6 popularnych mitów na temat inwestowania

Polacy są niechętni do inwestowania pieniędzy. Z raportu Grupy Assay wynika, że jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. W społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów i przekonań. Większość z nich wynika z braku wiedzy i wybiórczej selekcji informacji.
Mit 1: żeby zacząć inwestować trzeba mieć dużo pieniędzy 

Wielu ekspertów zaleca zacząć przygodę z inwestowaniem od niewielkiej kwoty. Podczas operowania większymi kwotami niezbędna jest wiedza i doświadczenie – szczególnie na giełdzie papierów wartościowych. Pierwszą inwestycję można zacząć nawet od 100 zł, czyli ceny minimalnej obligacji skarbowej. Poza tym atrakcyjne formy to również fundusze ETF czy akcje dużych i stabilnych organizacji. Niewielkie kwoty można także przeznaczać na lokaty bankowe. 

Mit 2: do inwestowania potrzebne jest wykształcenie finansowe  

Do skutecznego inwestowania potrzebna jest wiedza, ale nie musi być zdobyta w trakcie studiów ekonomicznych. Globalizacja i rozwój cyfryzacji sprawiają, że dostęp do wiedzy jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Warto sięgać po podręczniki i książki, magazyny branżowe czy portale internetowe. Coraz więcej ekspertów dzieli się swoją wiedzą za darmo. Blogi, fora, media społecznościowe czy podcasty to dla wielu osób kopalnia wiedzy na temat inwestowania na różnym poziomie. Dobry pomysł to korzystanie również z zasobów w języku angielskim. Obecne czasy sprzyjają wymianie wiedzy i nauce na skalę międzynarodową. 

Mit 3: najbezpieczniejsze i najbardziej zyskowne inwestycje dotyczą dóbr materialnych 

Z raportu Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków wynika, że Polacy za wiarygodniejsze postrzegają formy inwestycyjne związane z dobrami materialnymi. Ich zdaniem najbezpieczniejsze i najbardziej zyskownej są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.) oraz dzieła sztuki (18 proc.). Lokowanie kapitału w budynki czy np. złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż pozostałe instrumenty finansowe. Podejście dominuje wśród osób starszych. Tymczasem jest to duże uproszczenie. Analizując formy inwestycyjne należy wziąć pod uwagę parametry dotyczące konkretnego instrumentu finansowego, własne zasoby, ryzyko i oczekiwania. Prawdą jest, że obecnie to nieruchomości wciąż stanowią pewną formę lokaty kapitału, ale wymagają również dużych nakładów finansowych. Równocześnie inne instrumenty są bardziej zyskowne, a wielkość kapitału na start bywa niższa. 

Mit 4: giełda jest tylko dla doświadczonych inwestorów 

Inwestowanie na giełdzie wymaga przygotowania. Warto jednak pamiętać, że każdy od czegoś zaczynał, a doświadczenie zdobywa się w praktyce. Będąc początkującym graczem należy stawiać przede wszystkim na naukę zasad działania rynku. Na początku zwrotem z zaangażowanego kapitału będzie przede wszystkim wiedza i nowe doświadczenia. 

Mit 5: inwestycje zawsze wiążą się z dużym ryzykiem 

Im wyższa wartość zaangażowanego kapitału, tym również większe ryzyko. W porównaniu do lokat bankowych akcje są mniej bezpieczne, ale bardziej rentowne. Wśród papierów wartościowych za najbezpieczniejsze uznawane są obligacje skarbowe, które przynoszą jednak niskie odsetki. Decydując się na inwestycję oszczędności należy uwzględnić ryzyko związane nie tylko z nieosiągnięciem zysku, ale również stratą. 

Mit 6: szkoda czasu na inwestowanie, lepiej trzymać oszczędności 

Większość Polaków przechowuje pieniądze w banku na koncie bieżącym (39%), oszczędnościowym (34%) albo lokacie terminowej (19%). Wiele osób uznaje, że inwestycje są zbyt ryzykowne i nie warto angażować się lokatę kapitału w instrumenty finansowe. Tymczasem obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że pieniądze tracą wartość nawet o 3-4% rocznie. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

W co inwestować w 2022 roku małe kwoty?

Następny Wpis

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Powiązane wpisy
IoTeam

Dane ropą XXI wieku? Zainwestuj w rozwiązania przyszłości z IoTeam

Co czwarty Polak korzysta z urządzeń IoT, a na świecie działa ich nawet 25 mld. IoTeam to innowacyjna spółka technologiczna dostarczająca rozwiązania do transmisji danych. IoT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie, a jej wartość potroi się do roku 2030. Obecnie na platformie Findfunds trwa kampania crowdfundingowa IoTeam. Dołącz do grupy inwestorów i poznaj korzyści płynące z rozwoju nowych technologii.
Więcej

Czym jest finansowanie dłużne?

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 
Więcej

Plany GPW na 2022 rok

Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA