Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?

W rozmowie z Radio Zet minister rolnictwa skomentował podwyżki cen żywności i wpływ sytuacji w Ukrainie na polską i światową gospodarkę. Kowalczyk podkreśla, że Polska posiada wystarczające zasoby surowców niezbędnych do produkcji żywności dla mieszkańców i ponad 2 mln emigrantów z Ukrainy. 

Wzrost cen żywności nie wyhamuje  

Minister rolnictwa prognozuje, że jeżeli sytuacja w Ukrainie nie ulegnie zmianie, wzrost cen żywności nie wyhamuje. Zdaniem Kowalczyka podwyżka wyniesie nawet od 25 do 30 proc. w stosunku rok do roku. Dużą rolę odgrywa blokada portów na Morzu Czerwonym uniemożliwiającą eksport do światowych gospodarek. Braki zaczną być zauważalne w drugim półroczu. Kryzys zbożowy staje się coraz bardziej prawdopodobny. 

W najbliższym czasie, żadne prognozy nie przewidują wyhamowania wzrostu cen surowców rolnych. Głównym powodem wzrostu cen zbóż jest konflikt zbrojny między Rosją i Ukrainą, które są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów – komentuje Bartosz Pakulski analityk inwestycyjny Flash Ventures. – Dodatkowym argumentem opowiadającym za kolejnymi podwyżkami cen surowców rolnych mogą być niekorzystne warunki pogodowe, które jak co roku są czynnikiem losowym – dodaje. 

Czy w Polsce zabraknie żywności? 

Polacy nie muszą obawiać się braków żywności. Szef MRiRW podkreśla, że Polska posiada wystarczającą ilość zasobów oraz wciąż eksportuje produkty i surowce za granicę. Największe problemy mogą spotkać kraje Bliskiego Wschodu oraz część państw arabskich, które są największymi odbiorcami zbóż z Rosji i Ukrainy. 

Oprócz zbóż rosną również ceny olei żywnościowych. W następnej kolejności wzrosną ceny produktów pochodzenia zwierzęcego – pasze stanowią ważny czynnik produkcji. 

Rosnąca inflacja i rynek inwestycji w surowce rolne 

Podwyżki na rynku żywności to kolejny impuls sprzyjający wzrostowi inflacji na świecie. Z kolei inwestycje w surowce rolne wciąż generują zyski. Popyt na zboża, kawę czy kakao nigdy nie zniknie, trudno również znaleźć substytuty. Inwestycje w surowce to dobra alternatywa dla akcji i obligacji ale również sposób na dywersyfikację portfela. 

Z perspektywy inwestora, hossa na giełdach produktów rolnych wciąż trwa – CRB Commodity Index (^CRY), najbardziej znany indeks śledzący rynek surowców urósł od początku roku o 31 proc. – zwraca uwagę Bartosz Pakulski. 

Wśród najpopularniejszych instrumentów na rynku surowców można wymienić inwestycje poprzez fundusze, certyfikaty strukturyzowane czy inwestycje w kontrakty terminowe oraz inwestycje CFD oparte o kontrakty terminowe. 

Warto przypomnieć, że inwestując w surowce rolne, należy uważnie wybierać instrumenty, ponieważ większość z nich jest silnie lewarowana – komentuje Bartosz Pakulski. – Dobry przykład to kontrakty terminowe oraz instrumenty CFD. Na rynku dochodzi do dużych i gwałtownych wahań, które mogą spowodować znaczące straty w naszym portfolio. Warto zabezpieczyć transakcję za pomocą zlecenia stop loss, które pozwoli zminimalizować stratę – wyjaśnia. 

Total
27
Shares
Poprzedni wpis

UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Następny Wpis

4 pomysły na skuteczny gaming marketing

Powiązane wpisy

56 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce

Ruszyły prace nad pierwszą elektrownią atomową w Polsce. Od kilku tygodni media donoszą o kolejnych ustaleniach i wyborze amerykańskiego partnera do dostarczenia technologii jądrowej. W kraju od lat mówiło się o budowie elektrowni jądrowej, a w niektórych środowiskach Polacy byli podzieleni. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Social Changes na zlecenie wPolityce.pl wynika, że aż 56 proc. Polaków ma pozytywne zdanie dotyczące budowy elektrowni.
Więcej

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Rok 2022 był wymagający dla większości branż w Polsce i na świecie. Trudności nie ominęły również leasingu na rynku samochodów osobowych. Na początku roku specjaliści spodziewali się odbicia po pandemii, która trwała blisko dwa lata. Tymczasem na arenie globalnej pojawiło się kolejne zagrożenie. Wojna w Ukrainie sprawiła, że sytuacja w łańcuchach dostaw znowu stała się niepewna. Jak będzie wyglądał 2023 r.? Eksperci PKO Leasing przedstawili cztery główne trendy dotyczące leasingu samochodów osobowych.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA