fbpx

ChatGPT z najlepszymi wynikami w historii. Twórcy ogłaszają płatną subskrypcję

Avatar photo
ChatGPT pojawił się na rynku w listopadzie 2022 r. a już w styczniu liczba aktywnych użytkowników wyniosła 100 mln. Wynik sprawił, że aplikacja stała się najszybciej rozwijającą się w historii, pobijając popularny TikTok, Instagram czy Netflix.
ChatGPT, czyli aplikacja jakiej rynek nie widział

ChatGPT to chatbot generujący odpowiedzi na zapytania wprowadzone przez użytkownika stworzony przez amerykańską firmę OpenAI. Wykorzystuje model języka GPT-3. ChatGPT od początku pobił dotychczasowe rekordy technologicznych gigantów. W ciągu 5 dni zebrał ponad milion użytkowników. Eksperci porównują, że Facebook potrzebował na to 10 miesięcy, Instagram – 2,5 miesięcy, a Netflix – 41 miesięcy.

W styczniu z aplikacji korzystało średnio 13 mln unikalnych użytkowników dziennie, wynika z raportu USB powołującego się na dane firmy analitycznej Likeweb. Analitycy zwracają również uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat trudno przypomnieć sobie aplikację, która rosła szybciej.

Wciąż trwają prace nad ulepszeniem rozwiązania, ale wstępne testy okazują się satysfakcjonujące. ChatGPT pozwala tworzyć artykuły o różnym stopniu zaawansowania, opowiadania, teksty piosenek, tłumaczenia czy dłuższe prace naukowe. Narzędzie ma służyć również programistom do tworzenia kodu czy nawet rozwiązywania zadań matematycznych.

ChatGPT płatny. Ile kosztuje subskrypcja?

Na początku lutego 2023 r. twórcy aplikacji, czyli OpenAI ogłosili, że ChatGPT staje się płatny. Miesięczna subskrypcja wyniesie 20 dol. i na początku dotyczyć będzie wyłącznie Stanów Zjednoczonych. Wykupienie usługi pozwoli zyskać czas reakcji i priorytetowy dostęp do nowych funkcji.

OpenAI nie ukrywa, że pracuje nad modelami czerpania zysków z aplikacji. ChatGPT wykorzystuje zaawansowane rozwiązania, których utrzymanie w trybie otwartym wiąże się z dużymi kosztami.

W jakim stopniu ChatGPT zmieni rynek?

Mechanizmy narzędzia nie są jeszcze w stanie odróżnić informacji nieprawdziwych oraz fake newsów od rzetelnych danych. Ograniczeniem jest również fakt, że AI posiada dane do 2021 r. i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wojny w Ukrainie. ChatGPT musi zostać przeszkolony wykorzystując nowe informacje, a cały proces wymaga aktywności człowieka. Kolejnym aspektem jest brak regulacji prawnych, nad którymi obecnie pracuje już m.in. Komisja Europejska.

Na inwestycje w OpenAI zdecydował się już Microsoft. Na początku roku w ramach rozszerzenia do spółki miało trafić dodatkowe  10 miliardów dolarów rozkładane w perspektywie długoterminowej. Aplikacja OpenAI ma być wykorzystywana do rozbudowy i doskonalenia portfela produktowego, a także tworzenia zupełnie nowych doświadczeń cyfrowych. Microsoft zapowiedział, że na silniku OpenAI ma działać wyszukiwarka Bing.

Inny przykład to serwis tworzący treści o celebrytach BuzzFeed, który zapowiedział wykorzystywanie ChatGPT do tworzenia prezentowanych artykułów. Z informacji przekazanej przez The Wall Street Journal wynika, że ceny akcji wzrosły z 0,9 dol. do 2,5 dol. w ciągu jednego dnia.

Amerykańskie media zwracają uwagę na poruszenie, jakie ChatGPT wywołał w środowisku Googla. Dotychczas technologiczny gigant miał zachowawcze podejście do wprowadzania produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Kolejne zmiany na rynku zmuszają jednak do bardziej aktywnego podejścia. Media zwracają uwagę, że jeszcze w tym roku w portfolio firmy mają pojawić się rozwiązania wykorzystujące AI.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Fulfillment, czyli jak rozwijać biznes online bez własnego magazynu

Następny Wpis

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Powiązane wpisy

BLIK w Polsce triumfuje. Polacy coraz chętniej wybierają płatności online

BLIK przedstawił wyniki za pierwszy kwartał br. Z danych wynika, że od stycznia do końca marca użytkownicy zrealizowali łącznie 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł. Dodatkowo liczba transakcji wykonanych od początku funkcjonowania, przekroczyła 3 mld. BLIK osiąga coraz lepsze wyniki w terminach POS (+94 proc. rok do roku) oraz przelewach na telefon BLIK (+88 proc. rok do roku). Polacy coraz chętniej wybierają nowoczesne formy płatności.
Avatar photo
Więcej

Tajwański gigant wybuduje fabrykę półprzewodników w Niemczech 

Jeden z największych producentów półprzewodników, TSMC, zapowiedział budowę fabryki w Niemczech. Inwestycja pochłonie ponad 10 mld euro, a wsparcia finansowego udzieli rząd niemiecki. Nowa fabryka ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej i przemysłu. Zgodnie z założeniami budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Pierwsze chipy zostaną wyprodukowane już pod koniec 2027 roku. 
Avatar photo
Więcej

Fulfillment, czyli jak rozwijać biznes online bez własnego magazynu

Fulfillment pozwala w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu online. Decydując się na otwarcie sklepu internetowego właściciel musi liczyć się nie tylko ze sprzedażą i marketingiem, ale również logistyką, transportem czy księgowością. Wielu właścicieli zaczyna od magazynowania produktów oraz obsługi zamówień z własnego domu czy biura. Wraz z rozwojem biznesu, przybywa zamówień, a dotychczasowa przestrzeń staje się za mała. Na ratunek przychodzi usługa fulfillment. Czym jest? Ile kosztuje?
Avatar photo
Więcej