Niepewność rynkowa sprzyja nowym inwestycjom? Analitycy komentują

Fundusz venture capital i private equity MCI Capital zwrócił uwagę, że obecna sytuacja rynkowa może być szansą dla inwestorów. Spadek wycen aktywów zapewnia możliwość zwiększenia dywersyfikacji oraz uzupełnienia portfela. MCI Capital realizuje strategię typu digital buyout.
Business concept. Business people discussing the charts and graphs showing the results of their successful teamwork.

MCI Capital koncentruje się na inwestycjach technologicznych w rejonie Europy Środkowej decydując się na spółki z sektora transformacji cyfrowej. Przedstawiciele MCI Capital są zdania, że obecne spadki wycen spółek to sytuacja tymczasowa, która już wkrótce ulegnie zmianie. 

Digital buyout – w poszukiwaniu liderów cyfrowej transformacji 

MCI Capital koncentruje się na strategii digital boyut. W obszarze zainteresowań inwestorów są spółki rozwijające się w zakresie cyfrowej transformacji w Europie Środkowej. Strategia obejmuje firmy z branży e-commerce, infrastruktury cyfrowej, SaaS czy fintech. Inwestorzy uwzględniają również aktywność w sektorze cyberbezpieczeństwa, marketplace oraz biotechnologii. 

W ramach private equity spółka planuje realizację do 3 inwestycji w ciągu roku o zakładanym equity ticket w wysokości 25 – 50 mln euro. Prognozy uwzględniają również 1 – 2 inwestycje w ciągu roku o wielkości 50 – 100 mln euro. MCI Capital realizuje strategię ze środków własnych oraz wsparcia zewnętrznego wyróżniającego się długoterminowym charakterem i elastycznością. Finansowanie zewnętrzne preferowane przez MCI Capital powinno nie budować dodatkowych kosztów.

Spółka planuje inwestycje na rynkach europejskich m.in. w Czechach, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Niemczech czy Skandynawii. 

Kryzys i nowe inwestycje 

Niepewna sytuacja rynkowa może stanowić szansę dla części inwestorów. MCI Capital przekonuje, że wojna w Ukrainie nie miała dużego wpływu na działalność grupy, ale jest widoczna w wycenach spółek należących do portfolio. 

Spadki wycen wynikają m.in. z metodologii stosowanej przez TFI. Spółki w portfelu MCI Capital wyceniane są na podstawie wycen giełdowych podobnych spółek, które notują spadki. Przedstawiciele grupy zwracają uwagę, że jest to sytuacja przejściowa. 

Również Bartosz Pakulski, analityk inwestycyjny z Flash Ventures twierdzi, że aktualny, burzliwy okres na rynku jest okazją na inwestycje w spółki w długim okresie.

Aktualnie zbliżamy się małymi krokami do dołka covidowego z pierwszego kwartału 2020 roku. Zajęcie pozycji w tamtym okresie dało możliwość realizacji zysku na poziomie 90 proc. zainwestowanej kwoty w ciągu kilkunastu miesięcy – zwraca uwagę Bartosz Pakulski. – W najbliższych latach nastąpi rynkowe odbicie – natomiast na pytanie, kiedy to się stanie, trudno znaleźć odpowiedź. 

Obecna sytuacja sprzyja inwestorom planującym uzupełnienie portfela i posiadającym własny kapitał. Duże znaczenie ma również przygotowanie spółki. MCI Capital podkreśla, że to dobry czas na inwestycje w strategii digital buyout, ale jeszcze lepszy moment nadejdzie za rok. Aktywność grupy w zakresie nowych inwestycji wzrosła 2-krotnie rok do roku. 

Właśnie w okresie bessy powinniśmy budować pozycje średnio i długoterminowe oraz inwestować w mocno przecenione spółki. Uważam, że takie kontrariańskie podejście, umożliwi zarówno inwestorom indywidualny, jak i funduszom, takim jak MCI – osiągnięcie zysków przewyższających oczekiwaną stopę zwrotu – dodaje Bartosz Pakulski. 

Warto wziąć pod uwagę, że spadek wyceny spółek technologicznych jeszcze potrwa, m.in., z uwagi na zmiany w polityce pieniężnej oraz podwyżki stóp procentowych na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Mimo to dolar to wciąż mocno trzymająca się waluta. 

Złoto złotem, ale prawdziwym diamentem jest dziś posiadanie gotówki denominowanej w najbezpieczniejszej walucie świata – dolarze. Osoby, które ją teraz posiadają, znacząco zwiększyły swoją siłę nabywczą w ostatnim okresie – podkreśla Bartosz Pakulski. 

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Komunikat o przekształceniu Titanite Games sp. z o.o. w spółkę akcyjną

Następny Wpis

Wakacje kredytowe 2022. Ruszył nabór wniosków

Powiązane wpisy

6 popularnych mitów na temat inwestowania

Polacy są niechętni do inwestowania pieniędzy. Z raportu Grupy Assay wynika, że jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. W społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów i przekonań. Większość z nich wynika z braku wiedzy i wybiórczej selekcji informacji.
Więcej

Plany GPW na 2022 rok

Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.
Więcej

W co inwestować w 2022 roku? Branże, które warto znać

Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nowych kierunków lokowania i pomnażania kapitału. Decydując się na inwestycje na giełdzie mają do dyspozycji różne instrumenty. Akcje polskich i zagranicznych spółek to jedna z najpopularniejszych form, pozwalająca osiągać wysokie stopy zwrotu. Na jakie branże warto zwrócić uwagę w 2022 roku inwestując na giełdzie?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA