Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę?

Przedsiębiorca zakładając firmę wybiera formę prowadzenia działalności. W Polsce dużą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Formę prawną prowadzenia działalności można zmienić w trakcie funkcjonowania biznesu. Czym jest przekształcenie i o czym warto pamiętać zmieniając formę prawną z jednoosobowej działalności?

Kilka lat na rynku i wysokie przychody to cechy wyróżniające jednoosobową działalność, którą czeka przekształcenie w spółkę z o.o. Wraz z rozwojem biznesu przedsiębiorcy szukają optymalizacji biznesu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala m.in. na ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy do wielkości wniesionych środków. Dużą zaletą jest również niski minimalny kapitał zakładowy wynoszący 5 tys. zł. Spółkę z o.o. może również prowadzić jedna osoba.

Przekształcenie formy prawnej działalności – na czym polega i kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorcy decydują się na zmianę formy działalności z różnych przyczyn. Wśród najpopularniejszych można wymienić m.in. dostęp do kapitału zewnętrznego i pozyskanie inwestora, możliwość wprowadzenia spółki na giełdę czy obniżenie kosztów działalności.  

Przekształcenie odbywa się w sposób płynny – przedsiębiorca nie musi likwidować dotychczasowej działalności. 

Zmiana formy prawnej może nastąpić w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, która zdecyduje się na jednoosobową spółkę kapitałową. Prawo dopuszcza również przekształcenie spółki cywilnej w dowolną spółkę handlową. Należy jednak pamiętać, że zmiana na spółkę jawną odbywa się w ramach uproszczonej procedury. W przypadku spółki komandytowej, akcyjnej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest przekształcenie w dowolną spółkę handlową. 

Zasada kontynuacji zakłada, że po przekształceniu spółka posiada dotychczasowe prawa i obowiązki. Nie ma konieczności aneksowania umów, ubiegania się o zezwolenia, koncesje czy ulgi.  

Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zmiana formy prawnej wymaga odpowiedniego przygotowania. Przedsiębiorca tworzy plan działania, który następnie weryfikuje biegły rewident. Plan musi mieć formę aktu notarialnego. Niezbędne są również załączniki czyli wycena składników majątku oraz 

sprawozdanie finansowe. Przedsiębiorca ma obowiązek dołączenia również aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także oświadczenia o zmianie formy prawnej. 

Spółka wymaga powołania zarządu – może być on jednoosobowy.

Kolejny krok to podpisanie umowy i rejestracja podmiotu w KRS. Przedsiębiorca zostaje wykreślony z CEIDG. Musi również złożyć wniosek w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o ogłoszenie przekształcenia. 

Decydując się na spółkę odpowiedzialność przedsiębiorcy zostaje ograniczona, ale jednocześnie zachowuje wszystkie obowiązki i prawa. Mimo tego, że otrzymuje nowy NIP oraz REGON wszystkie zawarte dotychczas umowy pozostają ważne. Spółka musi posiadać pełną księgowość. Płaci również CIT. 

Kiedy przekształcenie wchodzi w życie? Nowa forma działalności zaczyna obowiązywać, gdy spółka została zarejestrowana w KRS. Przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 7 dni od wpisania złożyć wniosek o wypisanie z CEIDG.

Obowiązki po zmianie formy prawnej 

Przedsiębiorca ma również obowiązki związane z ZUS. W ciągu 7 dni od rejestracji w KRS należy wyrejestrować dotychczasową działalność z ubezpieczeń, a następnie zgłosić nową formę do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych. 

Kolejny obowiązek to złożenie danych uzupełniających do urzędu skarbowego. Spółka ma na to 21 dni od rejestracji w KRS. 

Przedsiębiorcy dotychczas zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT mają obowiązek zgłoszenia zakończenia wykonywania czynności za pomocą określonego formularza. Jeżeli spółka chce należeć do czynnych podatników musi zgłosić się w urzędzie skarbowym. 

Przedsiębiorca musi poinformować klientów i kontrahentów o zmianie formy prawnej. 

Total
9
Shares
Poprzedni wpis

Outsourcing – kiedy zdecydować się na zewnętrzne wsparcie?

Następny Wpis

Nie tylko IT. Prawdy i mity na temat pracy zdalnej

Powiązane wpisy

Plany GPW na 2022 rok

Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.
Więcej

Portowanie – pracochłonne odtwarzanie czy szansa na dochodowy biznes w branży gier?

Przenoszenie gier komputerowych na inne platformy sprzętowe to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gier. Spółki zajmujące się portowaniem wypracowują własne modele biznesowe gwarantujące coraz lepszą pozycję na rynku. Część zajmuje się wyłącznie pracą na rzecz partnerów. Niektóre, jak 100 Games wykorzystują wiedzę i doświadczenie do tworzenia własnych produkcji.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA