fbpx

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Avatar photo
Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?

W rozmowie z Radio Zet minister rolnictwa skomentował podwyżki cen żywności i wpływ sytuacji w Ukrainie na polską i światową gospodarkę. Kowalczyk podkreśla, że Polska posiada wystarczające zasoby surowców niezbędnych do produkcji żywności dla mieszkańców i ponad 2 mln emigrantów z Ukrainy. 

Wzrost cen żywności nie wyhamuje  

Minister rolnictwa prognozuje, że jeżeli sytuacja w Ukrainie nie ulegnie zmianie, wzrost cen żywności nie wyhamuje. Zdaniem Kowalczyka podwyżka wyniesie nawet od 25 do 30 proc. w stosunku rok do roku. Dużą rolę odgrywa blokada portów na Morzu Czerwonym uniemożliwiającą eksport do światowych gospodarek. Braki zaczną być zauważalne w drugim półroczu. Kryzys zbożowy staje się coraz bardziej prawdopodobny. 

W najbliższym czasie, żadne prognozy nie przewidują wyhamowania wzrostu cen surowców rolnych. Głównym powodem wzrostu cen zbóż jest konflikt zbrojny między Rosją i Ukrainą, które są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów – komentuje Bartosz Pakulski analityk inwestycyjny Flash Ventures. – Dodatkowym argumentem opowiadającym za kolejnymi podwyżkami cen surowców rolnych mogą być niekorzystne warunki pogodowe, które jak co roku są czynnikiem losowym – dodaje. 

Czy w Polsce zabraknie żywności? 

Polacy nie muszą obawiać się braków żywności. Szef MRiRW podkreśla, że Polska posiada wystarczającą ilość zasobów oraz wciąż eksportuje produkty i surowce za granicę. Największe problemy mogą spotkać kraje Bliskiego Wschodu oraz część państw arabskich, które są największymi odbiorcami zbóż z Rosji i Ukrainy. 

Oprócz zbóż rosną również ceny olei żywnościowych. W następnej kolejności wzrosną ceny produktów pochodzenia zwierzęcego – pasze stanowią ważny czynnik produkcji. 

Rosnąca inflacja i rynek inwestycji w surowce rolne 

Podwyżki na rynku żywności to kolejny impuls sprzyjający wzrostowi inflacji na świecie. Z kolei inwestycje w surowce rolne wciąż generują zyski. Popyt na zboża, kawę czy kakao nigdy nie zniknie, trudno również znaleźć substytuty. Inwestycje w surowce to dobra alternatywa dla akcji i obligacji ale również sposób na dywersyfikację portfela. 

Z perspektywy inwestora, hossa na giełdach produktów rolnych wciąż trwa – CRB Commodity Index (^CRY), najbardziej znany indeks śledzący rynek surowców urósł od początku roku o 31 proc. – zwraca uwagę Bartosz Pakulski. 

Wśród najpopularniejszych instrumentów na rynku surowców można wymienić inwestycje poprzez fundusze, certyfikaty strukturyzowane czy inwestycje w kontrakty terminowe oraz inwestycje CFD oparte o kontrakty terminowe. 

Warto przypomnieć, że inwestując w surowce rolne, należy uważnie wybierać instrumenty, ponieważ większość z nich jest silnie lewarowana – komentuje Bartosz Pakulski. – Dobry przykład to kontrakty terminowe oraz instrumenty CFD. Na rynku dochodzi do dużych i gwałtownych wahań, które mogą spowodować znaczące straty w naszym portfolio. Warto zabezpieczyć transakcję za pomocą zlecenia stop loss, które pozwoli zminimalizować stratę – wyjaśnia. 

Total
27
Shares
Poprzedni wpis

UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Następny Wpis

4 pomysły na skuteczny gaming marketing

Powiązane wpisy

BLIK w Polsce triumfuje. Polacy coraz chętniej wybierają płatności online

BLIK przedstawił wyniki za pierwszy kwartał br. Z danych wynika, że od stycznia do końca marca użytkownicy zrealizowali łącznie 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł. Dodatkowo liczba transakcji wykonanych od początku funkcjonowania, przekroczyła 3 mld. BLIK osiąga coraz lepsze wyniki w terminach POS (+94 proc. rok do roku) oraz przelewach na telefon BLIK (+88 proc. rok do roku). Polacy coraz chętniej wybierają nowoczesne formy płatności.
Avatar photo
Więcej

Skandal na największej giełdzie kryptowalut

Największa na świecie giełda kryptowalut, Binance, oraz jej założyciel, Changpeng Zhao, przyznali się do przyzwolenia na pranie brudnych pieniędzy, omijania sankcji, i innych nielegalnych działań. W wyniku wieloletniego śledztwa, prokurator generalny Merrick Garland ogłosił, że firma będzie musiała zapłacić karę ponad 4 miliardów dolarów, a zarówno Zhao, jak i dyrektor ds. zgodności z regulacjami, Samuel Lim, usłyszą zarzuty karne.
Avatar photo
Więcej