fbpx

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Avatar photo
Fotowoltaika systematycznie pobija kolejne rekordy. Z danych przedstawionych w raporcie Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 zrealizowanego przez PMR dla spółki Corab wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet 26,7 GWp. Eksperci zwracają uwagę, że wynik może być jeszcze wyższy jeżeli wysokie ceny energii elektrycznej utrzymają się w długiej perspektywie. W najbliższych latach prognozuje się m.in. wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych oraz instalacji o charakterze biznesowym.

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Unia Europejska postawiła cel, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami z września 2022 r. udział OZE w miksie energetycznym UE ma wynieść 45 proc. W Polsce przyjęto Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040), której jednym z kierunków jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie, wzrost cen energii i niepewność rynkowa sprawiły, że coraz więcej indywidualnych oraz biznesowych klientów zwróciło się w kierunku odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim fotowoltaiki.

Rozwój fotowoltaiki w Polsce do 2027 r. 

Firma PMR zajmująca się analizami branżowymi, międzynarodowymi badaniami rynku oraz prognozowaniem ekonomicznym przygotowała na zlecenie spółki Corab raport. Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022. Z przedstawionych danych wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet  26,7 GWp. Tymczasem w listopadzie 2022 r. wyniosła nieco ponad 11,9 GWp, jak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Szacowany wynik może być jednak wyższy, jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii. W takim wypadku łączna moc fotowoltaiki może wynieść nawet 34,1 GWp w 2027 r. czyli o 343 proc. więcej niż w 2021 r. Natomiast najniższy prognozowany wynik ma wynieść 20,3 GWp.

Prognozy przedstawione przez PMR są wyższe niż dane zawarte w PEP, w którym wskazano, że łączna moc fotowoltaiki wyniesie od 10 do 16 GWp w 2040 r. Chociaż dokument ma być zaktualizowany o szacunki do 2030 r. wciąż są one niższe i wynoszą 28,5 GW mocy.

W raporcie przedstawiono, że mikroinstalacje prosumenckie mają zanotować wzrost do 15,7 GWp, co zapewni 162 proc. wzrost w stosunku do roku 2021. Jeżeli ceny energii wciąż będą wysokie moc fotowoltaiki ma wzrosnąć do poziomu nawet 20,1 GWp, a w przypadku atrakcyjnych stawek na rynku energii – 12,2 GWp.

Wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych

W badaniu uwzględniono również farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej 1 MW. Szacunki wskazują nawet na 1270 proc. wzrost w stosunku do 2021 r. w scenariuszu podstawowym. Łączna moc zainstalowana ma wynieść 2,61 GWp. Jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii, inwestycje w farmy staną się jeszcze bardziej opłacalne, a moc może ukształtować się na poziomie nawet 3,44 GWp w 2027 r. W przypadku znaczącego spadku cen energii, moc ma wynieść 1,94 GWp czyli 921 proc. wzrost w stosunku do 2021 r.

Farmy fotowoltaiczne to wciąż opłacalna inwestycja na rynku polskim i międzynarodowym. Bezpieczny i zyskowny sposób na pomnażanie kapitału przez sprzedaż wygenerowanej energii. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Ilość formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje inwestycję poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. 

Farmy działają na takiej samej zasadzie jak instalacje, ale na dużo większą skalę. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. Wewnętrzna stopa zwrotu może wynieść nawet ponad 13 proc.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Następny Wpis

Nowy podatek dla wynajmujących mieszkania? Rząd zapowiada wyższy podatek dla inwestorów

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Program Mój Prąd od kilku lat przyciąga osoby zainteresowane własną instalacją fotowoltaiczną. Pozwala uzyskać dofinansowanie na zakup oraz montaż mikroinstalacji, magazynów ciepła, magazynów energii elektrycznej, ale również systemów zarządzania energią HEMS/EMS. Obecnie trwa piąta edycja programu, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Media i eksperci donoszą, że środki skończą się szybciej, niż zakłada ustalony termin zakończenia naboru. 
Avatar photo
Więcej