Kosmiczna szansa SatRevolution

Amerykański gigant – Virgin Orbit – postanowił zainwestować 30 milionów dolarów w polską spółkę SatRevolution. Zanosi się na prawdziwą rewolucję.

Virgin Orbit – starter pack do kosmosu

Virgin Orbit jest spółką w ramach Grupy Virgin , która świadczy usługi startowe dla małych satelitów. Obecnie firma mieści się w Long Beach w Kalifornii i zatrudnia ponad 300 pracowników. Na jej czele stoi prezydent Dan Hart, były wiceprezes rządowych systemów satelitarnych w Boeingu.

Firma została utworzona w 2017 roku w celu opracowania rakiety LauncherOne, korzystającej z Boeinga 747-400 jako narzędzia do wyniesienia w powietrze. Wcześniej był to projekt należący do Virgin Galactic.

17 stycznia 2021 r. należący do przedsiębiorstwa LauncherOne z powodzeniem wszedł na orbitę i  rozmieścił na niej 10 satelitów SatCube.

SatRevolution – polski wkład w podbój Wszechświata

Firma SatRevolution specjalizuje się w produkcji, projektowaniu i eksploatacji satelitów, nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych. W spektrum jej działalności znajdziemy także analizę danych z różnym stopniu związanych z pracą satelitów, a także z funkcjonowaniem samego kosmosu. Plany spółki na przyszłość są imponujące – jej przedstawiciele deklarują chęć stania się czołowym operatorem satelitów do obserwacji naszej planety. Dotychczas SatRevolution z powodzeniem wysłało na orbitę dwa satelity: STORK-4 oraz STORK-5. Wydarzenie to rozpoczęło proces budowy własnej konstelacji.

Aby osiągnąć cel – status znaczącej spółki w przemyśle kosmicznym – wrocławianie planują podwoić zatrudnienie. Tworzą również dział odpowiedzialny za misje kosmiczne Mission Operations.

SatRevolution i Virgin Orbit łączą siły

Brytyjska firma Virgin Orbit, należąca do miliardera sir Richarda Bransona, postanowiła połączyć siły z polskim podmiotem – SatRevolution, równocześnie inwestując w niego 30 milionów dolarów. Obie spółki planują wspólną misję o nazwie Above the Clouds. W przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane dwa nanosatelity – STORK-3 i SteamSat-2. Oba urządzenia to polska produkcja. Wkładem Virgin Orbit w to wydarzenie będzie wykorzystanie rakiety LauncherOne, która zostanie wystrzelona z pokładu Boeinga 747, do wyniesienia satelitów na orbitę.

SatRev papierkiem lakmusowym dla polskiego VC?

Zdaniem Marcina Kostrzewy, eksperta rynku venture capital, transakcja pomiędzy SatRevolution a Vrigin Orbit może być dowodem na to, że polskie projekty są na tyle jakościowe i innowacyjne, że są w stanie przyciągać zagranicznych inwestorów.  Jeżeli współpraca się powiedzie, wyślemy światu jasny sygnał – w naszym kraju powstają przedsięwzięcia, w które warto inwestować. Czas pokaże, czy SatRevulution zyska miano polskiego jednorożca i zwróci oczy inwestorów na nadwiślańskie projekty.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Następny Wpis

Jak wygląda proces inwestycyjny w startup? Dobre praktyki

Powiązane wpisy

Narzędzia content marketingu. Co składa się na content marketing?

Prawie połowa użytkowników sieci w Polsce blokuje wyświetlanie reklam na stronach internetowych. Użytkownicy są coraz bardziej odporni na tradycyjne formy reklam zarówno w Internecie, jak i offline. Banery, spoty reklamowe czy hasła zachęcające do zakupów przestają spełniać swoją rolę. Klienci oczekują większej personalizacji i materiałów, które zapewnią więcej niż tylko kolejne nawoływanie do tanich zakupów. Rozwiązaniem są nowoczesne formy marketingu rezygnujące z monologu firmy na rzecz dialogu z odbiorcą. Jedną z nich jest content marketing.
Więcej
lider

Jak być dobrym liderem i dlaczego warto?

Dobry lider inspiruje, zaraża energią i wyznacza kierunki rozwoju firmy. Dobrą praktyką w startupie jest nie opieranie całej działalności na jednej osobie - founderze. Styl zarządzania lider-lider pozwala realizować założone cele i mierzyć dużo wyżej.
Więcej

Innowacja w biznesie – czym jest?

Innowacja w biznesie to jedno ze słów kluczowych, które pojawia się w misjach i wizjach, kampaniach marketingowych, podczas prezentacji czy wywiadów. Wiele organizacji chce uchodzić za innowacyjne, nie tylko startupy. W ogólnej świadomości innowacja często bywa łączona z technologią. To jednak dużo szersze pojęcie obejmujące nie tylko produkt, ale także proces, organizację czy marketing.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA