fbpx

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Avatar photo
Fotowoltaika systematycznie pobija kolejne rekordy. Z danych przedstawionych w raporcie Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 zrealizowanego przez PMR dla spółki Corab wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet 26,7 GWp. Eksperci zwracają uwagę, że wynik może być jeszcze wyższy jeżeli wysokie ceny energii elektrycznej utrzymają się w długiej perspektywie. W najbliższych latach prognozuje się m.in. wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych oraz instalacji o charakterze biznesowym.

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Unia Europejska postawiła cel, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami z września 2022 r. udział OZE w miksie energetycznym UE ma wynieść 45 proc. W Polsce przyjęto Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040), której jednym z kierunków jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie, wzrost cen energii i niepewność rynkowa sprawiły, że coraz więcej indywidualnych oraz biznesowych klientów zwróciło się w kierunku odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim fotowoltaiki.

Rozwój fotowoltaiki w Polsce do 2027 r. 

Firma PMR zajmująca się analizami branżowymi, międzynarodowymi badaniami rynku oraz prognozowaniem ekonomicznym przygotowała na zlecenie spółki Corab raport. Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022. Z przedstawionych danych wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet  26,7 GWp. Tymczasem w listopadzie 2022 r. wyniosła nieco ponad 11,9 GWp, jak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Szacowany wynik może być jednak wyższy, jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii. W takim wypadku łączna moc fotowoltaiki może wynieść nawet 34,1 GWp w 2027 r. czyli o 343 proc. więcej niż w 2021 r. Natomiast najniższy prognozowany wynik ma wynieść 20,3 GWp.

Prognozy przedstawione przez PMR są wyższe niż dane zawarte w PEP, w którym wskazano, że łączna moc fotowoltaiki wyniesie od 10 do 16 GWp w 2040 r. Chociaż dokument ma być zaktualizowany o szacunki do 2030 r. wciąż są one niższe i wynoszą 28,5 GW mocy.

W raporcie przedstawiono, że mikroinstalacje prosumenckie mają zanotować wzrost do 15,7 GWp, co zapewni 162 proc. wzrost w stosunku do roku 2021. Jeżeli ceny energii wciąż będą wysokie moc fotowoltaiki ma wzrosnąć do poziomu nawet 20,1 GWp, a w przypadku atrakcyjnych stawek na rynku energii – 12,2 GWp.

Wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych

W badaniu uwzględniono również farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej 1 MW. Szacunki wskazują nawet na 1270 proc. wzrost w stosunku do 2021 r. w scenariuszu podstawowym. Łączna moc zainstalowana ma wynieść 2,61 GWp. Jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii, inwestycje w farmy staną się jeszcze bardziej opłacalne, a moc może ukształtować się na poziomie nawet 3,44 GWp w 2027 r. W przypadku znaczącego spadku cen energii, moc ma wynieść 1,94 GWp czyli 921 proc. wzrost w stosunku do 2021 r.

Farmy fotowoltaiczne to wciąż opłacalna inwestycja na rynku polskim i międzynarodowym. Bezpieczny i zyskowny sposób na pomnażanie kapitału przez sprzedaż wygenerowanej energii. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Ilość formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje inwestycję poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. 

Farmy działają na takiej samej zasadzie jak instalacje, ale na dużo większą skalę. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. Wewnętrzna stopa zwrotu może wynieść nawet ponad 13 proc.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Następny Wpis

Nowy podatek dla wynajmujących mieszkania? Rząd zapowiada wyższy podatek dla inwestorów

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej