W co inwestować w 2022 roku? Branże, które warto znać

Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nowych kierunków lokowania i pomnażania kapitału. Decydując się na inwestycje na giełdzie mają do dyspozycji różne instrumenty. Akcje polskich i zagranicznych spółek to jedna z najpopularniejszych form, pozwalająca osiągać wysokie stopy zwrotu. Na jakie branże warto zwrócić uwagę w 2022 roku inwestując na giełdzie?

Zanim zdecydujesz się inwestować na giełdzie w akcje spółek, upewnij się, że posiadasz niezbędną wiedzę i doświadczenie. Rozważając przeznaczenie środków na zakup akcji warto również uwzględnić dywersyfikację portfela. Angażowanie środków w akcje jednej lub kilku spółek to ryzykowne rozwiązanie ze względu na wysoką zmienność cen. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są spółki z wielu branż pogrupowane w tzw. indeksy sektorowe.

Globalne kierunki inwestycyjne

W jakie branże i sektory warto inwestować w 2022 roku? Analitycy Wells Fargo Advisors przygotowali raport 2022 Equity Sector Outlook: Back to Basics wskazujący perspektywiczne kierunki inwestycyjne na światowym rynku. Zwracają uwagę na trzy główne branże – telekomunikacja, surowce, usługi publiczne oraz nieruchomości. 

Jednocześnie eksperci podkreślają, że obecnie w każdej branży wyróżniają się projekty o dużym potencjale wzrostu. Dodają również, że inwestorzy ponownie docenią jakościowe biznesy ze stabilnym bilansem i przepływami pieniężnymi, które posiadają umiejętność wzrostu w każdych warunkach. 

Branża telekomunikacji, mediów oraz technologii to coraz dynamiczniej rozwijający się obszar. Pandemia zmieniła nawyki konsumentów nie tylko w kwestii zakupów, ale również spędzania czasu wolnego. Wiele gospodarstw domowych poprawiło jakość łączy internetowych, a interaktywne formy rozrywki i mediów stały się nową codziennością. Istotny wpływ na rozwój sektora ma także coraz większa popularność technologii 5G. 

Analitycy zwracają również uwagę na niedocenione przez wiele lat spółki z sektora surowców. Wypowiedzi ekspertów zaprezentowane w raporcie WisdomTree The Case for Investing in Broad Commodities podkreślają, że inwestycja w surowce to konieczny element długoterminowej strategii. Stanowi zabezpieczenie przed inflacją, a także zapewnia dywersyfikację portfela. 

Pozytywny wpływ, zdrowie i personalizacja 

Climate tech to branża zyskująca coraz większą popularność inwestycyjną na świecie. Rosnąca świadomość środowiskowa i społeczna, a także nowe regulacje prawne wpływają na atrakcyjność branży. Inwestorzy angażują się nie tylko ze względu na oczekiwaną wysoką stopę zwrotu, ale również chęć uczestniczenia w projektach wywierających pozytywny wpływ. Popularność zyskują spółki zajmujące się obszarem transformacji energetycznej czy zrównoważonego rolnictwa – przede wszystkim projekty związane z alternatywą dla produkcji mięsa. Zainteresowaniem cieszą się również spółki z branży biochemikaliów. 

Medtech to jedna z branż, która najwięcej zyskała podczas pandemii. Ludzie na całym świecie przekonali się, jak niezbędne, a jednocześnie komfortowe są rozwiązania medtech. Kontakt z lekarzem na odległość, narzędzia ułatwiające samodzielną diagnostykę podstawowych parametrów czy szybkie teleporady to obecnie codzienność dla wielu pacjentów. Znaczenie zyskiwać będą spółki z obszaru biotechnologii, telezdrowia oraz innowacyjnych technologii napędzanych algorytmami AI/ML. 

Pandemia przyspieszyła również rozwój e-commerce na świecie. Coraz więcej klientów zamawia produkty prosto do domu, a także korzysta z usług online w formie m.in. szkoleń czy konsultacji.  Personalizacja, szybka obsługa czy omnichannel to obecnie podstawowe elementy działań marketingowych w Internecie. Innowacyjne rozwiązania oferuje rosnąca branża Martech. Połączenie marketingu i nowych technologii w centrum stawia odbiorcę. Liczba rozwiązań oferowanych przez polskie i zagraniczne spółki stale rośnie, a ich znaczenie dla biznesu rozumie coraz więcej organizacji. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

5 najważniejszych zmian prawnych na rynku nieruchomości w 2022 r.

Następny Wpis

Jakie są obecnie trendy na rynku gamingowym?

Powiązane wpisy

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją?

Inwestycje to dobry sposób na pomnażanie oszczędności i zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Różnorodność form inwestycyjnych dostępnych na rynku pozwala lokować kapitał niemal każdemu. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie inwestycji nie tylko do wielkości posiadanych środków oraz oczekiwań, ale również doświadczenia i wiedzy inwestycyjnej. Jak wybrać inwestycję? Na co zwrócić uwagę przed zaangażowaniem kapitału?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA