fbpx

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Avatar photo
Fotowoltaika systematycznie pobija kolejne rekordy. Z danych przedstawionych w raporcie Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 zrealizowanego przez PMR dla spółki Corab wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet 26,7 GWp. Eksperci zwracają uwagę, że wynik może być jeszcze wyższy jeżeli wysokie ceny energii elektrycznej utrzymają się w długiej perspektywie. W najbliższych latach prognozuje się m.in. wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych oraz instalacji o charakterze biznesowym.

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Unia Europejska postawiła cel, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami z września 2022 r. udział OZE w miksie energetycznym UE ma wynieść 45 proc. W Polsce przyjęto Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040), której jednym z kierunków jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie, wzrost cen energii i niepewność rynkowa sprawiły, że coraz więcej indywidualnych oraz biznesowych klientów zwróciło się w kierunku odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim fotowoltaiki.

Rozwój fotowoltaiki w Polsce do 2027 r. 

Firma PMR zajmująca się analizami branżowymi, międzynarodowymi badaniami rynku oraz prognozowaniem ekonomicznym przygotowała na zlecenie spółki Corab raport. Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022. Z przedstawionych danych wynika, że łączna moc fotowoltaiki w 2027 r. może wynieść nawet  26,7 GWp. Tymczasem w listopadzie 2022 r. wyniosła nieco ponad 11,9 GWp, jak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Szacowany wynik może być jednak wyższy, jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii. W takim wypadku łączna moc fotowoltaiki może wynieść nawet 34,1 GWp w 2027 r. czyli o 343 proc. więcej niż w 2021 r. Natomiast najniższy prognozowany wynik ma wynieść 20,3 GWp.

Prognozy przedstawione przez PMR są wyższe niż dane zawarte w PEP, w którym wskazano, że łączna moc fotowoltaiki wyniesie od 10 do 16 GWp w 2040 r. Chociaż dokument ma być zaktualizowany o szacunki do 2030 r. wciąż są one niższe i wynoszą 28,5 GW mocy.

W raporcie przedstawiono, że mikroinstalacje prosumenckie mają zanotować wzrost do 15,7 GWp, co zapewni 162 proc. wzrost w stosunku do roku 2021. Jeżeli ceny energii wciąż będą wysokie moc fotowoltaiki ma wzrosnąć do poziomu nawet 20,1 GWp, a w przypadku atrakcyjnych stawek na rynku energii – 12,2 GWp.

Wzrost znaczenia farm fotowoltaicznych

W badaniu uwzględniono również farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej 1 MW. Szacunki wskazują nawet na 1270 proc. wzrost w stosunku do 2021 r. w scenariuszu podstawowym. Łączna moc zainstalowana ma wynieść 2,61 GWp. Jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii, inwestycje w farmy staną się jeszcze bardziej opłacalne, a moc może ukształtować się na poziomie nawet 3,44 GWp w 2027 r. W przypadku znaczącego spadku cen energii, moc ma wynieść 1,94 GWp czyli 921 proc. wzrost w stosunku do 2021 r.

Farmy fotowoltaiczne to wciąż opłacalna inwestycja na rynku polskim i międzynarodowym. Bezpieczny i zyskowny sposób na pomnażanie kapitału przez sprzedaż wygenerowanej energii. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Ilość formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje inwestycję poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. 

Farmy działają na takiej samej zasadzie jak instalacje, ale na dużo większą skalę. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. Wewnętrzna stopa zwrotu może wynieść nawet ponad 13 proc.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Następny Wpis

Nowy podatek dla wynajmujących mieszkania? Rząd zapowiada wyższy podatek dla inwestorów

Powiązane wpisy

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Europejskie przedsiębiorstwa działające w branży solarnych technologii energetycznych wyrażają zaniepokojenie w związku z debatą polityczną w Unii Europejskiej na temat potencjalnego wprowadzenia taryf celnych na chińskie produkty fotowoltaiczne. Przedstawiciele branży ostrzegają, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii na kontynencie europejskim.
Avatar photo
Więcej

Transformacja energetyczna Polski i Europy Środkowej. 5 najważniejszych punktów strategii ORLEN2030

Grupa Orlen przedstawiła strategię do 2030 roku. Głównym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Orlen to pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej, który założył neutralność emisyjną do 2050 roku. W planach jest nie tylko rozwój OZE, ale również inwestycje w energetykę jądrową czy petrochemię i recykling.
Avatar photo
Więcej