Przejęcie Activision Blizzard

Microsoft planuje przejąć jednego z największych producentów gier na świecie, a tym samym jednego ze swoich większych konkurentów w tym obszarze. Na celownik koncernu trafił Activision Blizzard.

Zapowiedziana transakcja będzie jedną z największych w tej branży. Microsoft ma w przyszłym roku zakupić akcje Activision Blizzard po 95 dolarów, co łącznie da wartość 68,7 miliarda dolarów. Cała kwota ma zostać pokryta w gotówce. Co warto dodać, deklarowane 95 dolarów za akcję to około 50% więcej niż obecna wartość rynkowa spółki.

Władze Microsoftu deklarują, że przejęcie ma być ważnym krokiem na drodze do budowy metawersum, czyli wirtualnego następcy Internetu, w którym zachodzić będą interakcje między użytkownikami dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Koncepcja ta rozgrzewa umysły twórców rozrywki i rozwiązań cyfrowych na całym świecie. Nie dziwi więc, że branżowy gigant również planuje podjąć wyzwanie podboju ten nowej części rynku.

Activision Blizzard – geniusz z problemami

Dotychczas spółka Activision Blizzard należała do grona największych konkurentów Microsoftu, jeśli chodzi o produkcję gier. Odpowiada ona za takie tytuły jak  Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush. Wszystkie wymienione zajmują czołowe miejsca na listach sprzedaży i gromadzą wokół siebie rzesze fanów. Ostatnie miesiące nie były jednak łaskawe dla Activision Blizzard. Na reputacji studia mocno ciążą niedawne zarzuty od dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne. Równie poważne problemy wynikają z przeprowadzonego przez agencję SEC śledztwa, którego spółka była przedmiotem. Microsoft może dać szansę spółce na odzyskanie dawnego blasku. Sam koncern sporo ryzykuje, podejmując decyzję o przejęciu firmy z tak istotnymi problemami wewnętrznymi. Po finalizacji transakcji wszelkie nieetyczne zachowania będą kładły się cieniem również na amerykańskim gigancie. Eksperci wierzą jednak, że będzie on w stanie zarządzić zmianą w spółce, w taki sposób, aby podobne oskarżenia się nie powtórzyły.

Microsoft na podium wśród producentów gier

Finalizacja transakcji przejęcia zapewni Microsoft przecie miejsce na rynku gier pod względem przychodów. Spółka pokona Nintendo, a przed nią znajdować się będą już tylko Sony i Tencent.  Warto wspomnieć, że przejęcie Activision Blizzard jest kolejną tego typu transakcją Microsoftu w ostatnim czasie. Tylko w 2021 r. koncern nabył spółkę ZeniMax Media, potężnego producenta gier, płacąc za nią 7,5 mld dolarów.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Znamy premierę gry Drill Deal – Oil Tycoon

Następny Wpis

Bieszczadzki survival dla odważnych, czyli Odludzie od VeCube Studio

Powiązane wpisy

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Więcej

Nie tylko IT. Prawdy i mity na temat pracy zdalnej

Pandemia sprawiła, że praca zdalna zyskała na popularności. Konieczność izolacji wymusiła na wielu firmach szybszą transformację cyfrową, a nowoczesne rozwiązania stały się codziennością. Wiele firm zrezygnowało z biur stacjonarnych albo ograniczyło wynajmowaną przestrzeń. Coraz częściej standardem jest praca w modelu hybrydowym, a także możliwość wykonywania wszystkich obowiązków zdalnie.
Więcej

4 ścieżki wyjścia z inwestycji. Jakie są najpopularniejsze możliwości exitu?

Inwestorzy i founderzy omawiają zasady wyjścia z inwestycji (exit) jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o finansowaniu. Inwestycja i zaangażowanie w projekt trwa zazwyczaj kilka lat, a po upływie określonego czasu fundusz venture capital czy prywatny inwestor opuszcza inwestycję. Obie strony muszą przygotować się do etapu zabezpieczając własne interesy.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA