Reinwestycja. Co warto wiedzieć?

Zdywersyfikowany i przemyślany portfel inwestycyjny generuje długoterminowe zyski, ale wymaga również doświadczenie oraz wiedzy. Inwestycje to ciągła sztuka wyboru oraz nie poddawania się impulsom czy emocjom. Nie każde rozwiązanie okazuje się trafione. Reinwestycja pozwala na ponowne zainwestowanie środków bez ponoszenia opłat manipulacyjnych. Inwestor musi jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych warunków.
reinwestycja

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych mogą mieć różną politykę dotyczącą reinwestycji, np. w kwestii limitu czasowego. Jednym z najważniejszych warunków jest posiadanie członkostwa w danym funduszu. 

Czym jest reinwestycja? 

Reinwestycja polega na ponownej inwestycji. W Polsce popularna jest definicja precyzująca, że jest to ponowne otrzymanie praw do jednostek uczestnictwa w funduszu po zbyciu. Polityka wielu funduszy zakłada, że przy określonych warunkach uczestnik nie musi ponosić opłat manipulacyjnych w trakcie reinwestycji. Znaczenie ma głównie limit czasowy zawarty w prospekcie funduszu. 

Reinwestycja na przykładzie lokaty bankowej  

Popularny przykład reinwestycji to lokata w banku, ale wyłącznie o oprocentowaniu złożonym – odsetki są naliczane po określonym czasie, np. dziennie czy rocznie. Mechanizm reinwestycji polega na tym, że zmienia się wysokość podstawy służącej do obliczenia prowizji. Kwota zostaje powiększona o oprocentowanie z poprzedniego okresu. Kapitał inwestora tworzą powiększające się środki. Lokata bankowa o oprocentowaniu prostym nie podlega reinwestycji – odsetki naliczane są od kwoty o niezmieniającej się wartości. 

Reinwestycja w funduszu inwestycyjnym 

Wielu inwestorów decyduje się na reinwestycję, kiedy zakupione aktywa zaczynają tracić wartość, a nawet przynoszą straty. Od aktywności i zaangażowania inwestora zależy podjęta decyzja. Część decyduje się na pogodzenie się ze stratą. Niektóre fundusze umożliwiają jednak reinwestycję polegającą na możliwości wycofania środków w ramach jednostek uczestnictwa z określonych funduszy, a następnie ponowną wpłatę bez prowizji. 

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych określają limit czasowy. Zazwyczaj w ciągu 60 –  90 dni wypłacone środki muszą ponownie zostać zainwestowane w ramach funduszu albo subfunduszu. Niektóre jednostki umożliwiają wpłatę nie tylko na fundusz, z którego środki zostały wypłacone, ale na dowolny. Warto szczegółowo zapoznać się informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym.

Inwestor może zatrzymać dalszą utratę wartości kapitału albo stratę oddalić w czasie. 

Jakie ryzyko wiąże się reinwestycją?

Z ryzykiem reinwestycji mierzą się głównie posiadacze papierów wartościowych generujących stały zysk, którzy zdecydują się na reinwestycję zwrotów z inwestycji – przede wszystkim mowa tutaj o obligacjach. Na ryzyko wpływ ma wysokość stóp procentowych, termin zapadalności oraz wartość kuponu. 

Jak zminimalizować ryzyko? Eksperci zalecają inwestycję w produkty o długim terminie ważności, a także rozważenie obligacji pozwalających generować wysokie dochody.

Total
8
Shares
Poprzedni wpis
obligacje detaliczne

Obligacje detaliczne vs hurtowe – podobieństwa i różnice. Które wybrać?

Następny Wpis
ekologiczne osiedla

Ekologiczne osiedla. 5 rozwiązań z korzyścią dla środowiska

Powiązane wpisy

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją?

Inwestycje to dobry sposób na pomnażanie oszczędności i zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Różnorodność form inwestycyjnych dostępnych na rynku pozwala lokować kapitał niemal każdemu. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie inwestycji nie tylko do wielkości posiadanych środków oraz oczekiwań, ale również doświadczenia i wiedzy inwestycyjnej. Jak wybrać inwestycję? Na co zwrócić uwagę przed zaangażowaniem kapitału?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA