Wszystko, co musisz wiedzieć o raporcie BIK

Planujesz kredyt? Przed podjęciem decyzji bank szczegółowo analizuje profil kandydata. Zdolność kredytowa pozwala oszacować ryzyko związane ze spłatą zobowiązania wraz z odsetkami. Banki określają wiarygodność klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Biuro Informacji Kredytowej oferuje narzędzia dostarczające najważniejsze informacje o przeszłych i aktualnych zobowiązaniach.
BIK

Kredytodawcy korzystają z raportów BIK, ale nie opierają decyzji wyłącznie o wynik. Banki mają własne polityki i zasady dotyczące udzielania kredytów. Na zdolność kredytową wpływają czynniki finansowe (analiza ilościowa) i pozafinansowe (analiza jakościowa), np. źródło dochodu i miejsce zatrudnienia, stan cywilny czy sytuacja rodzinna. Banki porównują profile kandydatów szacując ryzyko. Pozytywny wynik raportu BIK nie jest gwarancją otrzymania kredytu. 

Raport BIK – podstawowe informacje 

BIK to główne źródło informacji kredytowej w Polsce. Grupa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o zobowiązaniach kredytowych i finansowych osób prywatnych, ale również podmiotów gospodarczych. BIG InfoMonitor to jednostka zbierająca informacje o przeterminowanych zadłużeniach. Z Biurem Informacji Kredytowej współpracują wszystkie banki w Polsce, a także instytucje pozabankowe oraz firmy pożyczkowe. 1 czerwca 2022 roku do grupy dołączył polski startup Digital Fingerprints działający na rynku cyberbezpieczeństwa. 

Raport BIK to podsumowanie historii kredytowej i zobowiązań wygenerowane przez algorytmy. Pojedynczy raport to koszt 39 zł. Uzyskasz dostęp do informacji dotyczących podjętych zobowiązań zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dokument zawiera ocenę, która przyjmuje wartość od 1 do 100. W dokumencie znajdziesz również informacje o interpretacji wyniku oraz objaśnienia.

Jak wygląda raport BIK? 

W raporcie BIK znajdziesz informacje wpływające na zdolność kredytową w banku. Dokument zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych oraz finansowych. Pobierając raport masz możliwość sprawdzić historię spłaty rat oraz innych zobowiązań, m.in. opłat za prąd czy telefon. 

Wskaźnik BIK przedstawia aktualną sytuację związaną z regulowaniem zobowiązań. W raporcie znajdziesz również ocenę punktową tzw. scoring – im wyższy, tym większa szansa na pozytywną decyzję banku. Biuro Informacji Kredytowej przekazuje również informacje na temat czynników, które wpłynęły na ocenę oraz sposobów na ich podniesienie. 

Dane przedstawione w raporcie są czytelne i umożliwiają szybkie poznanie najważniejszych informacji bez względu na stopień znajomości zagadnień finansowo-kredytowych. Kolorem czerwonym zaznaczone są wszystkie negatywne informacje, np. kredyt nie jest spłacany, żółtym – opóźnienia, a zielonym – spłaty zobowiązań w terminie.  

Informacje przedstawione w raporcie pochodzą z instytucji finansowych.

Ile się czeka na raport z BIK? Dokument otrzymujesz od razu po dokonaniu płatności. 

BIK nie tylko dla indywidualnych klientów 

W jaki sposób Biuro Informacji Kredytowej wspiera przedsiębiorców? Pierwsza możliwość to wygenerowanie raportu BIK Moja Firma, który zawiera najważniejsze informacje związane z płatnościami i zobowiązaniami. Właściciel firmy może upewnić się, że nie zalega z płatnościami, a przedsiębiorstwo nie zostało wpisane do rejestru dłużników. W raporcie znajdują się informacje pozwalające ocenić kondycję finansową firmy, które zwiększają wiarygodność organizacji w oczach partnerów czy kontrahentów. Pojedynczy raport to koszt 39 zł. 

Przedsiębiorcy mają również możliwość sprawdzenia innej firmy pod względem wpisu do rejestru dłużników. Uzyskane informacje zwiększają poczucie bezpieczeństwa w relacjach. Osoba weryfikująca partnera czy dostawcę zyskuje pewność, że zobowiązania i faktury będą opłacane w terminie. Raport jest krótki i czytelny – zawiera wskaźnik wypłacalności firmy. Istnieje również możliwość sprawdzenia szczegółów dotyczących ewentualnego zadłużenia. 

BIK pozwala na aktywację alertów dotyczących sytuacji kontrahenta (problemów z wypłacalnością) oraz parametrów dotyczących własnej firmy. 

Total
2
Shares
Poprzedni wpis
akceleratory biznesu

Akceleratory biznesu. Korzyści i wady uczestnictwa

Następny Wpis
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Powiązane wpisy

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Więcej

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca musi spełniać odpowiednie warunki w zakresie obrotów, liczby pracowników czy aktywów. Największą korzyścią z przynależności do kategorii jest dostęp do różnego rodzaju planów i programów wspierających. Czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorca?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA