fbpx

Brakuje nawet 20 tys. pracowników, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi

Avatar photo
W Polsce brakuje nawet 20 tys. specjalistów, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi wynika z raportu Rynek pracy Cloud Computing, który przygotowano przez HRK na zlecenie HackerU. Rynek rozwija się coraz szybciej. Rozwiązania chmurowe skutecznie zwiększają bezpieczeństwo, a także ochronę danych. Pozwalają na optymalizację działań w różnych obszarach funkcjonowania organizacji. Praca w chmurze to również niezależność od awarii sprzętu i możliwość szybkiego odtworzenia danych.

Dane GUS wskazują, że w 2021 roku z chmury korzystało około 29 proc. firm w Polsce. Aż 70 proc. organizacji postrzega chmurę jedynie jako wsparcie działalności oraz możliwość obniżenia kosztów – wynika z raportu PwC Chmura i jej wartości. Oczekiwania vs. rzeczywistość. Natomiast szacunki PMR1 wskazują, że w 2022 r. rynek w Polsce wart był nawet 3 mld zł, a rok do roku zanotowano wzrost o ponad 30 proc. 

Specjaliści potrzebni od zaraz 

Eksperci PwC podkreślają, że polskie firmy czeka etap uświadomienia sobie, że obniżenie kosztów nie jest kluczową wartością ze wprowadzenia chmury. Dużo bardziej liczy się wzrost przychodów, innowacyjność oraz bezpieczeństwo. Rozwiązania chmurowe muszą zostać wprowadzone na poziomie całej organizacji, nie należeć jedynie do obszaru zainteresowań działu IT. Do sukcesu we wdrożeniu, a następnie stosowaniu przyczyniają się pracownicy na różnych szczeblach – od zarządu, przez kierowników aż po pracowników operacyjnych. 

Z raportu przygotowano przez HRK na zlecenie HackerU wynika, że najbardziej poszukiwani są doświadczeni programiści. Przedstawione dane pokazują, że zaledwie 13 proc. specjalistów zajmujących się rozwiązaniami chmurowymi ma ponad 5 lat doświadczenia. Obecnie grupę specjalistów tworzą głównie osoby z mniejszym doświadczeniem. Aż 87 proc. badanych wskazało, że wykonuje zadania związane z chmurą mniej niż 5 lat, a prawie 50 proc. ma doświadczenie mniejsze niż 2 lata. Specjaliści z doświadczeniem powyżej 5 lat mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych oraz odpowiedzialnych za pracę zespołu projektowego. Z danych przedstawionych w badaniu wynika, że średnie wynagrodzenie respondentów wynosi 20 300 zł brutto, a mediana wynosi 18 700 zł. Warto wziąć pod uwagę, że zarobki dotyczą pracowników z niewielkim doświadczeniem. 

Główną przyczyną braków kadrowych jest fakt, że branża rozwija się w kraju dopiero od niedawna. W Polsce jedynie 13 proc. organizacji ocenia wysoko własną dojrzałość do transformacji cyfrowej, 47 proc. wskazuje, że jest średnia, a 32 proc. – niska. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych aż 50 proc. firm ocenia dojrzałość jako wysoką, a 42 proc. – średnią. Część polskich przedsiębiorców nie dostrzega szerokiej wartości biznesowej związanej z wdrożeniem chmury.

Nie tylko programiści 

Organizacje szukają nie tylko programistów. Na rynku związanym z chmurą obliczeniową poszukiwani są również analitycy, administratorzy, project managerowie z doświadczeniem w IT czy UX designerzy. W branży brakuje doświadczonych ekspertów w różnych obszarach. 

Z badania HackerU wynika również, że aż 98 proc. respondentów jest zadowolona z wykonywanej pracy. Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w zespole HRK ICT zwraca uwagę na korzyści płynące z pracy w branży. Specjaliści mogą liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale również ciekawe projekty, stały rozwój i pracę z nowymi technologiami, współpracę z międzynarodowymi partnerami czy dodatki pozapłacowe. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zamrożenie cen energii. Jak uniknąć wyższych rachunków za prąd?

Następny Wpis

Dofinansowanie do fotowoltaiki w bloku. Jakie zmiany w 2023 r.?

Powiązane wpisy

Rewolucja w transmisji danych. IOTeam z innowacyjną Kartą Super SIM

Internet Rzeczy to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Obecnie nawet 25 proc. Polaków korzysta z urządzeń IoT, a wartość rynku rośnie systematycznie z roku na rok. IOTeam prezentuje rozwiązanie szyte na miarę nowoczesnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Innowacyjna karta SIM łączy niskooergetyczą transmisję z rozwiązaniem GSM zapewniając wysokiej jakości transmisję danych.
Avatar photo
Więcej

UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Prowadzisz sklep internetowy i chcesz przyciągnąć nowych klientów, którzy zostaną na dłużej? A może masz stronę pełniącą rolę internetowej wizytówki Twojej firmy? Wygoda i atrakcyjność witryny w oczach użytkowników to jeden z najważniejszych parametrów bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. UX i UI to dwie dziedziny czerpiące z m.in. designu, nowych technologii czy digital marketingu. Czym są i jak mogą poprawić skuteczność Twojej strony internetowej?
Avatar photo
Więcej