwestiach prawnych i marketingowych. Zaangażowanie w strategiczne działania oraz bieżący nadzór pozwalają na szybki i efektywny rozwój spółki, oraz zmniejszają ryzyko niepowodzenia projektu. Mentoring biznesowy wykorzystuje elementy know-how w zakresie merytorycznym, prawnym oraz biznesowym. 

Inwestycja venture capital poprawia strukturę kapitałową firmy — zwiększa zdolność kredytową i ułatwia pozyskanie dalszych środków na rozwój biznesu. Zaangażowanie inwestorów sprawia, że spółka zyskuje większą wiarygodność rynkową i łatwiej pozyskuje nowych partnerów biznesowych. 

Objęcie akcji czy udziałów oznacza, że inwestor współdzieli ze spółką ryzyko związane z projektem. Nadrzędnym celem inwestorów i founderów jest wzrost wartości przedsiębiorstwa. Dzięki wiedzy i doświadczeniu inwestorów zwiększa się prawdopodobieństwo sukcesu rynkowego spółki.

Flash Ventures to prywatny fundusz, w który nie umożliwiamy bezpośredniej inwestycji. Nasza strategia zakłada możliwość bezpośredniej inwestycji w spółki, w które sami zainwestowaliśmy. Zapewniamy dostęp do sprawdzonych projektów o wysokim potencjalne wzrostu. 10 spółek współpracujących z nami weszło na rynek NewConnect, a 2 na Giełdę Papierów Wartościowych. Skutecznie łączymy cele inwestorów i founderów.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Jak pozyskać finansowanie firmy w ramach venture capital?

Następny Wpis

Nowinki z Ultimate Games!

Powiązane wpisy

Czym jest i jak zbudować silną markę?

Budowanie marki to długotrwały proces, który wymaga przemyślanej i zaplanowanej strategii działania. Silna marka produktu albo usługi zapewnia mocną pozycję na rynku oraz wyróżnia na tle konkurentów. Klienci mogą szybciej wybrać produkt mając pewność oferowanych korzyści. Marka to dużo więcej niż zestaw cech fizycznych. Zapewnia o jakości i ma duży wpływ na wizerunek organizacji, osoby czy produktu.
Avatar photo
Więcej

Jak naprawić broken cap table w startupie?

Jednym z czynników wpływających na decyzję funduszu dotyczącą finansowania jest struktura udziałowa spółki (ang. capitalization table). Founderzy powinni myśleć długoterminowo i skupiać się przede wszystkim na kondycji spółki. Nietrafione decyzje mogą znacząco utrudnić pozyskiwanie kapitału w przyszłości i pogorszyć sytuację założycieli. Broken cap table można uniknąć, a wielu sytuacjach również skutecznie rozwiązać.
Avatar photo
Więcej

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej