Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu oraz całym 2022 roku. Łączna wartość obligacji sprzedanych przez cały ubiegły rok była rekordowa i wyniosła 57,1 mld zł. Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie od kilku lat. Nabywcy najchętniej sięgali po obligacje 4-letnie, a najrzadziej po 12-miesięczne premiowe.

W Polsce najpopularniejsze są obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Rzadziej dostępne są instrumenty gminne albo korporacyjne, a jeżeli występują to wyłącznie na rynku niepublicznym. Obligacje dzieli się również uwzględniając kryterium oprocentowania. Różnorodność ofert sprawia, że większość inwestorów prywatnych i podmiotów prawnych znajduje formę dopasowaną do własnego portfela. Dlaczego warto mieć obligacje w portfelu inwestycyjnym? Główną zaletą jest bezpieczeństwo. Obligacje skarbowe wyróżniają się również prostotą strukturą, a ich zakup nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. To również łatwo dostępne instrumenty finansowe, których obsługą zajmuje się Bank PKO BP, a od niedawna również Bank Pekao S.A.

Wyniki sprzedaży obligacji Skarbu Państwa w grudniu

Łączna wartość obligacji sprzedanych w grudniu wyniosła 1,988 mln zł.

W grudniu Ministerstwo Finansów sprzedało następujące obligacje:  

 • 4-letnie (COI1226) – 1,093,1 mln zł,
 • 10-letnie (EDO1232) – 425,7 mln zł.
 • 1-roczne (ROR1223) – 215,3 mln zł,
 • 3-miesięczne (OTS0323) – 77,6 mln zł,
 • 3-letnie (TOS1225) – 70,7 mln zł,
 • 2-letnie (DOR1224) – 68,9 mln zł.

Największy udział w strukturze sprzedaży wygenerowały obligacje 4-letnie. Na drugim miejscu znalazły się obligacje 10-letnie, a podium zamknęły 1-roczne. 

Ile sprzedano obligacji w 2022 roku? 

W 2022 r. zanotowano kolejny rekordowy wynik. Od kilku lat popularność obligacji oszczędnościowych rośnie. W minionym roku sprzedano instrumenty o łącznej wartości 57,1 mld zł. W 2021 r. obligacje wygenerowały 43,32 mld zł, a w 2020 r. – 28,39 mld zł. 

Wartość sprzedaży obligacji w 2022 r. z podziałem na rodzaje: 

 • 4-letnie – 24,154,5 mln zł,
 • 1-roczne – 12,358,0 mln zł,
 • 3-miesięczne – 8,862,7 mln zł,
 • 10-letnie – 5,905,9 mln zł,
 • 2-letnie – 3,726,2 mln zł,
 • 3-letnie – 1,160,5 mln zł,
 • Obligacje rodzinne – 516,0 mln zł.
 • 12-miesięczne premiowe – 428,0 mln zł.

W 2022 r. nabywcy sięgali przede wszystkim po obligacje 4-letnie, które stanowiły 42,3 proc. struktury sprzedaży. Oprocentowanie instrumentów powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o marżę. Następne 1- roczne (21,6 proc.), które zostały wprowadzone do sprzedaży w czerwcu, a oprocentowanie powiązane jest z wysokością stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Na trzecim miejscu znalazły się 3-miesięczne obligacje (15,5 proc.), czyli instrumenty o stałym oprocentowaniu i zysku znanym z góry. 

W ofercie Skarbu Państwa w 2022 r. pojawiły się nowe propozycje. 

 • 1-roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR) ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o marżę, 
 • 2-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR) ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o marżę, 
 • 3-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (TOS), nabywca zna zysk z góry.
Jak kupić obligacje Skarbu Państwa? Drugi emitent już dostępny

Przez wiele lat jedynym agentem emisji w Polsce był Bank PKO BP. W 2022 r. funkcję objął również Bank Pekao. Obecnie nabywcy mogą dokonać zakupu w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz Oddziałach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem Internetu albo infolinii. Szczegóły dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego, ale również sieci punktów sprzedaży obligacji – placówkach Banku Pekao S.A. oraz w kanałach zdalnych – bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay. Więcej informacji dostępnych na stronie Banku Pekao.

Total
4
Shares
Poprzedni wpis

Odmrożenie rynku kredytów hipotecznych w 2023 r. – czy to możliwe?

Następny Wpis

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Powiązane wpisy

Złoto może odzyskać blask

W okresie podwyższonej zmienności na rynku kapitałowym wielu analityków rekomenduje inwestycje w realne aktywa. Podobnie teraz, w czasie wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego na wielu rynkach, zespół Goldman Sachs wskazuje, że podejmowanie tego typu decyzji inwestycyjnych jest warte uwagi, szczególnie jeśli chodzi o złoto.
Więcej

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA