Obligacje detaliczne vs hurtowe – podobieństwa i różnice. Które wybrać?

Obligacje uznawane są za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe na świecie. Wśród zalet papierów wartościowych można wymienić również przejrzystość i prostotę inwestycji, a także pewny zysk. Skarb Państwa oferuje obligacje detaliczne i hurtowe.
obligacje detaliczne

W Polsce najpopularniejsze są obligacje skarbowe. Rzadziej dostępne są instrumenty gminne albo korporacyjne, a jeżeli występują to wyłącznie na rynku niepublicznym. Obligacje skarbowe są najbezpieczniejsze – państwo rzadko nie jest w stanie uregulować zobowiązań. 

Czym są obligacje detaliczne?

Obligacje detaliczne mogą nabyć indywidualni inwestorzy. Wyróżniają się prostotą strukturą, a ich zakup nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. To również łatwo dostępne instrumenty finansowe, których obsługą zajmuje się Bank PKO BP.

Zakup obligacji wiąże się z przejrzystymi zasadami, a inwestycję można zacząć już od 100 zł. Ceny nie zmieniają się, nabywca nie ponosi żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Nie trzeba również zakładać i utrzymywać konta. Obligacje to pewność zysku oraz możliwość wcześniejszego zakończenia inwestycji. 

W Polsce funkcję agenta emisji pełni Bank PKO BP. Dostępne są tzw. obligacje oszczędnościowe. Inwestorzy indywidualni mogą kupić obligacje rynkowe – instrumenty serii TZ o terminie zapadalności trzy lata i zmiennym oprocentowaniu, są dopuszczone na Giełdzie Papierów Wartościowych albo obligacje oszczędnościowe, m.in. dwuletnie o stałym oprocentowaniu. Obligacje detaliczne oszczędnościowe podlegają prawu przedterminowego wykupu w odróżnieniu do obligacji hurtowych. 

Transakcję można zrealizować w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz Oddziałach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem Internetu albo infolinii. Szczegóły dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego. Papiery wartościowe można również nabyć na rynku wtórnym. W nieregulowanym obrocie transakcja polega na sprzedaży albo darowiźnie.

Obligacje detaliczne sprawdzą się u inwestorów niemal na każdym etapie, w tym z niewielkim doświadczeniem. Prosta formuła, przejrzystość oraz ławy dostęp sprawiają, że obligacje to dobra alternatywa dla lokat bankowych. Duża zaleta to możliwość przedterminowego odzyskania środków. 

Obligacje skarbowe hurtowe – co warto wiedzieć? 

Obligacje hurtowe nie są skierowane do indywidualnych nabywców. Ministerstwo Finansów oraz Narodowy Bank Polski organizują przetargi, na których banki kupują papiery wartościowe. Jednostki muszą mieć jednak status Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.

Instrumenty hurtowe mają różne terminy zapadalności, a oprocentowanie jest stałe albo zmienne. Na wysokość oprocentowania wpływa wskaźnik WIBOR oraz aktualny poziom inflacji. W obligacjach hurtowych nie obowiązuje możliwość przedterminowego wykupu. Kolejną różnicą jest wysoka wartość oferowanych papierów – jedna obligacja kosztuje 1 000 zł, a jeden bon skarbowy 10 000 zł. 

Rodzaje obligacji hurtowych:

  • zerokuponowe – emisja poniżej ceny nominalnej, bez odsetek; 
  • o stałym oprocentowaniu – emitent, który zostaje dłużnikiem obligatariusza, wypłaca kwotę o stałej wysokości bez względu na zmianę stóp procentowych; 
  • o zmiennym oprocentowaniu – wysokość odsetek zależy od wskaźnika WIBOR; 
  • indeksowane – wartość zależy od ustalonego wskaźnika, np. inflacji. 

Obligacje hurtowe to dobre rozwiązanie pozwalające na dywersyfikację portfela doświadczonych inwestorów. Sposób nabycia oraz zarządzanie jest bardziej skomplikowane niż przy obligacjach detalicznych. Niezbędna jest znajomość zasad giełdowych. 

Total
2
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Nie tylko Facebook. 6 mediów społecznościowych popularnych na świecie

Następny Wpis
reinwestycja

Reinwestycja. Co warto wiedzieć?

Powiązane wpisy

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

W drugim kwartale 2022 roku Bitcoin stracił około 58 proc. wartości. Zbliżają się trudne dni, a nawet miesiące na rynku kryptowalut. Eksperci prognozują, że to nie koniec całego rynku, ale cyklu inwestycyjnego. Bitcoin okazał się nieodporny na inflację i sytuację gospodarczą na świecie.
Więcej

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Nie tylko duże organizacje z kapitalizacją rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych mają szansę na debiut giełdowy. NewConnect otwiera się na małe i średnie podmioty o dużej dynamice, które dopiero budują pozycję w branży. Alternatywny system obrotu zapewnia możliwość szybszego rozwoju poprzez dostęp do kapitału od inwestorów. Obecnie na NewConnect notowanych jest 378 spółek, w tym aż 374 z Polski. Łączna kapitalizacja wynosi 14 463,18 mln zł.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA