Krajowy System e-Faktur. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Krajowy System e-Faktur obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy wie, czym jest i jakie korzyści zapewnia. Polska to czwarty kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził e-Fakturę. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale rząd zapowiada wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego już od 2024 roku.
freepik.com

e-Faktura to kolejna dopuszczona forma udokumentowania sprzedaży. Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze tradycyjne faktury papierowe oraz faktury elektroniczne. 

Krajowy System e-Faktur – czym jest i jakie zmiany wprowadza? 

Krajowy System e-Faktur to program informatyczny o zasięgu ogólnokrajowym pozwalający na wystawianie oraz odbieranie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych.

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obejmują m.in. uproszczenie i ulepszenie przepisów dotyczących fakturowania. Krajowy System e-Faktur pozwala również na przechowywania i archiwizowanie dokumentów, a także analizę oraz kontrolę danych z faktur. 

System ma zwiększyć skuteczność działań przeciwko nieprawidłowościom w podatkach, głównie VAT, akcyzowym oraz dochodowych. 

Przy wdrożeniu, wiceminister finansów Jan Sarnowski, zwracał uwagę, że e-Faktura to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Ustrukturyzowany charakter sprawia, że praca jest łatwiejsza – nie trzeba szukać konkretnych danych, ponieważ zawsze znajdą się w tym samym miejscu. Podkreślił również znaczenie systemu w zwalczaniu wyłudzeń VAT. Analiza danych pozwala na szybkie wykrycie przestępstw, a czas kontaktu z podejrzanym skraca się nawet do kilku tygodni.  

Korzyści dla przedsiębiorców

Jakie korzyści zapewnia Krajowy System e-Faktur dla przedsiębiorców? 

Po pierwsze, firmy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku VAT – dane przedstawione przez ministerstwo wskazują, że zwrot następuje nawet o ⅓ szybciej, w praktyce skraca się o 20 dni. Zamiast 60 dni czeka się 40. 

Krajowy System e-Faktur to również bezpieczeństwo i wygoda. Dokument zostaje w bazie, nie zgubi się ani nie zniknie. Przedsiębiorca ma również większą pewność, że faktura trafi do odbiorcy.

E-Faktura wydawana jest według określonego wzorca, co przyspiesza i ułatwia pracę. Standaryzacja sprawia również, że rozliczanie i księgowanie jest łatwiejsze. Firma nie musi przechowywać faktur we własnych strukturach – wszystko zostaje w administracji KSeF przez następne 10 lat. Dużym ułatwieniem jest również brak konieczności przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Organy podatkowe mogą sprawdzić dane w systemie. 

Krajowy System e-Faktur – dla kogo? 

Do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur uprawnieni są: 

  • przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, 
  • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, 
  • podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
Jak wygląda e-Faktura? 

Ustrukturyzowane faktury mają format xml i są w pełni zgodne ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Czy e-Faktura zastąpi fakturę tradycyjna? 

Obecnie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur nie jest obowiązkowe, a e-Faktura to jedna z możliwych form. Ustrukturyzowane faktury w najbliższym czasie nie wyprą tradycyjnych rozwiązań, które jednak z czasem zaczną tracić popularność. Dokumenty papierowe znikną z obiegu, jeżeli Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny. 

W Polsce usługi cyfryzacji rozwijają się z roku na rok. Rada Unii Europejskiej wydała zgodę na wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. 

Total
11
Shares
Poprzedni wpis
materiały budowlane

Ceny materiałów budowlanych 2022. Kiedy zaczną spadać i za co płacimy najwięcej?

Następny Wpis

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Powiązane wpisy
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Trudno wyobrazić sobie firmę, która osiąga wysokie wyniki finansowe i realizuje założone cele bez lojalnych klientów i poparcia środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego. Narzędzia wykorzystywane przez Public Relations pozwalają nawiązać długofalowe relacje i zyskać publiczność pozytywnie nastawioną do podejmowanych działań. Kształtowanie wizerunku to ciągła praca. W dynamicznym otoczeniu nic nie jest dane raz na zawsze.
Więcej

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA