Wszystko, co musisz wiedzieć przed rejestracją działalności w urzędzie

Masz pomysł na biznes? Zanim zdecydujesz się na rejestrację firmy, zadbaj o przemyślaną strategię działania – poznaj grupę docelową, stwórz biznesplan i zastanów się nad modelem biznesowym. Rejestracja działalności wiąże się również z formalnościami. Co warto wiedzieć przed wizytą w urzędzie?

Forma opodatkowania dochodów, sposób prowadzenie księgowości, nazwa firmy… przed rejestracją warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami funkcjonowania firmy. Ustalenie podstawowych informacji pozwoli uniknąć stresu i chaotycznie podejmowanych decyzji w urzędzie. 

Kiedy zarejestrować działalność? 

Zanim zdecydujesz się na rejestrację upewnij się, że musisz to zrobić. Zgodnie z przepisami działalność gospodarcza rozumiana jest jako zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. 

Sprzedajesz kilka sztuk rękodzieła miesięcznie? A może tworzysz drobne grafiki? Nie musisz rejestrować działalności, jeżeli przychody będą niewielkie. W Polsce możesz zarabiać w ramach działalności nierejestrowanej pod warunkiem, że jesteś osobą fizyczną, a przychody nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Zarejestruj działalność, jeżeli masz pewność, że miesięczne przychody przekroczą 1505 zł, chcesz utworzyć spółkę albo prowadzić działalność wymagającą koncesji i zezwoleń. Rejestracja odbywa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. 

Checklista: co musisz wiedzieć przed rejestracją działalności  

Co warto przemyśleć przed rejestracją działalności? 

  1. Nazwa firmy 

Wypełniając formularz zostaniesz poproszony o podanie nazwy firmy. W Polsce nazwa musi składać się minimum z imienia i nazwiska – w pierwszej kolejności podaje się imię, a następnie nazwisko. Możesz również dodać inne elementy, np. wskazujące na profil działalności czy pseudonim. 

  1. Adres 

Nie musisz mieć własnego biura, żeby prowadzić działalność gospodarczą. Prawo dopuszcza jedno albo kilka stałych miejsc, do których posiadasz tytuł prawny np. prawo własności, najmu czy użytkowania. Wielu młodych przedsiębiorców chętnie współpracuje z biurami coworkingowymi czy punktami usługowymi. 

  1. Kod PKD 

Czym jest kod PKD? Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór rodzajów działalności w Polsce. Podczas wypełniania formalności, zostaniesz poproszony o wskazanie kodu odpowiadającego specyfice Twojej firmy. Musisz wybrać jeden kod główny wskazujący na przeważające przychody oraz kody dodatkowe. 

  1. Forma opodatkowania dochodów 

Jako podatnik PIT możesz wybrać spośród trzech form opodatkowania dochodów z działalności – na zasadach ogólnych, według stawki liniowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niedawna zmiana przepisów sprawiła, że początkujący przedsiębiorcy nie mogą już korzystać z karty podatkowej. 

  1. VAT 

Zanim zarejestrujesz działalność sprawdź również, czy musisz płacić VAT. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT chyba, że sprzedaż nie przekroczy 200 tys. w ciągu roku oraz produkty albo usługi zaliczają się do zwolnionych z VAT. 

  1. Sposób prowadzenia księgowości 

Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prowadzenia księgowości. Masz do wyboru dwie formy – uproszczoną albo pełną. 

  1. Rachunek bankowy 

Prowadząc działalność możesz korzystać z prywatnego rachunku pod warunkiem, że należy wyłącznie do Ciebie. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na otwarcie rachunku firmowego, który ułatwia zarządzanie budżetami. Rachunek bankowy jest niezbędny do rozliczeń między przedsiębiorstwami, np. opłacenia składek ZUS. 

  1. Składki ZUS 

Przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli dopiero zaczynasz działalność, możesz skorzystać z Ulgi na start, która zwalnia z płacenia składek społecznych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowe technologie i optymalizacja zarządzania nieruchomościami. 5 pytań do Studio Vector

Następny Wpis

Webinar live: Rozwój Golden Eggs Studio i plany na przyszłość

Powiązane wpisy

Jak fundusz venture capital wybiera spółkę? 5 kluczowych elementów w procesie decyzyjnym

Każdy fundusz posiada własną strategię inwestycyjną. Na decyzję wpływają takie czynniki jak etap rozwoju projektu czy branża. Można jednak wyróżnić uniwersalne i kluczowe elementy, które są brane pod uwagę przez fundusze na całym świecie. Inwestorzy uważnie analizuje przedstawiony pomysł oceniając potencjalne szanse na sukces rynkowy.
Więcej

Sprzedaż B2B – jakich błędów unikać? 3 najpopularniejsze błędy handlowców

Jak sprzedawać skutecznie w branży B2B? Zaufanie klienta to jeden z podstawowych filarów gwarantujący realizację założonych celów. Klienci z branży B2B szukają wsparcia wśród ekspertów, którym mogą powierzyć ważne aspekty działalności - szybkość produkcji, komunikację z własnymi odbiorcami czy jakość oferowanych produktów. Jakich błędów unikać podczas sprzedaży? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA