fbpx

Plany GPW na 2022 rok

Avatar photo
Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.

Kolejka do IPO na GPW

W tej chwili 18 spółek oczekuje na zatwierdzenie prospektów emisyjnych przez Komisję Nadzoru Finansowego – niezbędny krok przed wejściem na giełdę. Nie jest to ostatnie słowo GPW na ten rok. Rynek spodziewa się, że IPO będzie więcej. Już na początku stycznia zadebiutował producent gier – Road Studio. W kolejce w KNF czekają m.in. Event Horizon, Desa Unicum, Oferteo i Transition Technologies.

2021 rok był szczególnie udany dla GPW nie tylko ze względu na liczbę nowych spółek, ale też ich rozpoznawalność i łączną wartość IPO. Patrząc na statystyki za minione 12 miesięcy, dla NewConnect był to najlepszy od pięciu lat rok, jeżeli chodzi o debiuty. Wspomniana łączna wartość wszystkich IPO wyniosła aż 9 miliardów złotych – nieco mniej niż w 2020 roku, kiedy kwota ta wyniosła 10,6 mld złotych. Trzeba jednak podkreślić, że wtedy aż 10,3 mld złotych przypadło na IPO Allegro. Dla porównania w 2019 łączna wartość debiutów wyniosła 65,9 miliona złotych. W 2021 roku największymi spółkami wchodzącymi na GPW były Grupa Pepco, Huuuge Inc. i Grupa Pracuj.

Technologiczny postęp warszawskiej giełdy

Nowe spółki nie stanowią jedynego wyznacznika rozwoju warszawskiej giełdy. Zaliczyć do nich można także postępującą cyfryzację rynku kapitałowego. GPW jest bowiem nie tylko regulatorem obrotu instrumentami finansowymi, ale także spółką dostarczającą innowacyjne rozwiązania technologiczne. Za przykład nich posłuży plan uruchomienia w 2022 roku produkcji indeksów. Będą one tworzone na zamówienie konkretnych podmiotów, na przykład towarzystw funduszy inwestycyjnych, które potrzebują benchmarków dla swoich subfunduszy. Część indeksów zaś będzie publiczna – dostępna dla całego rynku.

Prace nad udostępnieniem kalkulatora indeksów trwają już 2,5 roku. Dotychczas korzystać mogła z niego spółka GPW Benchmark. Za stworzenie kalkulatora odpowiada podmiot GPW Tech. Rynek czeka na jego wdrożenie na szeroką skalę, ponieważ umożliwi on obliczanie w czasie rzeczywistym szerokiej gamy wskaźników rynku kapitałowego. Szczególnie ważna jest możliwość ich „szycia na miarę” dzięki możliwości zasilania narzędzia danymi zewnętrznymi.

Rok 2022 na warszawskim parkiecie ma upłynąć także pod znakiem spółek gamingowych. Po pierwsze zapowiedziano giełdowe debiuty kilku z nich. Już dziś zaś ten sektor napędza GPW – notowanych jest łącznie ponad 70 spółek. To wiąże się z jednym najważniejszych wydarzeń na polskiej giełdzie w 2022 roku – publikacją nowego indeksu grupującego podmioty z branży gamingowej – WIG-gry. W jego portfelu mają znaleźć się akcje notowanych na GPW producentów gier komputerowych, konsolowych, przeglądarkowych i mobilnych. Dotychczas publikowany WIG.GAMES, w którego skład wchodzi 5 spółek (CD Projekt, CI Games, 11 bit studios, PlayWay i Ten Square Games) z dniem publikacji nowego indeksu zamieni nazwę na WIG.GAMES5. Zmiany te zostały zaplanowane na 21 marca tego roku. Celem utworzenia nowego, szerszego indeksu jest umożliwienie śledzenia kondycji wszystkich notowanych spółek z tego sektora, także tych najbardziej płynnych. Co więcej, umożliwi on tworzenie atrakcyjnych dla inwestorów produktów finansowych – instrumentów pochodnych, ETF-ów.

Okazje poza granicami Polski

Jak deklaruje prezes Giełdy Papierów Wartościowych, dr Marek Dietl, nadchodzące miesiące to także kontynuacja rozmów ze środkowoeuropejskimi spółkami, które mogłyby z powodzeniem debiutować na warszawskim parkiecie. W tym regionie nie brakuje potencjalnych jednorożców, które w najbliższym czasie mogą chcieć wejść do publicznego obrotu. Przykładem może być wielomiliardowy debiut Allegro, który był precedensem w tej części świata. Dotychczas tak duże IPO były kojarzone raczej z wysoko rozwiniętymi państwami, jak USA, kraje Europy Zachodniej lub Japonia. To znak, że w Europie Środkowowschodniej drzemie potencjał, który może zostać w niedługim czasie dostrzeżony i wykorzystany przez inwestorów.

Poza wspomnianymi wydarzeniami i planami 2022 rok będzie obfitował w wiele projektów, w które GPW jest mocno zaangażowana. Do najistotniejszych należą Inicjatywa Giełd Trójmorza, GPW Private Market i „Polski Cyfrowy Operator Logistyczny”. Obok swoich własnych celów mają one jeden nadrzędny – umocnienie roli GPW na rynku międzynarodowym.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zielona rewolucja wśród startupów

Następny Wpis

3 produkcje White Pig Games, które musisz znać

Powiązane wpisy

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Chociaż sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż budzi wiele niepewności, inwestorzy zaczynają szukać okazji. Bartosz Pakulski, analityk (Investment Analyst) z Flash Ventures ASI przekonuje, że okres zakupowy potrwa nawet do drugiej połowy 2023 roku. Większość inwestorów zmaga się jednak z obawami, które nie są bezpodstawne. Co może wydarzyć się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy?
Avatar photo
Więcej