Dofinansowania nawet dla 500 startupów. Środki z nowych programów we wsparciu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

Wkrótce nawet 500 startupów otrzyma środki finansowe z programów realizowanych przez PFR Ventures wspartych z unijnego budżetu w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Na koniec 2022 roku do około 50 funduszy venture capital trafią również środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki, które następnie przekazane zostaną startupom o dużym potencjale rynkowym. Łącznie do innowacyjnych spółek trafi około 3,2 mld zł.

Środkami z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki zarządzać będzie PFR Ventures, a zasobami w ramach Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki –  Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Na przełomie 2022/2023 wystartuje kolejna edycja programów wspierających innowacyjne spółki na różnym etapie rozwoju. 

Wsparcie dla startupów z unijnego budżetu 

Programy zostaną wsparte środkami z budżetu Unii Europejskiej. Inicjatywy zarządzane przez PFR Ventures otrzymają 1,9 mld zł, a programy realizowane we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to wsparcie publiczne w wysokości 1,9 mld zł oraz 1,3 mld zł od inwestorów prywatnych. 

Instrumenty kapitałowe współfinansowane z środków unijnych to jeden z czynników wpływających na dynamiczny rozwój venture capital w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat, zwrócił uwagę Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Środki z UE wesprą również program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027. 

Celem programów jest wsparcie rozwoju startupów poprzez stymulację inwestycji w spółki na różnym etapie działalności. Inicjatywy prowadzone przez PFR Ventures i BGK spełnianią wymagania i potrzeby początkujących innowacyjnych spółek w zakresie dostępu do finansowania. Docierają również do organizacji dłużej funkcjonujących na rynku, które szukają wsparcia partnerów – korporacji i aniołów biznesu. Realizowane programy to duża różnorodność. Środki pozwolą m.in. na realizację prototypu czy rozwój ekspansji zagranicznej. 

Środki unijne odgrywają dużą rolę w rozwoju polskiego ekosystemu finansowania startupów, podkreśla Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Ważny czynnik to również zmiana świadomości uczestników rynku – inwestorzy coraz częściej wspierają projekty, które kilka lat temu nie miały szansy przebicia. 

Programy dla spółek na różnym etapie rozwoju 

Środki z Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki wesprą spółki na różnych etapach rozwoju. Zaplanowano pięć programów. 

Jedną z grup docelowych są spółki dopiero wchodzące na rynek i będące na etapie projektowania modelu biznesowego. Młode firmy dopiero planują sprzedaż produktu albo wprowadzenie usługi. 

Programy to: 

  • PFR Starter – obejmuje inwestycje za pośrednictwem funduszy venture capital w małe i średnie startupy oraz spółki na etapie seed będące przed sprzedażą produktu czy usługi. Budżet programu wynosi 816 mln zł;
  • PFR Biznest – koncentruje się na inwestycji w małe i średnie spółki – startupy i firmy na etapie seed. Celem jest również aktywizacja inwestorów prywatnych, przede wszystkim Aniołów Biznesu, którzy działają w formule smart money. Budżet wynosi 210 mln zł. 

Spółki działające już na rynku i będące w fazie wzrostu również mogą otrzymać wsparcie finansowe. Promowane są inicjatywy i plany związane z wdrażaniem albo rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań oraz wchodzeniem na nowe, międzynarodowe rynki. 

Programy to: 

  • PFR Otwarte Innowacje –  obejmuje inwestycje za pośrednictwem funduszy venture capital w małe i średnie spółki z komponentem B+R+I. Inwestycje mają dotyczyć spółek na różnym etapie rozwoju. Planowane dofinansowanie wynosi 424 mln zł;
  • PFR KOFFI – dotyczy inwestycji przez pośredników finansowych w małe i średnie spółki na różnym etapie działalności – od wzrostu, przez rozwój, po ekspansję na nowe rynki. Budżet programu to 165 mln zł; 
  • PFR CVC – koncentruje się na wsparciu segmentu MŚP przez fundusze corporate venture capital oraz środki inwestorów korporacyjnych. Wysokość dofinansowania to 295 mln zł. 
Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Motywacja pracowników. Dlaczego warto motywować i jak to robić skutecznie?

Następny Wpis

Jak sprawdzić, czy biznes wypali? 5 skutecznych sposobów i narzędzi

Powiązane wpisy

Tylko 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje oszczędności

Polacy nie lubią inwestować - wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Assay. Jedynie 16 proc. aktywnie inwestuje oszczędności, a ponad 60 proc. nigdy nie miało doświadczeń z inwestowaniem. Jeżeli Polacy zdecydują się na inwestycję, wybierają bezpieczne rozwiązania - lokaty, obligacje i oszczędności na koncie.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA