Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc do lokaty kapitału. Wśród najczęściej wymienianych sposobów na zabezpieczenie, ale również pomnażanie środków wymienia się inwestycję w złoto. Czy zawsze stanowi pewne zabezpieczenie? A może inwestorzy powielają mit bezpiecznej przystani?

Złoto cieszy się niemal niesłabnącą popularnością inwestycyjną od tysięcy lat. Obecnie kruszca nie wykorzystuje się już do płatności, nie stanowi również oparcia dla żadnej waluty. Cechy złota i ograniczona ilość na rynku sprawiają, że wciąż stanowi atrakcyjną formę lokaty kapitału. 

Inwestycja w złoto = bezpieczna przystań? 

W złoto inwestują nie tylko duże koncerny, banki czy fundusze, ale również indywidualni inwestorzy. Trwałość, podzielność i ograniczona ilość to główne cechy złota odpowiadające za atrakcyjność w oczach nabywców. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, nie można go również dodrukować tak jak gotówki. Wielu inwestorów przekonanych jest, że lokata kapitału w kruszec stanowi pewne zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą. 

Czy złoto można uznać za bezpieczną przystań finansową? Wielu inwestorów zwraca uwagę na zbyt dużą wiarę w niezawodność inwestycji w kruszec. Jak w przypadku każdej formy lokaty kapitału konieczna jest przemyślana strategia działania, wiedza na temat zjawisk ekonomicznych oraz regularne monitorowanie sytuacji gospodarczej. Inwestycja w złoto może stać się bezpieczną przystanią pod warunkiem, że inwestor wykaże się wiedzą i doświadczeniem, ale także ostrożnością. Za sukces odpowiada również dopasowanie formy inwestycji do własnego portfela.  

Jak inwestować w złoto? 

Zastanawiasz się, jak inwestować w złoto? Do wyboru masz dwie podstawowe formy – inwestycję w złoto fizyczne albo inwestycję w formie papierowej. Fizyczne złoto to biżuteria, monety kolekcjonerskie czy złoto w sztabkach. Inwestycja sprawdza się, jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu spadku wartości pieniądza. Z kolei w przypadku chęci pomnażania kapitału sprawdzą się inwestycję w złoto papierowe czyli instrumenty finansowe, których cena związana jest z wartością rynkową kruszca. 

Złoto inwestycyjne – sztabki złota i monety bulionowe 

Złoto fizyczne to często wybierana forma inwestycji. Sprawdzi się jako długoterminowy sposób na lokatę kapitału. Cena sztabek i monet to kombinacja ilości kruszca i kursu rynkowego. Zanim zdecydujesz się na inwestycje zweryfikuj producenta.

Jednostki funduszu ETF

Istnieje również możliwość inwestycji przez fundusz ETF. Zakup jednostki zabezpieczonej złotem to sposób na długoterminową inwestycję. Fundusze prowadzą również instrumenty oparte o zmiany kursu rynkowego kruszca. Jednostki są częściowo zabezpieczone fizycznym złotem. 

Kontrakty terminowe 

Wśród instrumentów bez fizycznego zakupu złota występują również kontrakty terminowe. Na uwagę zasługują kontrakty CFD na złoto generujące zyski na zmianach ceny rynkowej. Forma sprawdza się jako krótkoterminowa inwestycja, a kapitałodawca zarabia nie tylko na wzrostach cen, ale również spadkach. 

Akcje producenta złota 

Kolejny sposób na inwestycję w złoto to zakup akcji producenta albo firmy zajmującej się wydobyciem. 

W co inwestować? Zastanów się, nad własnymi oczekiwaniami. Jeżeli zależy Ci na ochronie wartości pieniądza w przyszłości postaw na formy inwestycji w złoto fizyczne. Wśród doświadczonych inwestorów sprawdzą się instrument finansowe oparte na notowaniach złota.  

W złoto warto inwestować w czasie rosnącej inflacji, kryzysów i konfliktów na skalę światową. Wraz ze wzrostem niepewności rośnie również popyt na złoto. Warto jednak pamiętać, że przy spadku inflacji spada również wartość kruszca. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Rośliny z Księżyca? Amerykańscy naukowcy udowadniają, że to możliwe

Następny Wpis

Wykończenia pod klucz – nowym standardem

Powiązane wpisy

Pierwsza rozmowa z funduszem venture capital – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze rozmowy z funduszami venture capital często przebiegają według podobnego schematu. Inwestorzy chcą poznać nie tylko konkretne dane liczbowe, ale również zespół realizujący projekt. W procesie decyzyjnym duże znaczenie ma zaangażowanie i znajomość własnego biznesu. Nawet projekt o widocznym potencjale rynkowym nie ma pewności, że otrzyma propozycje współpracy, jeżeli founder nie wykazuje pożądanych cech i zachowań.
Więcej

Złoto może odzyskać blask

W okresie podwyższonej zmienności na rynku kapitałowym wielu analityków rekomenduje inwestycje w realne aktywa. Podobnie teraz, w czasie wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego na wielu rynkach, zespół Goldman Sachs wskazuje, że podejmowanie tego typu decyzji inwestycyjnych jest warte uwagi, szczególnie jeśli chodzi o złoto.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA