Na czym polegają obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje powszechnie uznawane są za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe. Rosnąca inflacja i spadek wartości pieniądza sprawiły, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na obligacje indeksowane inflacją. Głównym emitentem w Polsce jest Skarb Państwa, a rzadziej również inne organizacje.

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji we wrześniu 2022 roku. Ponad połowę sprzedaży stanowiły obligacje indeksowane inflacją. Aż 46,3 proc. udziału stanowiły czteroletnie obligacje indeksowane inflacją. 

Czym są obligacje indeksowane inflacją? 

Oprocentowanie jest uzależnione od indeksu wykazu przeciętnego wzrostu cen, czyli wysokości stopy inflacji. W obligacjach emitowanych przez Skarb Państwa przez pierwszy rok stopa procentowa jest stała, a w kolejnych okresach obliczana jest na podstawie stopy inflacji przyjmowanej na okres 12 miesięcy w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc okresu rozliczeniowego. Wartość odsetek powiększana jest o zazwyczaj o minimum 1 proc. stałej marży. Dostępne są obligacje 4, 6, 10 i 12 letnie. 

Obligacje mogą nabyć gospodarstwa domowe, a koszt zakupu jednej obligacji to 100 zł. Parametry określane są na podstawie wskaźnika inflacji publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Co miesiąc ministerstwo publikuje nową ofertę. 

Czy warto kupować obligacje indeksowane inflacją?

Chociaż nie da się w 100 proc. przewidzieć wysokości inflacji, obligacje to pewne zabezpieczenie kapitału. Przede wszystkim są korzystne, kiedy inflacja rośnie, ale atrakcyjność spada przy hiperinflacji. Warto zwrócić uwagę, że Skarb Państwa emituje nowe serie obligacji co miesiąc, a parametry nowych produktów często ulegają zmianie. 

Obligacje skarbowe to niewielkie ryzyko. Do inwestowania nie jest również potrzebna zaawansowana wiedza czy doświadczenie. Decydując się na zakup warto uwzględnić prognozy inflacji. Większość ekspertów zwraca uwagę, że jeszcze przez kilka  najbliższych lat nie uda się wrócić do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc.  

Jak kupować obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje indeksowane inflacją nabywa się w ten sam sposób, co inne rodzaje obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. W Polsce agentem emisji jest Bank PKO BP. 

Transakcję można zrealizować w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz Oddziałach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem Internetu albo infolinii. Szczegóły dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego. 

Aktualna oferta obligacji indeksowanych inflacją – od 1 do 31 października 2022 roku

Obecnie w standardowej ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się obligacje czteroletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe COI1026, emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe EDO1032, rodzinne sześcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROS1028 oraz rodzinne dwunastoletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROD1034. 

Czteroletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe COI1026

Oprocentowanie wynosi 7% w pierwszym okresie rocznym, a dla kolejnych okresów stopa procentowa to wysokość bieżącej inflacji powiększona o stałą marżę w wysokości 1%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe EDO1032

W skali pierwszego roku stopa procentowa wynosi 7,25%. W kolejnych okresach kształtuje się na poziomie stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz powiększona zostaje o 1,25%. 

Rodzinne sześcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROS1028

Stopa procentowa w trakcie pierwszego roku wynosi 7,20%. W następnych okresach oprocentowanie przyjmuje wartość inflacji wskazywanej dla 12 miesięcy  w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego. Oprocentowanie zostaje powiększone o marżę 1,50%.

Rodzinne dwunastoletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROD1034

Przez pierwszy rok oszczędzania oprocentowanie wynosi 7,50% rocznie. Następnie stopa procentowa jest obliczana na podstawie inflacji powiększonej o marżę 1,75%. 

Ceny sprzedaży jednej obligacji wszystkich rodzajów wynoszą 100 zł. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak naprawić broken cap table w startupie?

Następny Wpis

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Powiązane wpisy

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją?

Inwestycje to dobry sposób na pomnażanie oszczędności i zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Różnorodność form inwestycyjnych dostępnych na rynku pozwala lokować kapitał niemal każdemu. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie inwestycji nie tylko do wielkości posiadanych środków oraz oczekiwań, ale również doświadczenia i wiedzy inwestycyjnej. Jak wybrać inwestycję? Na co zwrócić uwagę przed zaangażowaniem kapitału?
Więcej

Czym jest finansowanie dłużne?

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA